Глобус

Вести од светот

Хрватска и Словенија делумно ги олеснуваат епидемиолошките мерки, Бугарија ќе чека до 1 март

Хрватска и Словенија денеска ги олабавуваат строгите епидемиолошки мерки изречени поради влошувањето на состојбата и зголемување на бројот на новозаразени со корона вирусот. Во Хрватска од денеска на угостителите им се овозможува продажба на храна и разни пијалоци за носење, се отвораат фитнес центрите и теретаните, како и детските  игротеки …

Прочитајте повеќе »

„Самоопределување“ на Курти со освоени 48 отсто од гласовите победник на изборите во Косово

Движењето „Самоопределување“ со освоени 374.913 гласови, или 48,17 отсто од преброените гласови, е победник на вонредните парламентарни избори што се одржаа вчера во Косово. Демократска партија на Косово која што долги години ја предводеше Хашим Тачи освои 17,35 отсто од гласовите, додека досегашната владејачка партија Демократска лига на Косово на …

Прочитајте повеќе »

Сенатот на САД гласаше дека судењето за отповикување на Трамп е во согласност со Уставот

Американскиот Сенат гласаше да го спроведе второто судење за импичмент на поранешниот претседател Доналд Трамп. На гласањето 56 спрема 44, Сенатот го отвори патот за официјална постапка да започне денеска, за да се утврди дали Трамп е виновен за „поттикнување на востание“ во американскиот Капитол на 6 јануари. Шест републиканци …

Прочитајте повеќе »

Борел: Во Русија отидов со добра волја, но земјата се оддалечува од Европа и демократијата

Во блог-пост на неговиот официјален блог, Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и заменик-претседател на Европската Комисија, Жозеп Борел, пишува дека Русија со својата политика и однесување воопшто не покажале интерес за почитување на демократските вредности. Образлагајќи ги случувањата и мотивите за неговата посета на Москва, Борел смета дека Кремљ …

Прочитајте повеќе »

Европскиот парламент ја почнува пленарната седница

Денеска почнува пленарната седница на Европскиот парламент која е предвидено да трае до 11 февруари. Се очекува европратениците да ја повторат поддршката за обединетиот пристап на ЕУ кон вакцините КОВИД-19. Тие, исто така, веројатно ќе предизвикаат загриженост во врска со доцнењето во испораката на вакцини, договорите и транспарентноста на податоците, …

Прочитајте повеќе »

Бајден ветува нова ера во американската надворешна политика

Бајден

Претседателот на САД Џо Бајден вети нова ера во надворешната политика на САД, прогласувајќи „Америка се врати“ на глобалната сцена и вети дека ќе се спротивстави на „авторитаризмот“ во Кина и Русија. Во своето прво обраќање за надворешната политика како претседател, Бајден рече дека неговата администрација ќе се обиде да …

Прочитајте повеќе »

Ангела Меркел: „Крај на локдаунот не е решение“

Германската канцеларка Ангела Меркел се појави на јавниот ТВ канал АРД за да го појасни курсот на владата во пандемијата на коронавирус. Рече дека е свесна за несигурноста кај граѓаните и апелираше да имаат трпение. Канцеларката настапи пред ТВ камерите само 24 часа по т.н. самит за вакцинацијата во владиниот …

Прочитајте повеќе »

САД бараат итно ослободување на Навални

Навални

Соединетите држави ја осудија одлуката на судот во Москва да го затвори опозицискиот политичар Алексеј Навални во случајот кој се смета за политички мотивиран. „Го повторуваме нашиот повик руската влада веднаш и безусловно да го ослободи Навални, како и стотиците други руски државјани кои неправилно беа приведени во последните неколку …

Прочитајте повеќе »