Глобус

Украина избра нов почеток со комичар

На Володимир Зеленски му беше лесно на претседателските избори против Порошенко. Украинците сакаат нов почеток. Тоа носи ризици, но сепак е силен демократски сигнал, оценува Бернд Јохан. Комичарот на сцена со леснотија си ја завршува задачата. Тој е шармер и провокатор, ги магепсува луѓето. Најважното ветување што ѝ го дава …

Прочитајте повеќе »

Во Црна Гора убиен таткото на водачите на “шкаљарскиот“ криминален клан

Во црногорскиот град Котор синоќа е убиен 69 годишниот Веселин Вукотиќ, татко на водачите на криминалниот “шкаљарски“ клан, Јован и Игор Вукотиќ. Како што соопшти црногорската полиција, Вукотиќ бил застрелан со повеќе куршуми пред неговата куќа, од страна на неидентификувано лице, кое побегнало во непознат правец. Ранетиот Вукотиќ веднаш бил …

Прочитајте повеќе »

Северна Ирска: Уапсени двајца осомничени за убиството на новинарката

Полицијата во Северна Ирска соопшти дека денеска уапсила две момчиња од 18 и 19 години во врска со убиството на новинарка за време на безредијата во градот Лондондери. Двајцата тинејџери, како што соопшти северноирската полиција, биле уапсени врз основа на законот за борба против тероризам. Тие биле однесени на сослушување …

Прочитајте повеќе »

Во Црна Гора уапсен подофицер поради 50 кг кокаин на брод за обука

Воената полиција на Црна Гора го уапси подофицерот Душко Раденовиќ поради сомнение дека бил вмешан во трговијата на 50 кг кокаин, запленети на бродот за обука „Јадран“ во Тиват. Дрогата била откриена врз основа на оперативни сознанија на Министерството за одбрана. Во вчерашната акција е приведен Раденовиќ поради сомнение дека …

Прочитајте повеќе »

Инсценација на моќ: Вучиќ точно знае што прави

За него гласаат сиромашните слоеви без високо образование. Против него протестираат образованите граѓани. Српскиот претседател Вучиќ за денеска во Белград најави „најголем собир на луѓе во изминатите 50 години“. Српскиот претседател Александар Вучиќ сака на сите да им одржи лекција. Вели дека денеска во Белград ќе има „15 пати повеќе …

Прочитајте повеќе »

Спасена структурата на катедралата Нотр Дам

Пожарот во катедралата Нотр Дам е ставен под контрола  во 3 часот утрово, по осумчасовната огнена стихија, соопшти противпожарна служба на Париз.  Огнот, кој се случи веднаш откако катедралата беше затворена за посетители, брзо се распламти, изгоре главната кула, која потоа се урна, а набрзо и целиот покрив. Пожарникарите успеаја …

Прочитајте повеќе »

Пожар во катедралата Нотр Дам во центарот на Париз

Пожар избувна попладнево во катедралата Нотр Дам во центарот на Париз, соопштија градските власти. Сликите објавени на социјалните медиуми покажуваат пламени и облаци од чад над покривот на средновековната катедрала, која е воедно најпосетениот историски споменик во Европа. Причината засега не е позната, но се верува дека пожарот е поврзан …

Прочитајте повеќе »

На изборите во Финска победија социјалдемократите

Финската опозициска Социјалдемократска партија тесно победи на параламентарните избори одржани вчера. Според финалните резултати, оваа левичарска партија доби 17,7 насто од гласовите, додека крајнодесничарска Партија на Финците освои 17,5 проценти. Владејачката Партија на центарот на премиерот Јуха Сипила доби 13,8 насто. На овие избори за прв пат во изминативе 100 …

Прочитајте повеќе »