Македонија

Сугарески: половина милијарда евра за изградба и реконструкција на патната мрежа на Коридор 8

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески заедно со заменик министерот за транспорт и врски, Садик Беќири,  директорот на ЈП за државни патишта, Зоран Китанов и директорот на ЈП Македонија пат, Гајур Кадриу извршија увид во градежните работи во рехабилитација на автопатската делница Сарај – Групчин. Се работи за рехабилитација …

Прочитајте повеќе »

Филипче најави осум централни лаборатории за крв и работа за сите лаборанти

Министерот за здравство, Венко Филипче, на прес-конференција во Владата го претстави новиот систем на функционирање на oсум централни лаборатории. Според министерот, новиот систем ќе значи подобра услуга за граѓаните. – Вкупно ќе има осум централни лаборатории од кои две во Скопје, една на Клинички центар, другата во ГОБ „8 Септември“, …

Прочитајте повеќе »

МНР предупредува да не се патува во грчките градови во кои утре се протестира

Министерството за надворешни работи ги предупредува граѓаните кои утре ќе бидат или планираат да патуваат во Грција, дека грчката организација „Комитет за борба за грчкиот карактер на Македонија“, најавува протести за утре во четиринаесет поголеми градови во Северна Грција против употребата на зборот „Македонија“. Протестите ќе почнат 19.30 часот. Од …

Прочитајте повеќе »

Мариово ќе биде пилот-регион за органско земјоделско производство

Се подготвува оглас за доделување на државно земјоделско земјиште, кое исклучиво ќе биде наменето за органско земјоделско производство, како и за распределба на државно земјиште за производство на органска сточна храна. Пишува Зоран Милошески, Прилеп „Македонија има поволни агроеколошки услови за развој на органското земјоделско производство, затоа започнуваме со реализација на …

Прочитајте повеќе »

Коѕиас: Дојдено е време за големо „да“ или големо „не“

Мислам дека доаѓа моментот да го кажеш големото „да“ или големото „не“ и ги разбираш тешкотиите што се наоѓаат пред тебе, вели министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас, во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ во однос на последните случувања во преговорите меѓу Македонија и Грција, јави дописничката …

Прочитајте повеќе »

Времето претпладне со сонце, попладне со дожд

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, попладне со локален пороен дожд и грмежи. Поинтензивни процеси се очекуваат кон крајот на денот, особено во источните делови. Минималната температура ќе се движи од 10 до 19 Целзиусови степени, а максималната од 26 до 34 степени. УВ …

Прочитајте повеќе »

Измени на Закон за работни односи: Превоз за ноќна работа, поголема приправничка плата…

Пишува Весна Дамчевска Скратување на рокот за објавување оглас за нови вработувања, поголема плата за приправниците, прецизирање на додатокот за исхрана во ноќна смена и на превозот за работниците што работат ноќе и прецизирање на деновите за годишен одмор, се дел од измените на Законот за работни односи кои се …

Прочитајте повеќе »

Поуспешни компании со жени – менаџерки на високи позиции

„Доколку се ангажираат жени – инженери на високи позиции во компаниите во Македонија, тогаш работата во секоја компанија ќе биде многу поуспешна“ е клучната порака од денешната Втора меѓународна конференција „Жени во енергетика 2018”, во организација на Асоцијацијата на здруженијата на инженери – Инженерската Институција на Македонија и ЕВН Македонија. …

Прочитајте повеќе »