Македонија

Вести и новости од Македонија.

Марковите Кули заслужуваат да се најдат на листата на светското културно наследство, констатација на научниците од научниот собир

Прилеп е домаќин на дводневниот меѓународен собир „Биогеографска целина Маркови Кули: природни содржини и културни вредности“, кој се одржува во организација на ЈНУ Институт за старословенска култура – Прилеп, а со поддршка на Општина Прилеп. Собирот го отвори градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски кој го потенцираше значењето за општината од …

Прочитајте повеќе »

Водовод и канализација за индустриската зона Визбегово

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески денеска оствари посета на индустриската зона Визбегово во општина Бутел, каде го најави почетокот на проектот за изградба на водовод и канализација во индустриската зона. Проектот е во вредност од 8, 6 милиони евра од кои 1, 6 милиони евра се наменети за …

Прочитајте повеќе »

Министерот Манчевски информираше за новата алатка за пријавување на притисок на работно место

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, денеска, на прес-конференција во Владата на Република Македонија, информираше за новата алатка за пријавување на притисоци на работно место, која што е објавена на сајтот на Министерството. Во своето обраќање, министерот Манчевски рече дека Алатката има за цел да послужи како заштита …

Прочитајте повеќе »

Коригирани сите математики од прво до деветто одделение

учебници

Сите учебници по математика од прво до деветто одделение имале грешки и биле коригирани. Новите изданија се распределуваат периодов по училиштата, заедно со другите учебници кои доцнеа и не беа пред учениците на почетокот на учебната година. „Нови учебници се доставуваат по математика, по природни науки од прво до шесто …

Прочитајте повеќе »

Амбасадорот на САД во Србија: Лидерите на Македонија и Грција покажаа храброст

Според амбасадорот на САД во Србија, Кајл Скот, дијалогот на Белград и Приштина, спорот на Македонија и Грција околу името и опстанокот на БиХ како држава се „трите критични проблеми“ во регионот, но не се нерешливи. – Ја гледаме храброста на лидерите на Македонија и Грција во постигнувањето на спогодбата …

Прочитајте повеќе »

Пендаровски и Робертсон на трибина во Битола: Време е Македонија да биде дел од ЕУ и НАТО

Националниот координатор за НАТО и поранешниот генерален секретар на Северноатлантската алијанса, Џорџ Робертсон, кој е лидер на новоформираната неформална „Група Охрид“ за поддршка на Република Македонија за членство во НАТО и ЕУ, вечерва учествуваа на трибина со граѓаните на Битола. На трибината, говорниците се осврнаа на придобивките од членството во …

Прочитајте повеќе »

Шекеринска во Аеродром: Не постои поголема лојалност од лојалноста кон својата земја и поголема одговорност од одговорноста кон своите деца

– Македонските граѓани секогаш биле обединети околу тоа каде сакаат да ја видат својата земја, а тоа е во ЕУ и НАТО. На една страна е понудата да гласаме ЗА на 30 септември и да ја внесеме државата во ЕУ и НАТО, а на другата страна нема алтернатива. Обезбедивме договор …

Прочитајте повеќе »

Највеселото такси пристигна во Витаминка

Познатото возило од Витаминка и Тамаро летното такси, пристигна во кругот на прилепската компанија. Брендираното Рено 4 си ја заврши својата летна мисија и сега ќе биде атракција во дворот на фабриката. Највеселото такси во текот на месеците јули и август нудеше вистинска забава на охридските плажи. Избрендираното Рено 4 во …

Прочитајте повеќе »