Глобус

Вести од светот

Дијалог во Брисел: Неуспехот не е изненадување

Сѐ уште нема приближување на ставовите на Србија и на Косово, дијалогот со посредство на ЕУ останува неуспешен. Тоа не е изненадување, оценува во својот извештај од Брисел германскиот јавен сервис АРД. „Мала, оскудно опремена конференциска сала, вода, лимонада и неколку лепчиња на масата. Поедноставно не може. А, може и …

Прочитајте повеќе »

Украина одбила напад врз Керсон, Харкив цел на руски бомбардирања

Украинската војска денеска соопшти дека нејзините сили го одбиле рускиот напад врз јужниот регион Керсон, додека во руското гранатирање во северниот град Харкив биле убиени седум лица, а ранети 16. Украинскиот претседател Володимир Зеленски го нарече гранатирањето во Харкив, кое погоди студентски дом, „гнасно и цинично“. „Болка за Харкив. Ракетен …

Прочитајте повеќе »

Најмалку шестмина загинати, а 16 се уште се водат како исчезнати во пожарот на пазарот во Ереван

Пожарникарите сè уште се борат со пожарот во еден голем пазар во Ереван, ден по експлозијата што ja предизвика несреќата, при што загинаа најмалку шест лица, а десетици други беа повредени. 16 лица сè уште се водат како исчезнати. Непознат број луѓе останаа заробени под урнатините по експлозијата и последователниот …

Прочитајте повеќе »

Салман Ружди симнат од респиратор, а може и да зборува

Писателот Салман Ружди е симнат од респиратор, по операцијата која уследи откако беше нападнат со нож. Неговиот агент Ендрју Вајли ја потврди информацијата и рече дека Ружди може да зборува, но не сподели дополнителни детали. Хади Матар, човекот кој е осомничен дека на 12 август го нападнал Ружди се изјасни …

Прочитајте повеќе »

Во Црна Гора тродневна жалост по масовното убиство на 11 луѓе во Цетиње

масовното убиство на 11 луѓе во Цетиње

Тродневна жалост прогласи вчеравечер владата на Црна Гора, по масовното убиство на 11 луѓе што се случи попладнето во Цетиње, јави Радио телевизија Црна Гора (РТЦГ). Одлуката донесена на виртуелна седница подразбира дека денеска, утре и задутре во Црна Гора се денови на жалост, откако во цетинската населба Медовина, вчера попладнето …

Прочитајте повеќе »

Семејна кавга во Цетиње завршила со крвав масакр

Неколку луѓе се убиени во Цетиње откако вооружен маж отворил оган врз неколкумина по семејна расправија. Станува збор за 34 годишен маж кој што по семејната расправија пред да дојде полицијата посегнал по пиштол и почнал да пука кон семејството и потоа кон случајни минувачи во близина на неговиот дом. …

Прочитајте повеќе »

Приказна за островот, црквата, иконата и гобленот со исто име – „Богородица од карпата“

Пишува: Зоран Милошески „Госпа од шкрпјела“, или „Богородица од карпата“ е единствениот вештачки остров во Црна Гора. Островот се наоѓа во Которскиот залив, во непосредна близина на Пераст и претставува ретка туристичка атракција во која се испреплетиле вистинските сведочења, митовите и легендите. Приказната за островот кој постојано расте, ја привлекува …

Прочитајте повеќе »

ОН бара итен прекин на борбите и пристап до нуклеарната електрана во Запорожје

нуклеарна запорожје

Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) одржа итен состанок во врска со ситуацијата во нуклеарната електрана во Запорожје, која од пролетва се наоѓа под руска окупација. Рафаел Гроси, шеф на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) за ситуацијата околу нуклеарната централа Запорожје, рече дека е екстремно критична. Откако неколку …

Прочитајте повеќе »