Глобус

Вести од светот

Апсењето на Борисов и големата опасност за кабинетот на Петков

Борисов

Колку подолго молчи министерот за внатрешни работи, толку повеќе ќе се засилува вревата на теориите на заговор. Ако трае предолго, ќе ги замолчи пораките кои премиерот Петков се обидува да ги лансира. Апсењето на Бојко Борисов и другите високи функционери на ГЕРБ ја заостри политичката поларизација во земјата. Од една …

Прочитајте повеќе »

Ракетни напади на аеродромот во Лавов

Ракетни напади на аеродромот во Лавов

Аеродромот во западноукраинскиот град Лавов изутринава е цел на руски ракетни напади. Градоначалникот на Лавов, Андриј Садовиј, на Телеграм соопшти дека на аеродромот имало тешки експлозии. Притоа, како што се додава, не бил погоден самиот аеродром, туку работилница за поправка на авиони. Жртви, според првичните информации, нема. Садовиј ги повика жителите …

Прочитајте повеќе »

Ѓукановиќ – Владата во Подгорица продолжува да го урива угледот на Црна Гора

Ѓукановиќ

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ изјави дека Владата во земјата, со прекинувањето на седницата поради кавга на премиерот Здравко Кривокапиќ и шефот на дипломатијата Ѓорѓе Радуловиќ по однос воведувањето на санкции против Русија, само продолжува да го урива меѓународниот углед на Црна Гора. Црна Гора се приклучува на санкциите на ЕУ …

Прочитајте повеќе »

Трае потрагата по преживеани во театарот во Мариупол

Мариупол

Спасувачките екипи и натаму трагаат по преживеани во урнатините на театарот во Мариупол кој беше разнесен од руски воздушни напади во средата. Стотици цивили беа засолнети во објектот. Еден ден по воздушниот напад врз театарот во Мариупол, се уште нема точна информација за бројот на жртви и повредени. Стотици цивили …

Прочитајте повеќе »

Голема акција на европското обвинителство во Бугарија, уапсен екс-премиерот Бојко Борисов

Голема акција на европското обвинителство во Бугарија, уапсен екс-премиерот Бојко Борисов

Поранешниот бугарски премиер и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов, вечерва бил задржан во својот дом додека траела двоиполчасовна операција на бугарското МВР, а во 22.30 часот по локално време, бил приведен во Генералната управа на Националната полиција во Софискиот округ Младост, јави „Медиапул.бг“. Веста за апсењето на Борисов ги собра …

Прочитајте повеќе »

Агенција на ОН – Војната во Украина ги погодува најранливите во светот

Агенција на ОН - Војната во Украина ги погодува најранливите во светот

Руската инвазија на Украина ги нарушува синџирите на снабдување со храна и ги зголемува цените до ниво што им се заканува на најранливите луѓе во светот, проценува Агенцијата на на Обединетите нации за трговија и развој (УНКТАД). Конференцијата на ОН за трговија и развој во соопштение објавено доцна на 16 март, …

Прочитајте повеќе »

Руските режимски телевизии се погодени од бран оставки, и примабалерината Смирнова го напушти Бољшој и Русија

Транспарент против војната среде вести

Кога Марина Овсијаникова упадна во студиото на вечерните вести во понеделникот, осудувајќи ја војната во Украина и пропагандата околу неа, руските власти ја испрашуваа 14 часа и ја казнија со 30.000 рубљи  280 долари, пренесе Би-Би-Си. Протестот на Овсијаникова, која има татко Украинец и мајка Русинка, го истакна тивкиот, но постојан прилив на …

Прочитајте повеќе »

Погодениот театар во Мариупол бил засолниште на 1.000 жители

Погодениот театар во Мариупол бил засолниште на 1.000 жители

Градоначалникот на опколениот украински град Мариупол вели дека повеќе од 1.000 луѓе биле засолнети во театарот што на 16 март беше погоден од руски воздушен напад. По нападот многу цивили се заробени, а бројот на жртви е непознат, вели тој. Градоначалникот Вадим Боиченко ја објави информацијата на својот профил на …

Прочитајте повеќе »