Глобус

Вести од светот

Фотографија на денот: „Полна“ црква и богослужба со стримување

Забрана за контакти? Нема проблем. Еден германски свештеник смисли како верниците да бидат со него во црквата во време на пандемија. Богослужби во празна црква веќе нема. Свештеникот Јоахим Гизлер во Ахерн, во германската покраина Баден Виртемберг, мораше да смисли нешто посебно, зашто во време на пандемијата на коронавирусот се …

Прочитајте повеќе »

Лаги во грчки медиуми за луѓе-кукли како корона пациенти и за италијански фармацевт „поумен од светот“

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против …

Прочитајте повеќе »

Ослободена српската новинарка Лалиќ

Српската новинарка Ана Лалиќ која беше приведена поради нејзиниот критички текст за справувањето со коронавирусот во земјата, вчера беше ослободена, откако била сослушана од полицијата. Лалиќ беше приведена во нејзиниот дом, неколку часа откако беше објавен текстот во кој таа пишува дека медицинскиот персонал во Нови Сад има недостиг од …

Прочитајте повеќе »

Србија по Турција по бројот на починати од вчера претпладне

Турција и Романија, најмногубројните земји на Балканот и натаму водат со бројките на заразени и починати од новиот корона вирус и по смртноста, покажуваат податоците што ги објави американскиот универзитет „Џонс Хопкинс“, којшто од почетокот на избивањето на епидемијата секојдневно ги следи и ги прикажува податоците во светот. Најголемиот пораст на …

Прочитајте повеќе »

Вучиќ и коронавирусот: од шегаџија до нервозен очув

Наместо дневните прес-конференции да бидат адреса од која секој брзо и јасно може да се информира, гледаме мелодрама на човек кој се однесува како главен актер во филмот за себе. Пишува: Дарио Хајриќ „Единствено што сфатив е дека сите мораат да ги мијат рацете многу почесто. И сфатив дека тоа …

Прочитајте повеќе »

Силен земјотрес го потресе Загреб

Силен земјотрес од 5,3 степени придружен со уште три помали го погоди хрватскиот главен град рано утрово. Ударот предизвика голема материјална штета во градот. Многу згради се оштетени, а низ улиците можат да се видат делови од ѕидови и фасади. Оштетена е и катедралата во центарот на градот откако колабираше …

Прочитајте повеќе »

Апел од италијанските медицински лица: „Нема повеќе време, потребни ни се повеќе болници“ (видео)

Италијанскиот дневен весник „Ил фато куотидијано“ на својата веб-страница објави краток текст и видео со наслов – ‘Коронавирус, апел од медицинскиот персонал: „Нема повеќе време. Потребни ни се повеќе болници. Ние сме како војници без оружје фрлени во првиот фронт на војната“. Моќниот апел пуштен од  Националната федерација за здравствена заштита e придружен со видео …

Прочитајте повеќе »

Коронавирус: Рекорден број жртви во Италија, Германија ги контролира границите

Во Италија денеска беше евидентиран најголемиот број жртви од коронавирусот во едно деноноќие. Германија одлучи повторно да воведе контроли на границите кон пет соседни држави. Бројот на жртви од Ковид-19 во Италија во изминативе 24 часа порасна за 368 лица на вкупно 1.809 жртви од почетокот на пандемијата. Властите предупредуваат дека …

Прочитајте повеќе »