Македонија

Вести и новости од Македонија.

Премиерот Заев ја отвори регионалната конференција „Национална економија во пресрет на ЕУ – предизвици и искуства“

Премиерот Заев ја отвори регионалната конференција „Национална економија во пресрет на ЕУ – предизвици и искуства“

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска присуствуваше на регионалната конференција во организација на Ротари клубови на Северна Македонија „Национална економија во пресрет на ЕУ – предизвици и искуства“ на којашто имаше воведно обраќање. Покрај премиерот конференцијата беше отворена со обраќања на координаторот на Сојузот на Ротари …

Прочитајте повеќе »

Стабилен правен систем и предвидливи даноци-важни за странските инвеститори

Стабилен правен систем и предвидливи даноци-важни за странските инвеститори

Инвестициите во Хрватска не дојдоа веднаш откако државата стана членка во Европската Унија, туку две години подоцна кога инвеститорите почувствуваа одредена стабилност, рече консултантката од Хрватска, Марија Туфекчиќ на дискусијата на регионалната конференција на тема „Предизвиците и искуствата за националната економија во пресрет на процесот на отпочнување на преговорите за …

Прочитајте повеќе »

Велешката болница е првата одобрена од Агенцијата за квалитет и акредитација

Велешката болница е првата одобрена од Агенцијата за квалитет и акредитација

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска ја посети Општата болница Велес и им честиташе на раководството и на вработените на успехот да бидат првата општа болница што добила акредитација на три години од Агенцијата за квалитет и акредитација на здравствените установи. -Оваа акредитација значи квалитет и безбедност во здравствената заштита, …

Прочитајте повеќе »

По мандатот, Коце Трајановски се подновил со куќа

По мандатот, Коце Трајановски се подновил со куќа

Рекреативците што шетаат на кејот на Вардар, гостите во хотелот „Русија“ и посетителите на паркот на езерата, од неодамна имаат поглед на новата куќа на поранешниот скопски градоначалник Коце Трајановски, која се наоѓа на спротивната страна на реката Вардар во населбата Керамидница. Објектот е на самиот кеј на реката Вардар …

Прочитајте повеќе »

Железничкото депо „Лисиче“ делумно обновено со заем од ЕБОР

Железничкото депо „Лисиче“ делумно обновено со заем од ЕБОР

По три години изведба, целосно е обновена една од халите во железничкото депо „Лисиче“ во Скопје. Со 2 милиони евра се обнови работилницата за поправки и одржување на моторни возови и локомотиви, додека за останатите објекти од овој комплекс нема предвидено средства за реконструкција. Од Железници – Транспорт велат дека …

Прочитајте повеќе »

Крушево дел од проектот „Малите општини против евроскептицизмот“

Крушево дел од проектот „Малите општини против евроскептицизмот“

Проектот “Малите општини против евроскептицизмот” е спроведуван од апликантот ЛАГ Призаг Хрватска во партнерство со 8 држави од Европа, со финансиска поддршка од програмата “Европа за граѓаните”. Цел на овој проект е да се истажи јавното мислење и да се дебатира за евроскептицизмот во малите општини и руралните средини. Во …

Прочитајте повеќе »

Телефонски разговор Заев – Меркел: Спроведувањето на Договорот од Преспа е добра вест за Европа

Телефонски разговор Заев - Меркел: Спроведувањето на Договорот од Преспа е добра вест за Европа

Соопштение за телефонскиот разговор на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев со германската канцеларка Ангела Меркел:  Во средата, 3 април, премиерот Заев имаше телефонски разговор со канцеларката Меркел. Во разговорот беше потврдено дека посетата на Северна Македонија што ја оствари грчкиот премиер Ципрас во вторникот, на 2 …

Прочитајте повеќе »

Илиевски: Нема информации зошто „цесната“ летала над Солунска Глава

Илиевски: Нема информации зошто „цесната“ летала над Солунска Глава

Пилотот самиот го прави планот на летање и нема информации зошто летал над Солунска Глава, изјави денеска првиот човек на Комитетот за истражување на воздухопловни несреќи и сериозни инциденти, Зоран Илиевски, зборувајќи за утврденото при првичниот увид на местото на несреќата на „цесната“ која завчера се урна на 5 километри …

Прочитајте повеќе »