Македонија

Вести и новости од Македонија.

Коѕиас: Ако прифати ерга омнес, а не го смени Уставот, следната влада ќе го уапси Заев

Ние правилно направивме што го отворивме прашањето за ерга омнес, можевме да раководиме со преговорите, а со тоа да бидеме блиску, за првпат толку блиску, до договор. Но, и да не постои договор, нема ние да бидеме виновни и ова го знае вселената, вели шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас …

Прочитајте повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалниот картел на врхушката го притиска бизнисот

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека власта, не само што не ги исполнила ветувањата за подобар живот за сите граѓани, туку и лажела дека ќе обезбеди просечна плата од 30.000 денари. Наспроти тоа, како што велат од партијата, „животот во Македонија дојде само за криминалниот картел составен од Заеви, Анѓушев и врхушката …

Прочитајте повеќе »

Фуере: Загрижувачки е за Македонија ако нема преговори со ЕУ годинава

Поранешниот амбасадор на ЕУ во Македонија смета дека доколку Советот на ЕУ не одобри старт на преговори за земјата оваа година, тогаш следната е изгубена поради европските избори. Во интервју за МИА тој ги поздрави „огромните напори“ на Владата, но укажува и на слабостите. Поранешниот амбасадор Фуере, кој сега работи …

Прочитајте повеќе »

Дескоска: Од септември помалку часови во основно и еден вид дуално образование во средно

Од септември ќе се оди со намалување на бројот на часови во основното образование, најави синоќа министерката за образование и наука, Рената Дескоска. „Од прво до трето одделение бројот на часови ќе биде ограничен на 20, од четврто до шесто на 25, а од седмо до деветто на најмногу 30 …

Прочитајте повеќе »

Горивата поскапеа за два денара

Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), од полноќ малопродажните цени на бензините Еуросупер 95 и Еуросупер 98, како и на Еуродизелот и на Екстра лесното масло за домаќинство се зголемија за два денара по литар. Според РКЕ, малопродажната цена на Еуросупер 95 изнесува 70 денари, на Еуросупер 98 …

Прочитајте повеќе »

Првомајска честитка на градоначалникот Јованоски

Денеска ја истакнувам мојата и заложбата на Општина Прилеп за остварување на што поголеми права на сите работници. Правото на плата, придонеси, заштита при работа, социјална и здравствена заштита, право на достоинствен живот на работниците се постулатите на едно современо демократско општество. Ги повикувам сите работодавци во општината, доследно да …

Прочитајте повеќе »

Средба на градоначалникот Јованоски со вицепремиерот Анѓушев и министерот Сугарески

Градоначалникот Илија Јованоски денеска оствари средба со заменик претседателот на Владата на РМ задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев. Градоначалникот Јованоски и вицепремиерот Анѓушев разговараа на теми од областа на економијата, како и за конкретни проекти кои ќе придонесат за подобрување на економската клима во општина Прилеп. Претходно, прилепскиот градоначалник …

Прочитајте повеќе »

Заев: Ме местеа за поткуп за да ги спречат бомбите

Ме местеа за ги спречат бомбите, рече премиерот Зоран Заев, кој е обвинет за случајот „Поткуп“, по денешното судско рочиште во Основен суд Скопје 1.  Тој смета дека најверојатно станува збор за пазерање со одредени политички структури за да биде спречено објавувањето на бомбите. Откако на почетокот на денешното рочиште …

Прочитајте повеќе »