Македонија

Вести и новости од Македонија.

Иванов го штити Уставот со тоа што го прекршува

Ако и покрај успешниот референдум, шефот на државата одлучи да не го потпишува договорот, тогаш Владата ќе има две опции. Прво, Собранието да го изгласа договорот по вторпат и да го објави без потписот на претседателот, и второ, да чека смена на претседателот и договорот да може да биде потпишан …

Прочитајте повеќе »

„Ужегнатост“, за крај на официјалната програма на 53.МТФ „Војдан Чернодрински“

Вечерва на програмата на МТФ „Војдан Чернодрински“: 19.30 „Ужегнатост“ – Независна театарска група „Артопија“ – Скопје Автор: Иван Вискочил Режија: Владимир Милчин Сцена: Театар „Војдан Чернодрински“ Претстава од придружната програма: 22.00 „Железниот светилник“ – Театар на бугарската армија Автор: Димитар Талев Режија: Асен Шопов Сцена: ЦК „Марко Цепенков“

Прочитајте повеќе »

Нови успеси на македонскиот репрезентативец во пинг понг за лица со инвалидност, Рубин Ристески

Македонскиот репрезентативец во пинг-понг за лица со инвалидност, прилепчанецот Рубин Ристески освои 6 медали, по 3 во поединечна и во екипна конкуренција на трите меѓународни турнири што се одржаа од 18 мај до 10 јуни. Бранејќи ги боите на репрезентацијата на Македонија, од турнирот во Варна, Бугарија, Ристески се врати …

Прочитајте повеќе »

Мицотакис: Грција прв пат признава македонска националност и јазик

Грција, по прв пат признава македонска националност и јазик за нашите северни соседи. Елементи што претставуваат корен на иредентизмот, рече лидерот на опозициската Нова демократија Киријакос Мицотакис на денешната расправа во грчкиот парламент, кусо пред да достави барање за гласање недоверба на владата на премиерот Алексис Ципрас. Како што јави …

Прочитајте повеќе »

Германија смета дека Македонија заслужува признание од цела ЕУ

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Mас на прес-конференцијата со министерот за надворешни работи, Никола Димитров во Берлин рече дека Германија го поддржува договорот постигнат меѓу Македонија и Грција за кој смета дека е решение постигнато со заедничко разбирање кое ќе донесе промена кај граѓаните. Тој рече дека одлуките за …

Прочитајте повеќе »

Радев: Бугарија е загрижена од ескалацијата во Македонија за договорот со името

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија, по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов. Радев го повика Иванов да не биде само учесник, туку и водач во дијалогот меѓу институциите …

Прочитајте повеќе »

ОБСЕ: Скопје и Атина постигнаа историски договор

Претседавачот на ОБСЕ, италијанскиот министер за надворешни работи Енцо Моаверо Миланези, и генералниот секретар, Томас Гремингер, го поздравија договорот меѓу Скопје и Атина за решавање на спорот за името. Тие во соопштенијата наведуваат дека договорот е чекор напред кон јакнење на регионалната стабилност. – Им честитам на премиерите Зоран Заев и Алексис …

Прочитајте повеќе »

Целосен транскрипт од договорот меѓу Македонија и Грција

Викендов министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, треба да го потпишат договорот за промена на името на Република Македонија. На потпишувањето, веројатно некаде во Преспа, ќе присуствуваат и премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас. Уште необјавен, овој договор веќе предизвикува голем број …

Прочитајте повеќе »