Македонија

Вести и новости од Македонија.

Од 122 седница на Владата на РСМ: Усвоен Предлог закон за Агенција на национална безбедност како замена за УБК, нов Предлог-закон за инспекциски надзор

На денешната редовна, 122 седница, Владата на Република Северна Македонија го разгледа и утврди новиот текст на Предлог – законот за Агенција за национална безбедност. Донесувањето на Предлогот на закон за Агенција за национална безбедност ќе овозможи реформирање на Управата за безбедност и контраразузнавање, која нема повеќе да биде орган …

Прочитајте повеќе »

ЕУ подготвува нова програма за поддршка на Македонија

Деновиве низ регионите во Македонија работат тројца консултанти ангажирани од Европската Унија, кои имаат за цел да направат мапирање на граѓанските организации. На средби со граѓанските организации по определените региони, консултантите ги бележат потребите на организациите, каде се наоѓаат географски и на кои тематски области се фокусирани. На база на …

Прочитајте повеќе »

Џафери утре во Бугарија на ратификацијата на Протоколот за членство во НАТО

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска и утре е во официјална посета на Република Бугарија. Тој утре ќе присуствува седницата на која што ќе се ратификува Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во НАТО во Народното собрание на Република Бугарија. Од македонското собрание информираат дека по ратификацијата, Џафери ќе …

Прочитајте повеќе »

Северна Македонија и Грција ги намалуваат цените во роаминг, Манчевски и Папас потпишаа меморандум за разбирање

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски и министерот за дигитални политики, телекомуникации и медиуми на Република Грција, Никос Папас, на денешната прес конференција потпишаа Меморандум за разбирање за намалување на цените во роаминг. Како што истакна министерот Манчевски, Договорот од Преспа не значи само решавање на политички проблем. …

Прочитајте повеќе »

Денеска ќе се повлечат првите вработени кои се роднини на припадници на СДСМ

Денеска ќе се случат првите повлекувања на вработените за кои јавноста оцени дека станува збор за непотизам, и се блиски на партиски припадници на СДСМ, одговори министерот за информатичко општество и јавна администрација, Дамјан Манчевски на новинарско прашање во врска со овој вид вработувања. Тој не кажа, конкретно кои се …

Прочитајте повеќе »

ФООМ: Новиот предлог закон за слободен пристап до информации ќе ја зголеми отчетноста

Фондацијата Отворено општество – Македонија (ФООМ) го поздравува процесот на финализирање на Предлог-законот за слободен пристап до информации од јавен карактер, во кој се внесени измените за кои се залагаше Фондацијата во процесот на подготовка на Предлог-законот. „Од особена важност е проширувањето на листата на иматели која се утврдува во …

Прочитајте повеќе »

Блокирани сметките на 79.811 граѓани и 28.352 фирми, благо намалување од претходно

Дури 108.163 граѓани и фирми заклучно со септември, минатата година имале блокирани сметки во банките, покажуваат податоците на Народната банка. Од вкупната бројка, 79.811 се физички лица, а 28.352 се правни лица. Иако во текот на 2018 година има благо намалување на бројот на блокирани граѓани и фирми, забележливо е …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Заев на средба со четириесет бизнисмени од Стопанската комора на Тирана

Претседателот на Владата, Зоран Заев придружен од заменикот на претседател задолжен за економски прашања и за координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, министерот без ресор задолжен за странски инвестиции, Бардул Даути, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, министерот  за економија, Крешник Бектеши и министерот за транспорт и врски, …

Прочитајте повеќе »