Македонија

Вести и новости од Македонија.

Германската влада повика политичките сили во двете земји да ја поддржат спогодбата

Германската Влада ја поздрави спогодбата помеѓу Атина и Скопје и апелира политичките сили од двете земји да ја поддржат. Според портпаролот на германската Влада, Штефан Зајберт, спогодбата дава доза оптимизам, но загриженост предизвикуваат насилствата за време на протестите во Скопје против договорот, пренесува АНА-МПА. За германската Влада, спогодбата е важен …

Прочитајте повеќе »

Трет состанок на меѓувладина мешовита комисија за заштита на правата на малцинствата

Денеска се одржа третиот по ред состанок на Меѓувладината мешовита комисија (ММК) за спроведување на Спогодбата меѓу Република Македонија и Република Хрватска во сферата на националните малцинства. Македонската страна во ММК беше предводена од министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, а од хрватската страна од државниот секретар на Главниот уред …

Прочитајте повеќе »

Владата го осуди насилството, повика на разум и конструктивна атмосфера за дебата

Владата најостро го осудува насилството, говорот на омраза и повиците за насилство од вчерашните настани, кои имаат за цел да манипулираат и да ги вознемируваат граѓаните, соопштуваат од таму. „Повикуваме на разум и на конструктивна атмосфера за дебата и јавно информирање, сè со цел секој граѓанин на Македонија да има …

Прочитајте повеќе »

МВР: Приведени се 26 лица, демонстрантите фрлија солзавец во угостителски објект

Седум лица побарале лекарска помош, повредени се 10 полициски службеници, а приведени се 26 лица, соопштуваат денеска од МВР за ескалацијата на вчерашните протести пред Собранието, против Договорот постигнат помеѓу Македонија и Грција. Од МВР велат дека дел од демонстрантите, од кои голем број биле маскирани, насилно ја турнале заштитната …

Прочитајте повеќе »

Поп Стеван: Ако Заев се причестува, тогаш отров да му се стори (ВИДЕО)

– Ме критикуваат за тоа дека учествувам на протестите и ми велат дека Заев бил христијанин кој се причестува. Ако се причестува, тогаш отров нека му се стори причестот – рече поп Стеван. Свештеникот Стеван Здравески од Преспанско-пелагониската епархија со која раководи г. Петар, повторно излезе на протестите во Битола …

Прочитајте повеќе »

Коѕиас за протестите: Од милион стигнавме на 4.000, Грците ги кршат стереотипите

Од еден милион демонстранти, дојдовме на 100.000 и сега на 4.000 илјади. Ова покажува дека грчкиот народ ги крши стереотипите, рече грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас, коментирајќи ги вчерашните протести на грчките националисти кај Псарадес против потпишувањето на Спогодбата за решавање на спорот меѓуа Македонија и Грција. Како …

Прочитајте повеќе »

Користењето на алтернативните горива ќе го намали загадувањето

Употребата на алтернативните горива во индустријата ќе донесе видливи придобивки за животната средина, за општеството и за економијата на земјата и затоа нивната употреба во Македонија треба да се охрабри и стимулира, по примерот на развиените земји и членките на Европската Унија. Ова е еден од заклучоците и препораките на …

Прочитајте повеќе »

СЕММ: Медиумите да не поттикнуваат разлики и поделеност помеѓу граѓаните

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) со загриженост реагира на зачестените случаи на ширење шпекулации, еднострано известување и невистини преку некои медиуми, особено во контекст на сегашната политичка ситуација и по потпишувањето на договорот за името со Република Грција. Од СЕММ велат дека „загрижува фактот што се забележуваат …

Прочитајте повеќе »