Македонија

Вести и новости од Македонија.

Променливо време со постепен пораст на температурите

Денеска претпладне ќе се задржи променливо облачно време, со локален дожд претежно во југоисточните делови. Попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен северен ветер а максималната температура ќе достигне 26 степени Целзиусови. Во следните денови ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност и со постепен …

Прочитајте повеќе »

Џафери: ВМРО-ДПМНЕ може да блокира, но Собранието непречено ќе си работи

Не може да има целосна блокада на Собранието. ВМРО-ДПМНЕ може да ги блокира само Комисиите што ги води, а Собранието ќе продолжи непречено да работи по однос на оние точки за коишто има предуслови, според Деловникот, да се работи, вели претседателот на Собранието Талат Џафери во интервју за РСЕ. Првата …

Прочитајте повеќе »

КАРИЛ го демантира ВМРО-ДПМНЕ: Невремето не ја поплави клиниката

Поплавите по невремето во Скопје на 30 август не ја поплавија Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување, туку предизвикаа дефект во дел од инсталациите, соопштија од Универзитетската клиника ТОАРИЛУЦ. Тие ги демантираат објавите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за состојбата на оваа Јавна здравствена установа. Додаваат дека не е точно оти …

Прочитајте повеќе »

ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА: Митови околу развојот на вештачката интелигенција

Зголемениот интерес и возбудата околу развојот на вештачката интелигенција (ВИ) изминативе децении создаде многу митови, шпекулации и неосновани тврдења, кои, воглавно, создаваат страв и сомнеж околу иднината на оваа технологија. Поради популаризирањето на оваа тематика во научно-фантастичната литература и уметноста, за едни, „семоќната“ вештачка интелигенција ќе го заземе светот и …

Прочитајте повеќе »

Анти-ЕУ и про-руските наративи во РСМ се зајакнати поради поделбите околу уставните измени

Нејасно е како парламентот ќе го собере потребното двотретинско мнозинство за да ги усвои уставните измени што ги бара Бугарија или дали евентуален референдум ќе помогне да се надминат поделбите околу ова прашање во земјата. Анти-ЕУ, екстремно десничарските и проруските елементи во Северна Македонија се зајакнати поради оваа епизода и …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски за РТС: Имаме јасен патоказ за начинот на пристапувањето во ЕУ

Премиерот Ковачевски во интервју за РТС, говорејќи за проширувањето на Европската Унија со земјите од Западен Балкан, го повтори ставот кој многу пати досега го искажа, а тоа е дека алтернативата на Северна Македонија е во Европската Унија, исто како и стремежите на Република Албанија и Република Србија, иако процесот …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Со краткорочни, среднорочни и долгорочни проекти заеднички обезбедуваме стабилност и енергија за земјите од регионот

Премиерот Ковачевски во одговор на новинарско прашање на Самитот на Отворен Балкан во Белград истакна дека енергетската криза треба заеднички да се решава со што ќе се обезбеди потребната струја за целиот регион. Премиерот Ковачевски подвлече дека само со заедничка соработка која што е база на економија, ќе се овозможи …

Прочитајте повеќе »

На Самитот „Отворен Балкан“ потпишани договори за соработка во областа на обезбедување храна, киноматографија и цивилна заштита

Денеска во рамки на Самитот „Отворен Балкан“, ресорните министерства од Северна Македонија, Србија и Албанија потпишаа договори и меморандуми за соработка. На потпишувањето присуствуваа премиерот на Северна Македонија Димитар Ковачевски, претседателот на Србија Александар Вучиќ и премиерот на Албанија Еди Рама. Потпишани се договори за механизмите за обезбедување на храна …

Прочитајте повеќе »