Македонија

Вести и новости од Македонија.

Светски ден на ментално здравје: „Има денови кога најголем напор ми е да ја измијам косата“

Светски ден на ментално здравје: „Има денови кога најголем напор ми е да ја измијам косата“

По повод 10 октомври, Светскиот ден на менталното здравје, Мета.мк разговараше со неколку жени кои се борат со анксиозноста, депресијата и биполарното растројство. Дел од нив зборуваа анонимно, додека дел рекоа дека одамна расчистиле со темата дека треба да ја кријат својата состојба. Во Градскиот парк денеска дел од овие …

Прочитајте повеќе »

Запленети 5 килограми сребрен накит и бижутерија на Меѓународен Аеродром Скопје

Запленети 5 килограми сребрен накит

Околу пет килограми сребрен накит и бижутерија се запленети од страна на царински службеници на Меѓународниот Аеродром Скопје откако странски државјани не го пријавиле накитот со што направиле прекршок на царинските регулативи. Во едниот случај станува збор за четири килограми сребрен накит и бижутерија што британски државјанин, инаку сопственик на …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Нашите мисли се со израелскиот народ

Ковачевски: Нашите мисли се со израелскиот народ

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, вечерва на својот фејсбук профил упати порака со поддршка на израелскиот народ по повод терористичките напади на Хамас врз Израел. „Поддршка за Израел во овие тешки моменти. Силно и недвосмислено ги осудуваме терористичките напади на Хамас врз Израел. Нашите мисли се со израелскиот народ, со …

Прочитајте повеќе »

„Менталното здравје е исто толку важно како и физичкото здравје“ – трибина на здружението ФИЛИП ЛУКАРОСКИ (Галерија)

трибина на здружението ФИЛИП ЛУКАРОСКИ

Во организација на Здружението за унапредување на здравјето ФИЛИП ЛУКАРОСКИ, вечерва во фоајето на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп се одржа трибина со наслов „Менталното здравје е исто толку важно како и физичкото здравје“ На трибината која се одржа по повод Светскиот ден на менталното здравје, 10-ти Октомври, за значењето …

Прочитајте повеќе »

Анкета на Фокус: Внатрешниот судир го подели рејтингот на ВМРО-ДПМНЕ, ќарот е за СДСМ

Анкета на Фокус: Внатрешниот судир го подели рејтингот на ВМРО-ДПМНЕ, ќарот е за СДСМ

Фокус“ го објавува своето најново истражување на јавното мислење за повеќе актуелни теми кое беше најавено во текот на вчерашниот ден. Ги прашавме граѓаните кое е нивното мислење за политичката и економската состојба во земјава. Како медиум кој редовно ја следи и анализира политичката сцена, фокусот го поставивменанајновите политичките односи,ставовите …

Прочитајте повеќе »

Битиќи: Расте довербата на стопанството кон Владата, за 5 години домашните компании инвестирале 500 милиони евра

Битиќи: Расте довербата на стопанството кон Владата, за 5 години домашните компании инвестирале 500 милиони евра

Потпретседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи денеска се обрати пред над 500 претставници на бизнис заедница кои се корисници на поддршката од Владата, за нови инвестиции, преку Законот за финансиска поддршка на инвестициите. Вицепремиерот Битиќи во неговиот говор ја истакна неговата …

Прочитајте повеќе »

Почнува пријавувањето за бесплатна вакцинација против сезонски грип за ризични групи

Почнува пријавувањето за бесплатна вакцинација против сезонски грип за ризични групи

Пријавувањето се врши на страницата vakcinacija.mk, а вакцинирањето се планира да почне да се спроведува од втората полоцина на октомври Од денеска почнува пријавувањето за бесплатна вакцинација против сезонски грип за ризичните групи на население, информираше Министерството за здравство. Пријавувањето се врши на страницата vakcinacija.mk, а вакцинирањето се планира да почне …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Владата е партнер на стопанството, заедно ја градиме нашата европска економија, за повисок раст, нови инвестиции и подобар животен стандард

Ковачевски: Владата е партнер на стопанството

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска се обрати пред околу 500 претставници на деловната заедница корисници на поддршката од Владата, за нови инвестиции, преку Законот за финансиска поддршка на инвестициите Во своето обраќање премиерот се осврна на важноста од нови инвестиции во услови на најголемата светска економско-енергетска и инфлациска криза. Тој подвлече …

Прочитајте повеќе »