Македонија

Вести и новости од Македонија.

Експресно усвоени законските измени за пониски казни за корумпираните функционери

собрание

Жестоки реакции во јавноста предизвика носењето на законските измени кои власта ги предложи како дел од директивите на ЕУ, особено затоа што истите воопшто не биле предмет на дебата во работната група за изработка на нов Кривичен законик Пишува: Мери Јордановска Со 48 гласа „за“, 36 „против“, и еден воздржан, Собранието …

Прочитајте повеќе »

Онколошките пациенти влегуваат во обвинителството: Бараме вистина и одговорност!

Онколошките пациенти протест

Една ни е целта – да се стави крај на криминалот на онкологија, да се врати довербата во докторите, да се врати мирот на луѓето кои изгубиле некој и да се отстранат прашалниците кај децата кои прашуваат, дали ти мамо ја примаше соодветната терапија“, вели Ана Марјановиќ за Мета.мк, која …

Прочитајте повеќе »

С.Македонија и Албанија ќе ги ревитализираат шумите важни за опстанокот на балканскиот рис

С.Македонија и Албанија ќе ги ревитализираат шумите важни за опстанокот на балканскиот рис

Во текот на изминатите две децении, Северна Македонија и Албанија загубиле 5,5, односно 6,5 отсто од вкупната површина на шумите, според податоците од Global Forest Watch. Трендот е алармантен особено во регионите богати со биодиверзитет, кои ги опфаќаат и живеалишта неопходни за опстанокот на критично загрозениот балкански рис Во текот …

Прочитајте повеќе »

Маричиќ од Хераклеја: Со средства од ЕУ го заштитуваме македонското културно наследство и го поттикнуваме локалниот туризам

Маричиќ од Хераклеја

„Битола има уникатна позиција и припаѓаат на две групи за прекугранична соработка и со Грција и со Албанија. Проектот „Смарт-кул-тур“ покажува на дело како преку средствата од Европска Унија се поврзува локалното население, како се придонесува кон локалниот развој и како се поттикнува локалниот туризам и се заштитува културното и …

Прочитајте повеќе »

Евтина струја од 1 декември и преку ден, периодов ќе се средуваат броилата

струја броило

Евтината дневна струја ќе биде достапна од 1 декември годинава за околу 200.000 домаќинства што имаат смарт броила. За останатите потрошувачи, оваа поволност ќе се вклучува постапно во текот на декември, заедно со читањето на струјомерите, информираа денеска од Електродиструбиција, фирма-ќерка на ЕВН. Воедно, тие апелираат да им се овозможи …

Прочитајте повеќе »

МТСП: Одржана првата конститутивна седница на работната група, ќе се носат социјални мерки и измени или нов закон за минималната пензија

мтсп првата конститутивна седница на работната група

Работната група за разгледување на предлози за прашањето за најниската пензија во Република Северна Македонија, и пакет мерки за помош и поддршка на пензионерите денес ја одржа првата конститутивна седница. Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска на членовите на работната група им посака плодна работа и носење на …

Прочитајте повеќе »

МВР: Расчистен случајот со веењето знаме на т.н. „Голема Албанија“ во Тетово, кривична пријава за сторителот

мвр потрага

Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за општ и насилен криминал во содејство со СВР Тетово го расчисти кривично- правниот настан кој се случи на 11.08.2023 на плоштадот во Тетово, при посетата на косовскиот премиер Албин Курти, кога беше развиорено знаме на т.н. „Голема Албанија“, со што е сторено кривично дело …

Прочитајте повеќе »

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивите на новоименуваниот словенечки амбасадор, Грегор Прескер

Претседателот Пендаровски акредитивите Грегор Прескер

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Република Словенија, Грегор Прескер. Посакувајќи му добредојде во нашата земја на амбасадорот Прескер, претседателот Пендаровски го истакна задоволството од одличните билатерални односи и од успешната соработка меѓу двете пријателски земји кои се карактеризираат со перманентна меѓусебна поддршка и …

Прочитајте повеќе »