Глобус

Вести од светот

Стејт департментот ги повика Американците да ја напуштат Украина

Стејт департментот ги повика Американците да ја напуштат Украина

Американскиот Стејт департмент издаде нов совет во кој ги повикува Американците во Украина да ја напуштат земјата што е можно поскоро, зајакнувајќи ги претходните предупредувања кои ги повикуваа американските граѓани да „размислат“ за таква акција. „Не патувајте во Украина поради зголемените закани од руска воена акција и ковид-19“, се вели …

Прочитајте повеќе »

Пентагон тврди дека дополнителни руски трупи доаѓаат кон границата со Украина

Руски хеликоптери

САД објавија дека Русија продолжува да го зголемува бројот на воени сили што се стационираат на границата со Украина, јавува Радио Слободна Европа на македонски јазик.  „Продолжуваме да забележуваме, вклучително и последните 24 часа, дека дополнителен капацитет пристигнува од другите региони на Русија кон границата со Украина и Белорусија“, изјави портпаролот …

Прочитајте повеќе »

Пентагон: Руските сили продолжуваат да доаѓаат до границите на Украина

пентагон

Соединетите Држави објавија дека Русија продолжува да ги зајакнува своите воени сили на границите на Украина во време кога Франција вели дека добила ветување од Кремљ дека нема да има понатамошна „ескалација“. „Продолжуваме да забележуваме, вклучително и последните 24 часа, дека дополнителен капацитет пристигнува од другите региони на Русија кон …

Прочитајте повеќе »

Трудо: Протестот на камионџиите во Канада „мора да престане“

Трудо: Протестот на камионџиите во Канада „мора да престане“

Канадскиот премиер Џастин Трудо побара прекин на протестот на камионџии против ограничувањата за ковид-19 што го парализираа главниот град, бидејќи градоначалникот на Отава ги повика федералните власти за поддршка „Мора да престане“, рече Трудо за време на вонредната дебата во Долниот дом, откако беше изолиран поради позитивен тест на ковид-19. …

Прочитајте повеќе »

Путин во предлозите на Макрон гледа шанса за деескалација

Путин во предлозите на Макрон гледа шанса за деескалација

Рускиот и францускиот претседател во Москва, во петчасовниот разговор, бараа излез од кризата околу Украина. Двајцата изразија увереност дека може да се преземат заеднички чекори. Францускиот претседател Емануел Макрон, по средбата со својот руски колега Владимир Путин во Москва, гледа можности за дипломатско решение на актуелните тензии во Европа. Мировниот …

Прочитајте повеќе »

Европски искуства: Каде функционира и колкава е минималната плата?

Европски искуства: Каде функционира и колкава е минималната плата?

Кој работи полно работно време не би требало да е сиромашен – тоа треба да го гарантира минималната плата. Некои европски земји подобро ја остваруваат таа цел, други полошо. А, вторите не се оние на кои би помислиле. Германија е меѓу земјите со највисока минимална плата во Европа. Кој работи полно работно …

Прочитајте повеќе »

Ѓукановиќ за ДВ: Црна Гора ја научи лекцијата

Ѓукановиќ за ДВ: Црна Гора ја научи лекцијата

Најголем интерес на Црна Гора е да добие одговорна власт и ДПС ќе поддржи малцинска влада, под одредени разумни услови, вели претседателот на државата и на ДПС, Мило Ѓукановиќ, во ексклузивно интервју за Дојче веле. „Ќе ја поддржиме секоја влада која ќе го зачува граѓанскиот и секуларен карактер на Црна …

Прочитајте повеќе »

Макрон на средба со Путин во Москва

Макрон на средба со Путин во Москва

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Москва ќе се сретне со рускиот лидер Владимир Путин, по што заминува во Киев на средба со украинскиот претседател Володимир Зеленски во обид да се избегне голем конфликт меѓу Русија и Украина. Според Макрон, изнаоѓањето на преговарачки пат кон деескалација на тензиите околу Украина …

Прочитајте повеќе »