Глобус

Вести од светот

Борел одржува итни средби во Брисел со Курти и со Вучиќ

Борел одржува итни средби во Брисел со Курти и со Вучиќ

Итни средби се одржуваат утрово во Брисел во рамки на дијалогот Косово-Србија. Средбите се на барање на Европската унија (ЕУ) поради кризата предизвикана од регистарските таблички на Косово. Борел одвоено првин се сретна со Курти, па со Вучиќ, по што има заедничка средба. Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, на …

Прочитајте повеќе »

По ракетниот тест, Ким ја претстави ќерката во јавноста

По ракетниот тест, Ким ја претстави ќерката во јавноста

По последниот тест на интерконтинентална ракета, од Северна Кореја доаѓа една новина – објавени се снимки на диктаторот Ким Јонг Ун, кој настанот го проследил заедно со семејството – сопругата и ќерката. Севернокорејскиот диктатор Ким Јонг Ун во меѓународната критика за најновиот тест на интерконтинентална ракета гледа доказ за способноста …

Прочитајте повеќе »

Саботажа: Во Шведска пронајдени траги од експлозив на гасоводот „Северен тек“

Саботажа: Во Шведска пронајдени траги од експлозив на гасоводот „Северен тек“

Траги од експлозив се пронајдени на гасоводите на „Северен тек“ токму на местата од каде во септември на повеќе наврати имаше истекување на гас со што се потврдува дека пробивањата биле резултат на саботажа, соопшти шведското обвинителство. Како што пренесува „Гардијан“, анализите ќе продолжат за да се добијат поверодостојни докази и …

Прочитајте повеќе »

„Луди нацистистички наркомани“ – како се смени реториката на Медведев од либерална кон анти-западна?

„Луди нацистистички наркомани“ – како се смени реториката на Медведев од либерална кон анти-западна?

Од почетокот на воената инвазија на Русија врз Украина, во февруари годинава, реториката на рускиот екс-претседател Димитри Медведев стана сè пожестока, особено за човек кој претходно не се експонирал премногу во јавноста, а своевремено се сметал за либерален модернизатор. Тој на социјалните мрежи за ЕУ, НАТО и за Украина употребува зборови како …

Прочитајте повеќе »

САД: Републиканците го освоија Претставничкиот дом

САД: Републиканците го освоија Претставничкиот дом

Една недела по конгресните избори во САД, Републиканците ги обезбедија потребните 218 седишта за мнозинство во Претставничкиот дом, со што можат да блокираат проекти на претседателот Џо Бајден. Демократите на претседателот Џо Бајден го загубија мнозинството во Претставничкиот дом. Според извештаите на повеќе американски медиуми, Републиканската партија освоила 218 потребни …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Ковачевски во Белград ќе учествува на Конференција за инвестиции во енергетика во Западен Балкан

Премиерот Ковачевски во Белград ќе учествува на Конференција за инвестиции во енергетика во Западен Балкан

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски и вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денеска во Белград ќе учествуваат на Конференција за инвестиции во обновливи извори на енергија во земјите од Западен Балкан, во организација на претседателот на Србија, Александар Вучиќ и Амбасадата на Кралството Норвешка. …

Прочитајте повеќе »

По три одлагања, НАСА успешно ја лансираше мисијата Артемида

По три одлагања, НАСА успешно ја лансираше мисијата Артемида

Со татнеж што го осветли ноќното небо, НАСА ја испрати својата „СЛС“ ракета во вселената. Ракетата полета во 1,47 часот по средноевропско време од Кејп Канаверал, Флорида, сигнализирајќи го почетокот на новата ера за вселенската програма на американската влада. „Врџ“ пишува дека ова претставува голем успех за мисијата Артемида, со која НАСА …

Прочитајте повеќе »

Косово конфискува 75 нелегални вили на Шар Планина

Косово конфискува 75 нелегални вили на Шар Планина

Основниот суд во Пеќ привремено конфискуваше 75 вили во планинското одморалиште Брезовица, меѓу кои и имот на високи политичари, судии и роднини на важни политички личности во земјата.  Одлуката за привремена конфискација е донесена поради сомнение дека тие се изградени незаконски. „Тие се под надзор и контрола на државниот обвинител“, …

Прочитајте повеќе »