Македонија

Вести и новости од Македонија.

Министерот Сугарески и градоначалникот Јованоски извршија увид врз реконструкцијата на патот Прилеп-Прилепско езеро

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески и градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски, извршија увид на градежните работи во реконструкцијата на патот Прилеп-Прилепско езеро. Станува збор за патен правец во должина од 8 км, за кој се издвоени 20 милиони денари, по 10 милиони денари од ЈП за државни патишта …

Прочитајте повеќе »

„Поткуп“ продолжува на 7 мај, во Судот пуштена целата снимка

На денешното рочиште во Кривичниот суд без присуство на јавноста беше пуштена целата видео снимка поради која премиерот Зоран Заев се товари за примање поткуп. Ново рочиште за предметот на СЈО „Поткуп“ е закажано за 7 мај кога исказ треба да даде обвинетиот Зоран Заев, а ќе бидат изведувани и …

Прочитајте повеќе »

Иванов повторно го предложи Богов за гувернер на Народна банка

Согласно своите овластувања, претседателот Иванов, предлогот го достави до Собранието на Република Македонија. Како што се наведува во соопштението од Кабинетот на шефот на државата, со цел Република Македонија да добие гувернер кој најодговорно ќе ја извршува оваа значајна функција, претседателот Иванов во изминатите два месеца изврши консултации со Сојузот …

Прочитајте повеќе »

Најава за нови кривични пријави против Ристески

Во својство на градоначалник, Ристески создал услови фирмата „Пела транс“ да биде избрана како најповолен понудувач во постапката за јавна набавка и со тоа ѝ овозможил да се стекне со противправна имотна корист во вредност од 77.031.890 денари, средства од буџетот на Општина Прилеп Фирмата на чичкото на ексминистерот Миле …

Прочитајте повеќе »

Јованоски: Во Прилеп работиме на сите полиња и на сите ветени проекти

Со доаѓање на новата локална власт се ослободи негативната енергија акумулирана долг период меѓу граѓаните. Незадоволството на ВМРО-ДПМНЕ на општинско ниво, како партија која  ја сочинува опозицијата во општинскиот Совет е разбирливо. Она што е најбитно, е дека Советот работи непречено. Се донесуваат одлуки, се штитат интересите и потребите на …

Прочитајте повеќе »

ЈП за државни патишта заврши со осветлување на 12 километри од автопат А2 и А4

ЈП за државни патишта заврши со осветлување на дел од автопат А2 и А4 во вкупна должина од 12 километри. Притоа пуштено во функција е осветлувањето на делниците: Делница клучка Хиподром – клучка Белви – клучка Илинден, каде е осветлена патна делница во должина од 5, 5 километри Делница клучка …

Прочитајте повеќе »

Спасовски: Преку низа мерки ги ослободивме институциите и ја придвиживме економијата

Министерот за внатрешни работи и потпретседател на СДСМ, Оливер Спасовски, учествуваше на трибина во општина Ѓорче Петров. „Реализираме голем дел од мерките преку коишто ги реформираме, професионализираме и ослободуваме институциите. Ставивме крај на заробената држава и денеска институциите да работат единствено во интерес на граѓаните“, рече во таа прилика Спасовски и додаде: „Во изминативе 10 …

Прочитајте повеќе »

Лорд Џорџ Робертсон: Нема начин да се влезе во НАТО без да биде постигнат консензус

Поранешниот генерален секретар на НАТО, Робертсон е лидерот на новоформираната неформална „Група Охрид“ за поддршка на Република Македонија на нејзиниот пат кон членство во НАТО и ЕУ. Робертсон, кој беше десеттиот генерален секретар на НАТО од 1999 до 2004 година, повеќепати ја имаше посетувано Македонија, особено за време на кризата …

Прочитајте повеќе »