Глобус

Вести од светот

Владата на Бојко Борисов го преживеа гласањето за недоверба

Бугарската конзервативна влада денеска го преживеа гласањето за недоверба, што беше побарано од опозициските социјалисти, кои го обвинуваат кабинетот на премиерот Бојко Борисов за неспособност да ја искорени ендемската корупција и поврзаноста со олигарсите и мафијата. Иако илјадници Бугари протестираат во Софија против владата на Борисов речиси две недели, сепак, …

Прочитајте повеќе »

Во Бугарија парламентот ќе расправа за недоверба на владата на Борисов

Бугарското собрание денеска на вонредна седница ќе расправа за недоверба на владата предводена од премиерот Бојко Борисов. Ова е петти обид на бугарските социјалисти како водечка опозициска партија да ја соборат владата на Борисов преку покренување на ова прашање во парламентот. Во Софија уште утрово започна протест пред бугарскиот парламент, …

Прочитајте повеќе »

Самсунг и Хуавеи веќе работат на 6G технологија

Корејската компанија Самсунг Електроникс официјално најави дека работи на развој на нова 6G мобилна мрежа. Информацијата доаѓа во период кога е доведено во прашање распространувањето на контроверзната 5G мрежа, затоа што во многу држави уште нема најава за воведување на оваа технологија. Од Самсунг потврдија дека ги прошириле постоечките истражувања …

Прочитајте повеќе »

Најмалку 36 лица повредени на вчерашните протести во Србија, обвинувања за бруталност од двете страни

Најмалку 36 лица се повредени на вчерашните протести во Србија, меѓу кои се и лидерите на опозициските партии „Двери“ и „Движењето на слободни граѓани“, Бошко Обрадовиќ и Сергеј Трифуновиќ, јавуваат српските медиуми. Телевизијата „Н1“ јавува дека Обрадовиќ бил повреден во судирите меѓу полицијата и демонстрантите пред српскиот парламент, додека Трифуновиќ …

Прочитајте повеќе »

(ВИДЕО) Закажан нов протест за попладне, полицијата доцна синоќа ги растера демонстрантите од центарот на Белград

Полицијата во Белград успеа да ги растера утрово демонстрантите кои од синоќа протестираа по најавата на претседателот на Србија Александар Вучиќ дека повторно може да биде воведен полициски час поради порастот на бројот на заразени од новиот коронавирус. Во интервенцијата полицијата користеше специјални сили за разбивање демонстрации, полицајци на коњи, …

Прочитајте повеќе »

Белингкет: Руските обиди за влијание во Северна Македонија

Во текст насловен „Russian interference in North Macedonia: A View Before the Elections“ (Руското мешање во Северна Македонија: Еден поглед пред изборите“, објавен од познатиот портал за истражувачко новинарство „Bellingcat“ (Белингкет), а напишан од авторот Јордан Цалов, со поддршка од Journalismfund.eu, се изнесуваат голем број информации и се разработуваат руските влијанија врз донесувањето …

Прочитајте повеќе »

Убедлива победа на ХДЗ на изборите во Хрватска

На парламентарните избори во Хрватска, владејачката партија Хрватска демократска заедница (ХДЗ) на актуелниот премиер Андреј Пленковиќ оствари убедлива победа, а нејзиниот најголем ривал, коалицијата Рестарт, предводена од Социјалдемократската партија (СДП), доживеа фијаско, објави Индекс.хр. Според резултатите на Државната изборна комисија, врз основа на обработени 86 отсто од избирачките места, ХДЗ …

Прочитајте повеќе »

Путин со „сталинистичка“ одбрана на договорот Молотов-Рибентроп

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот и во светот. Познатиот сервис …

Прочитајте повеќе »