Македонија

Вести и новости од Македонија.

Манчевски во Радовиш: Нашите деца да растат со европски вредности и во просперитетна Македонија

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски денеска е во посета на оштина Радовиш каде имаше средби со граѓаните, со градоначалникот Ѓерасим Конзулов и со претставниците на бизнис заедницата. Во радовишкото село Подареш, во рамки на кампањата „Излези за европска Македонија“, министерот Манчевски на отворена трибина, разговараше со мештаните …

Прочитајте повеќе »

Работна средба на државни секретари во ресорните министерства на Македонија и Бугарија

Генералниот секретар на Владата на Република Македонија Драги Рашковски, придружуван од државните секретари и претставници  на ресорните министерства на Република Македонија, денеска одржа работна средба со државните секретари и претставници на  министерствата од Република Бугарија, на која беше изразена подготвеност за интензивирање на соработката меѓу двете земји. „Македонија е максимално посветена на одржување на континуитетот …

Прочитајте повеќе »

Пендаровски од Битола: На 30 септември да ги оствариме стратешките интереси

Како дел од караванот на коалицијата „Заедно за европска Македонија“, националниот координатор за НАТО, Стево Пендаровски беше во посета на Битола, каде што се сретна со граѓани и учествуваше на отворена граѓанска трибина. На средбите со граѓаните беа претставени придобивките од членството во НАТО и ЕУ, притоа осврнувајќи се особено …

Прочитајте повеќе »

Почнува новата учебна година со околу 270.000 ученици

Денеска почнува новата учебна година со околу 270.000 ученици. Според најавите од Министерството за образование и наука (МОН), учебната 2018/2019 година се очекува да започне со ревидираните наставни планови за прво, второ и трето одделение. Оваа година ќе бидат доставени 22 корегирани учебници, а новина е и што учебниците што бесплатно им се даваат …

Прочитајте повеќе »

Вучиќ не се меша за референдумот, вели за Белград е добра вест ако се реши спорот

Претседателот на Србија Александар Вучиќ во врска со претстојниот референдум во Македонија рече дека Србија не сака да се меша во внатрешните прашања на другите земји, но дека ќе поддржи сè што води кон стабилност во регионот и дека секогаш позитивно ќе реагира ако нејзините соседи ги решаваат проблемите. – …

Прочитајте повеќе »

Бошкоски: При апсењето, од полицајците слушнав „ова ти е поздрав од шефот“

Mногу ми е жал што се случи таков настан, настан што сакам да го избришам од мојата меморија, но еве со денешново судење ми се враќа како нова епизода од мојот живот, рече Љубе Бошкоски на денешното рочиште во Кривичниот суд, на кое се сослушува во својство на сведок. Одговарајќи на …

Прочитајте повеќе »

Што Ципрас ќе каже за спорот со името на саемот во Солун?

Јасна порака и поддршка на Договорт од Преспа ќе искаже Алексис Ципрас следната сабота во неговиот воведен говор на Меѓунардониот саем во Солун. Ципрас, според извори со грчката влада, ќе рече дека ратификацијата на договорот ќе го реши деценискиот спор околу името како и дека иако преговорите биле тешки, во …

Прочитајте повеќе »

Заев и Вучиќ го најавија проектот за заедничко гранично управување One Stop Shop

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ денеска се сретнаа на граничниот премин Табановце Прешево и најавија почеток на имплементација на проектот за заедничко гранично управување One Stop Shop. Премиерот Заев и претседателот Вучиќ во своите обраќања пред медиумуте истакнаа дека со …

Прочитајте повеќе »