Македонија

Вести и новости од Македонија.

(Видео) Ковачевски: Со добра мисла и добри дела може да одиме напред

Премиерот Димитар Ковачевски, во име на Владата и во свое лично име, упати честитка за Божиќ до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Архиепископ Охридски и Македонски, г.г. Стефан, како и до сите православни верници кои го празнуваат Христовото раѓање – Божиќ, еден од најголемите христијански празници. „Во …

Прочитајте повеќе »

Честитка од претседателот Пендаровски по повод големиот христијански празник Христовото раѓање – Божиќ

пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Христовото раѓање – Божиќ, упати честитка до сите граѓани кои го прославуваат денот на Христовото раѓање, до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Митрополит Скопски, Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима, г.г. Стефан и до претседателот на Црковното претставништво на …

Прочитајте повеќе »

Православните христијани го слават Бадник – илјадници деца низ земјава ќе чекорат во бадникови поворки

Православните христијански верници во земјава денеска го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божик. По тој повод денеска во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје ќе почне одбележувањето на денот пред раѓањето на Исус Христос – Бадник. Во храмот ќе се пречекаат бадникарските кумови за 2023 …

Прочитајте повеќе »

Морбилите се многу сериозна болест, а вакцините спасуваат животи

вакцина

Наспроти тврдењето во постот дека морбилите (малите сипаници) не се болест, станува збор за многу заразна болест предизвикана од вирус. Според ИЈЗ оваа болест останува една од водечките причини за смрт кај малите деца на глобално ниво, и покрај достапноста на безбедна и ефикасна вакцина. Во врска со тврдењето дека …

Прочитајте повеќе »

(ГАЛЕРИЈА) Во предвечерјето на Бадник, во Крушево по 10-ти пат одбележан празникот „Дева“

По јубилеен 10-ти пат, крушевчани вечерва ја одбележаа „Дева“, празник кој се слави на ден пред Бадник и кој своите корени ги влече од Русија и Украина, односно од Романија. „Дева“ е, всушност, предвесник на раѓањето Христово, чиј главен симбол е Витлеемската ѕвезда. Оттаму „Дева“ е славење на ѕвездата која …

Прочитајте повеќе »

Безбедносните служби спречиле терористички напад на бомбаш самоубиец

Агенцијата за разузнавање за РСЕ вели дека во соработка со безбедносни служби на земји членки на НАТО биле спречени терористички напади во Македонија и во соседството во кои биле инволвирани поддржувачи на екстремистичката идеологија на ИСИС. Дел од нив биле претходно осудени за тероризам. Терористички акти кои се подготвувале на …

Прочитајте повеќе »

Гир порачува политичарите и општеството годинава да се фокусираат на реформите

Амбасадорот на ЕУ во Скопје, Дејвид Гир им порача на граѓаните и на политичарите во новата година да се фокусираат на исполнување на реформите кои се неопходни за влез на земјава во ЕУ. Евроамбасадорот Гир порача дека ваквата цел бара обединување на политичарите од целиот политички спектар и општеството. „Главната …

Прочитајте повеќе »

Делчево: Евроамбасадорот Гир и градоначалникот Трајковски донираа хуманитарни пакети

Во пресрет на Божик, евроамбасадорот Гир и градоначалникот на Делчево, Трајковски поделија 30 хуманитарни пакети на социјално загрозени семејства во Делчево. Акцијата за донирање пакети со храна за социјално загрозени семејства ја организира Делегацијата на ЕУ во соработка со Банката за храна и Мрежата на младите европски амбасадори со поддршка …

Прочитајте повеќе »