Македонија

Вести и новости од Македонија.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да побара од своите членови да ги повлечат роднините од позициите кои им ги обезбедиле

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да побара од своите членови да ги повлечат роднините од позициите кои им ги обезбедиле

Реакција на СДСМ на прес конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ: Партизирање и фамилијазирање на државните институции се  токму обележје на 11 годишното криминално владеење на ВМРО ДПМНЕ. ВМРО ДПМНЕ за една деценија  ги претвори државните институции во партиски агенции за вработување на роднини, пријатели и сопартијци. До каде се …

Прочитајте повеќе »

Заев на конференција за борба против корупција: Силно се противам на создавање на амбиент во кој некои политички елити ќе се чувствуваат привилегирани

Заев на конференција за борба против корупција: Силно се противам на создавање на амбиент во кој некои политички елити ќе се чувствуваат привилегирани

Претседателот на Владата Зоран Заев, придружен од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и министерката за правда Рената Дескоска, заедно со шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Клеменс Која и амбасадорот на Италија во Скопје, Карло Ромео, учествуваше на конференцијата „Институционални реформи за борба против корупција, најдобри практики спрема …

Прочитајте повеќе »

Костадинов: Насилничките сценарија се единствените политики на Мицкоски

Костадинов: Насилничките сценарија се единствените политики на Мицкоски

Интегрален текст од денешната прес конференција на Костадин Костадинов, пратеник и портпарол на СДСМ: Насилничките сценарија, создавањето тензии и пласирањето лаги се единствените политики на антинародниот Христијан Мицкоски и неговиот шеф, Никола Груевски. Мицкоски треба да излезе пред јавноста и да им се извини на граѓаните за лагите што ги ширеше вчера и …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Заев побара оставка од директорот на затворот „Шутка“

Премиерот Заев побара оставка од директорот на затворот „Шутка“

Премиерот Зоран Заев денеска побара, најдоцна до понеделник, оставка од директорот на КПУ затвор – Скопје Ѓоко Котевски, по вчерашните два инцидента во дворот на оваа казнена институција, во кои имало повредени притвореници. Премиерот го осуди самиот чин, и наведе дека без разлика на тоа кој е виновен за инцидентите, …

Прочитајте повеќе »

Во „Мој термин“ се воведуваат два нови упати „Итен 24“ и „Упат без термин“

Во „Мој термин“ се воведуваат два нови упати „Итен 24“ и „Упат без термин“

Министерството за здравство и Управата за електронско здравство воведуваат новини во националниот систем „Мој термин“, соопштуваат од таму. Целта, како што велат, е подобрување на здравствената евиденција и поедноставување на работата на здравствените работници, но пред се заради оптимизација на процесот на упатување на пациентите и побрзо добивање на услугата …

Прочитајте повеќе »

Железничка изолација: Скопје – Блаце ни е единствениот меѓународен воз (инфографик)

Железничка изолација: Скопје – Блаце ни е единствениот меѓународен воз (инфографик)

Од македонскиот главен град со воз во странство може да се патува единствено до Блаце. Брзиот воз до Приштина е единствената странска дестинација до која можат да патуваат граѓаните. Во актуелниот возен ред на Македонски железници – Транспорт е наведено дека возот кон Солун и Белград ќе сообраќа само налето. …

Прочитајте повеќе »

Автобусите возат сè побрзо кон смртта

Автобусите возат сè побрзо кон смртта

Сообраќајната несреќа кај Ласкарци, кога превртувањето на автобусот на „Дурмо Турс“ однесе 15 животи, а триесетина лица беа повредени, е најголемата автобуска несреќа во Македонија од осамостојувањето, ако не и порано. Овој настан што ја потресе земјата во поглед на бројките на загинати и повредени значително отскокнува над бројките за инциденти со …

Прочитајте повеќе »

„Охрид СОС“: Бетонски огради на брегот и среде изгорената трска кај Струга

„Охрид СОС“: Бетонски огради на брегот и среде изгорената трска кај Струга

Продолжува самоволието на одредени поединци, на кои не им пречи постојаниот притисок, медиумско експонирање на проблемот изминатиов период, па на одредени парцели помеѓу Струга и Калишта тампонираат, поставуваат бетонски огради, палат трска и друга вегетација среде бел ден, а на повеќе локации се депонира и градежен шут, реагираат активисти од …

Прочитајте повеќе »