Македонија

Вести и новости од Македонија.

Обвинител извршил увид во станот во кој Беличанец беше пронајдена мртва

Обвинител извршил увид во станот во кој Беличанец беше пронајдена мртва

Од Јавното обвинителство денеска информираат дека дежурен јавен обвинител заедно со увидни екипи од Министерството за внатрешни работи и со лекари по судска медицина синоќа извршиле увид на лице место во станот во Скопје, каде беше пронајдено починато едно женско лице. Станува збор за станот во кој беше пронајдено безживотното …

Прочитајте повеќе »

Пингпонгарски настан по повод Меѓународниот ден на спортот за развој и мир

Пингпонгарски настан по повод Меѓународниот ден на спортот за развој и мир

По повод Меѓународниот ден на спортот за развој на мир, Пингпонгарската Федерација на Македонија (ППФМ) во соработка со пингпонгарскиот клуб „Младост 96“, а со помош на Општина Прилеп, денеска, трета година по ред, во Прилеп организираа пингпонгарски настан. На настанот учество зедоа ученици од основните училишта од општина Прилеп и …

Прочитајте повеќе »

Силјановска-Давкова за МИА: Новото име е правен факт, ако бидам претседател ќе потпишувам

Силјановска-Давкова за МИА: Новото име е правен факт, ако бидам претседател ќе потпишувам

Поголема проактивност во вршењето на функцијата, доколку биде избрана за претседател на државата, најавува кандидатката Гордана Силјановска-Давкова, која ја има поддршката од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, во интервју за МИА. Ако биде претседател при употребата на ветото за одреден закон, таа својата постапка ќе ја образложува пред пратениците, со цел, како што …

Прочитајте повеќе »

Заев на средба со Комората на СЗМ: Изграденото партнерство и дијалог со бизнис заедницата добива нови перспективи со членството во НАТО

Заев на средба со Комората на СЗМ: Изграденото партнерство и дијалог со бизнис заедницата добива нови перспективи со членството во НАТО

Во организација на Стопанска Комора на Северо-Западна Македонија денеска беше одржана работна средба со претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски и министерот за образование и наука, Арбер Адеми. Од страната на СКСЗМ беа присутни претседателот, Неби Хоџа, членови на …

Прочитајте повеќе »

Отворен ден на НАТО по повод 70 години од основањето на алијансата

Отворен ден на НАТО по повод 70 години од основањето на алијансата

По повод одбележување на Денот на НАТО, а во рамки на активностите од НАТО неделата, Министерството за одбрана и Армијата во соработка со Општина Прилеп, денеска пред Центарот за култура „Марко Цепенков“ организираа Отворен ден за граѓаните на општина Прилеп. Пред присутните претставници од општествениот и јавниот живот на градот, …

Прочитајте повеќе »

Признанија од Владата за компаниите што воведоа скратено работно време за вработените вратени од родителско отсуство

Признанија од Владата за компаниите што воведоа скратено работно време за вработените вратени од родителско отсуство

„Еднакви можности за мажите и жените и баланс помеѓу професионалните и приватните обврски“ беше тема на денешната работна средба со претставници од стопанските комори на премиерот Зоран Заев, вицепремиерот Кочо Анѓушев и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, како и претставници на UN Women во нашата земја. На …

Прочитајте повеќе »

Завршени ДНК анализите на загинатите во авионската несреќа кај Солунска Глава

Завршени ДНК анализите на загинатите во авионската несреќа кај Солунска Глава

Завршени се ДНК анализите на Институтот за судска медицина и во моментот се договара транспортот на телата на четворицата бугарски државјани, кои завчера го загубија животот во авионската несреќа што се случи кај Солунска Глава, информираше министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. – Истрагата ја спроведува независната Комисија за авионски …

Прочитајте повеќе »

ПО ПОВОД СВЕТСКИОТ ДЕН НА РОМИТЕ, ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА НА БИТОЛА ПРИМИ ПРЕТСТАВНИЦИ НА РОМСКАТА ЗАЕДНИЦА

ПО ПОВОД СВЕТСКИОТ ДЕН НА РОМИТЕ, ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА НА БИТОЛА ПРИМИ ПРЕТСТАВНИЦИ НА РОМСКАТА ЗАЕДНИЦА

По повод одбележувањето на Светскиот ден на Ромите 8 Април, градоначалничката на општина Битола, Наташа Петровска во нејзиниот кабинет одржа работна средба со претставници  од Ромската заедница. На средбата, на која присуствуваа  Незир Хусеини и Реџеп Али Чупи, како претставници на програмата ROMACTED  – Програма за добро владеење и зајакнување …

Прочитајте повеќе »