Македонија

Вести и новости од Македонија.

Германската влада поддржува давање датум за почетокот на преговорите со Македонија

Германската влада поддржува давање датум за почетокот на преговорите со Македонија

Во писмо до Бундестагот, германскиот парламент, германската влада оценува дека реформскиот биланс на македонската влада говори во корист на почеток на преговори за членство во ЕУ, со тоа отворено застанувајќи зад напорите на Скопје да тргне уште еден чекор напред кон Европската Унија, јави Дојче веле – програма на македонски …

Прочитајте повеќе »

Старт на градежните работи на патот Ранковце – К. Паланка

Старт на градежните работи на патот Ранковце – К. Паланка

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министрите за транспорт и врски и за земјоделство, шумарство и водостопанство, Горан Сугарески и Љупчо Николовски, и со директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Зоран Китанов го означи стартот на градежните работи за изградба на експресниот пат од Куманово до …

Прочитајте повеќе »

Влада: Претседателот Иванов не кажува дали ја прифаќа Алатката за отчетност

Влада: Претседателот Иванов не кажува дали ја прифаќа Алатката за отчетност

Сè уште нема одговор од претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, на писмото од Владата со предлог и Канцеларијата на Претседателот да ја прифати Алатката за транспарентно, отчетно и одговорно владеење, со што одбива да ги информира граѓаните за неговите службени трошоци, соопштија од Владата. „Во писмото испратено на …

Прочитајте повеќе »

Сончево со мала oблачност, попладне дожд и грмежи

облачно време

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен северозападен ветер. Во попладневните часови ќе има појава на локална нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а ќе има и услови за појава на ситен град, особено во северните и источните делови. Утринската …

Прочитајте повеќе »

Поканата за Македонија за членство во НАТО ставена како точка на Самитот во јули

Поканата за Македонија за членство во НАТО ставена како точка на Самитот во јули

Северноаталантскиот совет денеска донел едногласна политичка одлука да ја стави точката за покана на Македонија во НАТО на самитот на Алијансата на 11 и 12 јули во Брисел, информираше денеска премиерот Зоран Заев во Собранието за време на завршниот говор пред ратификацијата на Договорот со Грција за решение на спорот …

Прочитајте повеќе »

Миновски: До крајот на летово барање за А-интегрирана еколошка дозвола за РЕК Битола

Миновски: До крајот на летово барање за А-интегрирана еколошка дозвола за РЕК Битола

До крајот на летово АД ЕЛЕМ ќе поднесе барање за добивање А-интегрирана еколошка дозвола за РЕК Битола, најави денеска генералниот директор на Електрани на Македонија, Драган Миновски. – Во моментов работната група ги собира податоците и се прават анализи  кои се проекти треба да се реализираат за да се добие …

Прочитајте повеќе »

Заев на средба со ЕБОР: Работиме на проекти за јакнење на економијата и забрзување на економскиот раст

Заев на средба со ЕБОР: Работиме на проекти за јакнење на економијата и забрзување на економскиот раст

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев во придружба на министерот за финансии, Драган Тевдовски, заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев и советникот за економија и финансии, Фатмир Бесими денеска оствари средба со висока делегација на ЕБОР – Европската банка за обнова и развој предводена …

Прочитајте повеќе »

Столтенеберг: Македонија може да добие покана за НАТО на самитот на 11 и 12 јули

Столтенеберг: Македонија може да добие покана за НАТО на самитот на 11 и 12 јули

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг се надева дека ќе може да биде испратена покана за членство на Македонија во Алијансата на самитот што на 11 и 12 јули ќе се одржи во Брисел, откако Скопје и Атина постигнаа договор за спорот за името, јави МИА. – Се надевам дека …

Прочитајте повеќе »