Македонија

Вести и новости од Македонија.

Граѓаните мета на фишинг напади – не кликајте на СМС пораки за наводни пратки

СМС пораки фишинг

Ова особено во заблуда ги донесе луѓето кои навистина чекаат извесна пратка од странство, па се излажале и кликнале на линкот, каде што им бил побаран број на кредитна или дебитна картичка, а потоа имало и обиди да им се земе поголема сума пари Македонските граѓани од вчера масовно добиваат …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски – Агелер: Нови активности во насока на зацврстување на партнерството и реализирање на заедничките приоритети

Ковачевски - Агелер

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се сретна со амбасадорката на САД во земјава, Анџела Агелер На состанокот беа разгледани претстојните активности кои ги очекуваат двете земји, во насока на зацврстување на партнерството и реализирање на заедничките приоритети, со акцент на неколку конкретни области. Ковачевски и Агелер …

Прочитајте повеќе »

МЗШВ: Потсетување до младите земјоделци, во тек е јавниот повик за поддршка во започнување на земјоделска дејност

МЗШВ

МЗШВ ги потсетува младите земјоделци дека до 15 октомври е активен јавниот повик за мерката 112 од програмата за Рурален развој за 2023 година, за поддршка на млад земјоделец, распишан од страна на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој – АФПЗРР Мерка 112 – се однесува на …

Прочитајте повеќе »

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на претседателските избори, не гарантира за излезноста

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на претседателските избори, не гарантира за излезноста

Мицкоски во гостувањето остава простор и на претседателските избори да ја нема потребната излезност на гласачите, а во тој случај, прогнозира Мицкоски, државата може да влезе во континуиран процес на избори и смета дека земјава тоа нема да може да го издржи Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска изјави оти …

Прочитајте повеќе »

Од ноќеска дизелот поевтин за 2 денара

Од ноќеска дизелот поевтин за 2 денара

Малопродажната цена на Еуродизел од вечерва се намалува за два денара за литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) согласно најновата одлука. Со поевтинувањето, дизелот од вечерва на полноќ ќе чини 81 денар за литар. Поевтинува и Екстра-лесното масло за домаќинство – исто така за два денара …

Прочитајте повеќе »

Влада: Државниот празник 11 Октомври беше одбележан свечено и државнички, да не се манипулира јавноста со ширење невистини

Влада: Државниот празник 11 Октомври беше одбележан свечено и државнички, да не се манипулира јавноста со ширење невистини

Соопштение на Владата на РСМ Владата на Република Северна Македонија остро ги демантира наводите дека на централниот настан организиран во Куманово по повод одбележувањето на државниот празник 11 Октомври – Денот на народното востание, наместо државната химна е пуштена партиска химна. Оваа манипулација на јавноста со невистини е срамно однесување …

Прочитајте повеќе »

Влада: Штрајкот на М-НАВ е одложен, ќе се работи на отворените прашања

Влада: Штрајкот на М-НАВ е одложен, ќе се работи на отворените прашања

Соопштение од Владата на РСМ Постигната е согласност да се работи на отворените прашања од страна на Струковиот синдикат на контролори на летање (ССКЛ), на состанокот одржан во Министерството за транспорт и врски, со претставници од Синдикатот на М-НАВ (ССКЛ) и менаџментот на претпријатието за вршење на дејноста давање на …

Прочитајте повеќе »

Улрик Хагеруп: Конструктивните новинари се „најдобриот пријател“ на луѓето

Улрик Хагеруп: Конструктивните новинари се „најдобриот пријател“ на луѓето

Конструктивното новинарство е далекувидно новинарство; дава одговор на прашањето „што може да се направи сега? и како?“, вели основачот на Конструктивниот институт во интервју за Порталб.мк Улрик Хагеруп, основач и директор на Конструктивниот институт, работејќи како главен уредник во еден познат дански медиум сфатил дека поголемиот дел од вестите што ѝ …

Прочитајте повеќе »