Македонија

Вести и новости од Македонија.

Противпожарна единица Прилеп: Да не се пали трева и да се чистат оџаците

Противпожарна единица Прилеп: Да не се пали трева и да се чистат оџаците

Во првите два месеца од годинава речиси за 40 отсто е поголем бројот на пожарите во Прилеп и Прилепско. Во јануари и февруари, пожарникарите имале просечно по 100 интервенции месечно. Најчесто интервенирале при чистење на оџаци и пожари во атарите на населените места, предизвикани од палење трева. „Зимската сезона се’ …

Прочитајте повеќе »

Car Space Baby Place – „Безбедни семејни паркинг-зони“

Car Space Baby Place – „Безбедни семејни паркинг-зони“

АМСМ, како членка од Македонија во Светската автомобилистичка федерација – FIA, несебично дава својот придонес и континуирано работи за зголемување на безбедноста на сите учесници во сообраќајот. Проектот „Car Space Baby Place – Безбедни семејни паркинг-зони“ е уште еден во низата интернационални проекти кои АМСМ успешно ги реализира. Активностите од …

Прочитајте повеќе »

Хоророт на локалните железнички станици: Руинирани, ладни, темни и неопремени

Хоророт на локалните железнички станици: Руинирани, ладни, темни и неопремени

Незатоплени, празни, неосветлени и со уништен ентериер – ваква е состојбата на најголем дел од железничките станици во Македонија. Особено лоша е состојбата на објектите што се наоѓаат долж пругите Велес – Кочани и Скопје – Кичево, како и на железничките станици што се наоѓаат во помалите рурални средини. Граѓаните …

Прочитајте повеќе »

Анѓушев и Бектеши: Со изборот на универзален снабдувач заштитен е интересот на граѓаните

Анѓушев и Бектеши: Со изборот на универзален снабдувач заштитен е интересот на граѓаните

Во Владата на Република Северна Македонија денеска се одржа прес-конференција на којашто се обратија заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, министерот за економија Крешник Бектеши и претседателот на Комисијата за избор на универзален снабдувач, академик Глигор Каневче и ги  споделија информациите и резултатите од одржаната електронска …

Прочитајте повеќе »

Сугарески: Капиталните инвестиции се ниски, бидејќи не е градежна сезона

Сугарески: Капиталните инвестиции се ниски, бидејќи не е градежна сезона

Официјалните податоци од Министерството за финансии покажуваат дека само 1, 09 проценти од планираното за капитални инвестиции биле реализирани во јануари. Причината за слабата реализација, министерот за транспорт и врски Горан Сугарески ја гледа во тоа што не е градежна сезона, а се работи на тендери за предвидените проекти, но …

Прочитајте повеќе »

Средба Заев-Цакај: Ги шириме перспективите на соработка како земји со исти вредности за иднината на регионот

Средба Заев-Цакај: Ги шириме перспективите на соработка како земји со исти вредности за иднината на регионот

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска ја прими во посета делегацијата на Република Албанија што ја предводи вршителот на работите министер за Европа и надворешни работи на Република Албанија Гент Цакај. Премиерот Заев, посакувајќи добредојде за делегацијата, на средбата истакна дека и со оваа посета се …

Прочитајте повеќе »

Џафери: Не го заштитив Вељаноски, туку интегритетот на Собранието

Џафери: Не го заштитив Вељаноски, туку интегритетот на Собранието

Правниот дел не беше исполнет до крај, бидејќи Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања немаше предлог-одлука. Јас се повикувам од процедурите, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери на брифингот за новинари на прашањето, зошто не покренал гласање за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски кој е обвинет за организирање на …

Прочитајте повеќе »

Општина Битола ќе биде дел од проектот „Европа на врата“

Општина Битола ќе биде дел од проектот „Европа на врата“

Во рамките на ЕУ програмата „Европа за граѓаните 2014-2020“, Општина Битола е дел од проектот „Европа на врата“, кој го спроведува локалната самоуправа Вила Боа до Бишпо од Португалија, заедно со партнерските организации, општини и институции од Бугарија, Полска, Латвија, Србија, Грција, Македонија, Италија, Хрватска, Шпанија и Романија. Главна цел …

Прочитајте повеќе »