Македонија

Вести и новости од Македонија.

(Фото и видео) Ковачевски: Прехранбената индустрија, водостопанствата и училиштата од денеска може да склучуваат договори за снабдување со поевтина електрична енергија

Премиерот Димитар Ковачевски, на денешната прес-конференција истана дека веќе се утврдени процедурите и ЕСМ ја подготви потребната документација, врз основа на која ќе се склучат договорите со „ЕСМ продажба“ за снабдување со електрична енергија за физички и правни лица регистрирани за вршење на приоритетна дејност од областа на прехранбената индустрија, …

Прочитајте повеќе »

Делчево: Ќе се градат фотоволтаици на СОУ „М.М.Брицо“

Градоначалникот на општина Делчево, Горан Трајковски со директорката на ФООМ, Фани Каранфиловска-Пановска, денеска го потпиша Договорот за изградба на фотоволтаична централа во СОУ „М.М.Брицо“. Инвестицијата за инсталирање на фотоволтаична централа за производство на електрична енергија од сончева енергија е вредна  1.1 милион денари и е обезбедена преку проектот на ФООМ „Пилотирање  соларни …

Прочитајте повеќе »

Циркузи во Советот на град Скопје: Кој кому ги украл микрофоните за водење седница?

Обвинувања, навреди, полиција и прекинување на седницата е епилогот од вчерашното собирање на советниците од Советот на Град Скопје и градоначалничката Данела Арсовска заради одговарање прашања од интерес на граѓаните. Денот во Град Скопје започна со обвинување на претседателот на Советот, Трајко Славески, дека му се украдени микрофоните од страна …

Прочитајте повеќе »

Донација од 1100 книги од Витаминка за библиотеката во Прилеп (ФОТО)

Витаминка донација Прилеп

Витаминка денеска ја предаде донацијата од 1100 книги во Градска библиотека „Борка Талески“ во Прилеп. Донацијата содржи вкупно 150 наслови од различни жанрови од домашни и странски автори, лектирни изданија, популарна литература, белетристика, детска и тинејџерска литература. Вкупната вредност на донацијата е 160.000 денари а од компанијата велат дека ова е …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски – Агелер: Потврда на стратешкото партнерство со САД и силна поддршка за евроинтеграциите

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, се сретна со новата амбасадорка на САД во земјава, Анџела Прајс Агелер. Премиерот Ковачевски посака добредојде на американската амбасадорка Агелер, изразувајќи уверување за успешен мандат, како и натамошен развој на големото пријателство помеѓу Северна Македонија и САД. На состанокот е потврдено значајното стратешко партнерство помеѓу …

Прочитајте повеќе »

Владата донесе одлука за финансиска поддршка на авиокомпании коишто ќе воведат нови авиодестинации

Владата на Република Северна Македонија ја одржа 100-та седница. Владата ја разгледа и усвои Информацијата во врска со потребата за донесување Програма за определување средства потребни за доделување финансиска поддршка за поттикнување и развој на воздушниот сообраќај во Република Северна Македонија на домашни и странски превозници, за периодот од 2023-2025 …

Прочитајте повеќе »

Расправија меѓу Арсовска и Славевски на седницата за советнички прашања

Претседателот на Советот на Град Скопје Трајко Славевски ја прекина денешната седницата за советнички прашања, откако се случи расправија меѓу него и градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска. Расправијата се случи откако Славески го зема микрофонот од говорницата и го стави под неговата маса, откако службите не му го вратија …

Прочитајте повеќе »

Ислам Абази е новиот шеф на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција

По пребројувањето на ливчињата од гласањето за нов шеф на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Комисијата за избори соопшти дека најмногу гласови, 66, добил Ислам Абази. Од четиримината кандидати, втор по број на гласови е Ермон Незири – 64 гласови, Деса Пауновска добила 10 гласови, а Вилма Русковска …

Прочитајте повеќе »