Македонија

Вести и новости од Македонија.

Премиерот Заев на одбележување на 11-ти Октомври во Куманово

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, Бујар Османи, министерот без ресор задолжен за комуникации, транспарентност и отчетност, Роберт Поповски и министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска, …

Прочитајте повеќе »

Владини делегации оддадоа почит на загинатите борци во НОВ 1941-1945

Владина делегација предводена од Заменик на Претседателот на Владата на Република Македонија и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, а во чиј состав беа и министрите за надворешни работи и за правда, Никола Димитров и Рената Дескоска, со положување свежо цвеќе пред споменикот на Ослободителите на Скопје, им оддадоа почит на …

Прочитајте повеќе »

Силни пораки за европска иднина на Македонија и импресивен огномет во Прилеп за 11.Октомври

Прилеп и Куманово годинава заедно го чествуваа „11 Октомври“ на свеченоста што се одржа во центарот на градот, во организација на Општина Прилеп, а на која присуствуваа делегација од Владата на Република Македонија предводена од премиерот Зоран Заев и делегација од Општина Куманово со градоначалникот Максим Димитриевски. Пред масовниот народен …

Прочитајте повеќе »

Јанева: Сериозноста за „Монструм“ од наша страна е на највисоко ниво, се прават напори да се изврши екстрадиција на двајцата обвинети

Специјалното јавно обвинителство се бори против високата корупција, и настојува да се вратат парите на граѓаните назад. Основна работа ни е да ги бараме парите и најмногу се насочивме на финансиски истраги, но тој процес трае и нема да заврши во овие пет години мандат на СЈО, изјави специјалната обвинителка …

Прочитајте повеќе »

Заев од прославата на 11 Октомври во Прилеп: Исправени сме пред историски избор, оваа генерација да ја осигура иднината

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев присуствуваше на заедничката прослава во организација на општините Прилеп и Куманово на големиот државен празник 11 Октомври, Денот на народното востание којашто се одржа во централното градско подрачје во Прилеп. Во рамки на оваа прослава премиерот Заев имаше свое обраќање во кое …

Прочитајте повеќе »

Увозот на стари возила двојно поголем поради стравот од нови прописи (инфографик)

Драстично зголемен, во некои моменти и двапати поголем, бил увозот на користени возила во првите седум месеци од годинава во однос на истиот период во 2017 година, а ова количество на увезени стари автомобили, автобуси и товарни возила од јануари до јули годинава е многу блиску до количеството увезени возила …

Прочитајте повеќе »

По повод 11.Октомври, во Прилеп откриена реплика во мермер на орденот „Народен Херој“

Во холот на зградата на Општина Прилеп, на свечен начин денеска беше откриена репликата во мермерна плоча на орденот „Народен Херој“, што на 7. Мај 1975 година Претседателот на тогашната СФРЈ, Маршалот Јосип Броз Тито му го додели на Прилеп, а кој што подоцна беше украден. Градоначалникот на Прилеп, Илија …

Прочитајте повеќе »

Писмо од Меркел до Заев: Пратениците имаат историска шанса да го продолжат процесот за членство на вашата земја во ЕУ и НАТО

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, прими писмо од Сојузната канцеларка на Сојузна Република Германија, Ангела Меркел. Во писмото, канцеларката Меркел ја поздрави работата на Владата на Република Македонија и се осврна на исходот од референдумот и следните чекори кои треба да се преземат од политичките фактори во …

Прочитајте повеќе »