Глобус

Вести од светот

Вучиќ: писмото на американските конгресмени e еднопартиско

Вучиќ

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска рече дека не се плаши од замрзнување имот и сметки во странство „бидејќи ги нема“.Ова тој го кажа по примањето на третата доза на вакцината против ковид-19 на саемот во Белград, а по повод писмото од група американски конгресмени кои, според некои медиуми, го повикале …

Прочитајте повеќе »

Смртоносно стампедо на музички фестивал во САД

Најмалку 8 лица загинаа, а десетици се повредени во човечкото станпедо за време на отворањето на музичкиот фестивал Астроворлд во Хјустон, во сојузната американска држава Тексас, јавуваат локалните медиуми повикувајќи се на наводи од властите. 17 лица се хоспитализирани, изјави шефот на противпожарната служба на градот Хјустон во Тексас, Семјуел Пења. Единаесет …

Прочитајте повеќе »

Заедничка изјава на учесниците на денешниот состанок на Иницијативата Отворен Балкан: Иднината на проширувањето – поглед од регионот

Соопштение од денешниот состанок на Иницијативата Отворен Балкан ЕУ и нејзините земји-членки, заедно со партнерите од регионот ја потврдија својата недвосмислена поддршка за европската перспектива на Западен Балкан на Самитот во Брдо на 6-ти октомври. Западен Балкан ја повтори својата посветеност и посветеноста на регионот на европските вредности и демократски …

Прочитајте повеќе »

Грчката влада воведува нови мерки за невакцинираните

Грчката влада, соочена со скок на бројот на заразени со коронавирус, објави дека ќе воведе задолжителен негативен ПЦР или антиген тест за коронавирус за невакцинирани лица во административни простории, продавници или банки. Мерката стапува на сила в сабота. Вработените во приватниот и јавниот сектор кои не се вакцинирани ќе треба …

Прочитајте повеќе »

Мировниот договор во БиХ е во опасност доколку меѓународната заедница не дејствува

Високиот претставник за Босна и Херцеговина Кристијан Шмит во извештајот што треба да биде доставен до Советот за безбедност на ОН предупреди на ризиците за стабилноста во Босна и Херцеговина предизвикани од босанските Срби. Во извештајот се вели дека земјата може да се соочи со најголемата „егзистенцијална закана од повоениот …

Прочитајте повеќе »

Светскиот самит за климата КОП26, денеска се очекува повеќе од 100 светски лидери да стават крај на уништувањето на шумите

На светскиот самит за климата КОП26, денеска се очекува повеќе од 100 светски лидери да стават крај на дефорестацијата, односно на уништувањето на шумите и да преземат мерки за поправање на штетите и за враќање во претходна состојба. Денешното потпишување на заложбата е првото крупно постигнување на двонеделниот собир што …

Прочитајте повеќе »

Започна COP 26, светските лидери пред одлука: Ќе ја спасиме ли планетата од глобалното затоплување?

Уште една шанса, можеби последната, за спас на планетата и човештвото. Станува збор за Конференцијата за климатски промени на Обединетите Нации (COP26), во чии рамки денеска и утре се одржува лидерскиот самит во Глазгов на којшто се собраа над 200 светски лидери. Тие треба да ги потврдат целите да се …

Прочитајте повеќе »

Г20 со апел да се забрза вакцинацијата во сиромашните земји

Од самитот на Г20 во Рим е испратена порака да се забрза вакцинацијата во сиромашните земји, бидејќи, како што истакна домаќинот на собирот италијанскиот премиер Марио Драги нееднаквоста во пристапот до вакцините меѓу богатите и сиромашните земји е „морално неприфатлива“. Драги, рече дека само три отсто од луѓето во најсиромашните …

Прочитајте повеќе »