Македонија

Општина Прилеп додели благодарници на најзаслужните субјекти за годинешниот „Пивофест 2018“

Градоначалникот Илија Јованоски денеска свечено во големата сала на Општина Прилеп им додели благодарници на сите субјекти коишто имаа значаен придонес во целосната и беспрекорна организација на годинешниот 16-ти по ред “Пивофест 2018“. Меѓу нив се: СВР Битола, ПС Прилеп, Територијалната противпожарна единица, Службата за Итна медицинска помош, ЈКП „Комуналец“, …

Прочитајте повеќе »

ОЈО делото за смртта на Саздовски го преиначи од „насилство“ во „убиство на свиреп начин“

Основното јавно обвинителство за смртта на младиот Никола Саздовски – Саздо тројцата осомничени лица ќе ги гони за кривичното дело „убиство на свиреп начин“, дело кое досега пред преквалификацијата се водеше како „насилство“. Од ОЈО информираат дека ваквата одлука на јавниот обвинител следи откако во текот на истражната постапка биле …

Прочитајте повеќе »

80-та седница на Влада: Усвоен предлог законот за изменување на Изборниот законик

Владата на редовната 80-та седница го прифати предлог – законот за изменување на Изборниот законик, по скратена постапка. Со предлог законот ќе се овозможи избор на Државната изборна комисија и ќе се надминат објективните слабости во праксата. Измените се однесуваат на неколку ставови од членот 27. Во него, целосно се …

Прочитајте повеќе »

Заев и Хан: Последната делница до членството во Европската Унија е јасно одбележана

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска го прими во официјална посета еврокомесарот за соседска политика и проширување на ЕУ Јоханес Хан, кој со оваа посета ја реализираше неговата најава веднаш после одлуката на Европскиот Совет, дека на 17 јули ќе дојде во Скопје за да го означи …

Прочитајте повеќе »

Владата го означи стартот на скрининг процесот за пристапување кон ЕУ

Владата на Република Македонија денеска ја одржа својата редовна 79, тематска седница со единствена точка на дневен ред – Информација за концептот и структурата на преговори за пристапување на Република Македонија во Европската Унија. На седницата, во насока на обезбедување на соодветна подготовка и координација на пристапните преговори за членство …

Прочитајте повеќе »

Борат го прелажа „путиновиот конгресмен“ Рорабакер, кој ја делеше и ништеше Македонија

Во својата нова провокативна комична серија „Who is America? (Која е Америка?)“, британскиот комичар Саша Барон Коен ги прелажа контроверзниот американски конгресмен Дејна Рорабакер, неговиот колега Џо Вилсон, како и поранешните сенатор и конгресмен Трент Лот и Џо Волш, да дадат јавна поддршка за измислената програма „Киндергардианс“, со која наводно на …

Прочитајте повеќе »

Заев најави лидерска средба за утре попладне

Премиерот Зоран Заев од прес-конферецијата со еврокомесарот Јоханес Хан најави дека денеска почнуваат консултациите за свикување нова лидерска средба за надминување на разликите со опозицијата околу подготовките за референдумот на кој граѓаните треба да се изјаснат за Договорот со Грција и членството во ЕУ и НАТО. – Сите треба да …

Прочитајте повеќе »

ОЦЦРП: Рускиот бизнисмен Иван Савиди стои зад немирите во Македонија за името

Откако премиерот Зоран Заев изјави дека дел од навивачката група Комити добивала пари од руски бизнисмен за да протестира против Договорот со Грција, Проектот за известување за организиран криминал и корупција (OCCRP) објави дека според документи од МВР рускиот бизнисмен Иван Савиди кој живее во Грција исплатил 300.000 евра на …

Прочитајте повеќе »