Македонија

Вести и новости од Македонија.

Цаноски повторно почна да го гради „Космос“

Цаноски повторно почна да го гради „Космос“

Компанијата „Фине ДОО“ и Фијат Цаноски од денеска ја започнуваат градбата на комплексот „Космос“, чија што градба треба да заврши најдоцна до почетокот 2021, информираат од компанијата. Споре најавите, тој ќе биде најелитниот станбен комплекс, а инвестицијата на комплексот изнесува близу 60 милиони евра. Сместен покрај реката Вардар, во населбата …

Прочитајте повеќе »

Илија Јованоски: Жените се изборија за своето место во општеството

Илија Јованоски: Жените се изборија за своето место во општеството

По повод Меѓународниот ден на жената 8.Март, градоначалникот Илија Јованоски, претседателот на Совет на општина Прилеп, Миле Талевски и претставници на локалната самоуправа, денеска положија цвеќе пред споменикот „Жена борец“ во Паркот на револуцијата. Во склоп на одбележување на денешниот празник, беше посетен и Домот за стари лица „Киро Крстески-Платник“. …

Прочитајте повеќе »

Објавените „бомби“ ќе продолжат да ечат, МВР треба да ги открие тие што се во приватни архиви

Објавените „бомби“ ќе продолжат да ечат, МВР треба да ги открие тие што се во приватни архиви

„Бомбите“ кои веќе беа објавени, а сè уште постојат како записи на интернет, нема зошто да бидат уништени или санкционирани, смета поранешниот министер за внатрешни работи Павле Трајанов, откако Министерството за правда соопшти дека, со новиот закон за јавно обвинителство, СЈО ќе мора да ги уништи материјалите од нелегално прислушуваните …

Прочитајте повеќе »

„Преку збор до срцето на жената“- мултимедијален настан во Ресен

„Преку збор до срцето на жената“- мултимедијален настан во Ресен

Синоќа во Домот на културата „Драги Тозија“ во Ресен, се одржа мултимедијалниот перформанс „Преку збор до срцето на жената“. На овој настан, беа презентирани повеќе дела од областа на поезијата и прозата, чија тема е жената, од страна на учениците од основните училишта во Преспа, како и од градинката 11 …

Прочитајте повеќе »

Општина Битола: Атмосферска канализација на ул.„Христијан Тодоровски-Карпош“

Општина Битола: Атмосферска канализација на ул.„Христијан Тодоровски-Карпош“

Завршуваат проблемите на жителите на ул. „Христијан Тодоровски Карпош“ во населбата Баир, во однос на водата која постојано течеше покрај нивните домови за време на дождлив период.  Деновиве на терен се работеше на поставување на атмосферска канализација. Поради непристапниот терен за работа со машини, се работеше рачно на ископ и …

Прочитајте повеќе »

Издадени препораки за соработка на институциите за превенција и раното предупредување и справување со пожарите

Издадени препораки за соработка на институциите за превенција и раното предупредување и справување со пожарите

Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи со кој претседава министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, денеска одржа седница по повод претстојната летна сезона, појавата на високи температури и можноста од појава на евентуални пожари на територијата на Република Северна Македонија, а со цел нивно …

Прочитајте повеќе »

Битола: Јавна дебата со Народниот правобранител

Битола: Јавна дебата со Народниот правобранител

„Народниот правобранител и локалната власт: Подобра соработка за поголема заштита на правата на граѓаните“,беше темата на јавниот настан кој се одржа во салата на Советот на Општина Битола, а на кој говореа Народниот правобранител Иџет Мемети,  градоначалничката на Општина Битола м-р Наташа Петровска и Лилјана Илиевска, од Регионалната канцеларија на …

Прочитајте повеќе »

Заев: Да се почитува одлуката на в.д градоначалникот и на охридските советници за запирање на градбата во Лагадин

Заев: Да се почитува одлуката на в.д градоначалникот и на охридските советници за запирање на градбата во Лагадин

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во придружба на министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, денеска прими делегација на Здружението на граѓани „Стар Лагадин“, кои на средбата ги изнесоа ставовите за изградбата на хотелот, како и загриженоста од заканата од оваа градба за заштитениот појас на …

Прочитајте повеќе »