Македонија

Вести и новости од Македонија.

Инфлацијата во октомври 19,8 отсто, цените отишле нагоре кај повеќето производи и услуги

Инфлацијата продолжила да расте во земјава и во текот на октомври 2022 година, достигнувајќи 19,8 отсто, соопшти денеска Државниот завод за статистика. Ова е најголем раст на индексот на трошоците на животот од почетокот на годинава, а истовремено индексот на цените на мало бележи зголемување од 15,4 отсто. Во однос …

Прочитајте повеќе »

Претседателот Пендаровски се обрати на презентацијата на Извештајот за човековиот развој на УНДП

Претседателот Стево Пендаровски денеска беше домаќин на презентацијата на Извештајот за човековиот развој 2021/2022 на Програмата за развој на Обединетите Нации (УНДП), насловен како „Неизвесни времиња, несигурни животи, обликување на нашата иднина во светот што се менува“. Осврнувајќи се на негативните тенденции кои преовладуваат како резултат на низа надворешни влијанија и внатрешни фактори, …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Во тек е лидерската средба на премиерот Ковачевски и претседателите на парламентарните партии

Денеска напладне во Собранието започна лидерска средба на претседателите на парламентарните партии, на покана од претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски. На лидерската средба која што со свое обраќање ја отвори премиерот Ковачевски, ќе се дискутира за европската иднина на Република Северна Македонија, како и за одлуките …

Прочитајте повеќе »

Бензинот поскапува, дизелот поевтинува

Од ноќеска на бензинските станици ќе се зголеми цената на бензинот Еуросупер БС-95 за 1,5 денари за литар, додека Еуросупер БС-98 ќе поскапи за два денара за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Цената на дизелот ќе се намали за половина денар. Со одлуката се …

Прочитајте повеќе »

Лидерите на парламентарните партии денеска на средба во Собранието

Денеска во Собранието ќе се одржи лидерска средба која ја свика премиерот Димитар Ковачевски. Како што беше најавено од Владата, на лидерската средба претседателите на парламентарните партии ќе разговараат за одлуките кои треба да се носат со широк консензус, односно за внесувањето на Бугарите и другите народи во Преамбулата на …

Прочитајте повеќе »

Сончево и стабилно време со утринска магла по котлините

Во претпладневните часови времето ќе биде со магла или ниска облачност по одделни котлини, а во текот на денот сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб променлив ветер а максималната температура ќе достигне 20 степени Целзиусови. До петок времето ќе биде претежно стабилно со утринска магла по одделни …

Прочитајте повеќе »

Доаѓаат постудени денови, да вложиме максимални напори во штедење на струја

Струја ќе има за сите во текот на зимата, но граѓаните и институциите ќе мора да вложат максимални напори во нејзиното штедење. Доаѓаат постудени денови, а состојбата во Европа е комплексна, така што треба сите заедно да штедиме и рационално да се однесуваме со струја. Ова на денешната прес-конференција го …

Прочитајте повеќе »

Нема докази за било каква „промена на суштината на македонската држава,“ освен непоткрепените зборови на Николоски

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски искажа став за ветување на актуелната власт за промена на суштината на македонската држава преку јазикот, историјата и идентитетот, кои не се поткрепени со ниту еден релевантен аргумент или факт, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот го пренесуваме во целост: Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, гостувајќи …

Прочитајте повеќе »