Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски денеска го слават насилството и режимот, бранат насилници од 27 април

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски денеска го слават насилството и режимот, бранат насилници од 27 април

Прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани, Денеска ВМРО-ДПМНЕ повторно се враќа на местото на злосторот, денеска ВМРО-ДПМНЕ предводена од Христијан Мицкоски повторно протестира за одбрана на насилството. Старо ВМРО-ДПМНЕ, стара песна остатоци од мрачното минато денеска излегоа на улица, го славеа насилството и режимот со истата хушкачка реторика, …

Прочитајте повеќе »

Миле Талевски: Прилеп им кажа „не“ на насилниците, инсталациите на Груевски се поразени од граѓаните на Градот Херој

Миле Талевски: Прилеп им кажа „не“ на насилниците, инсталациите на Груевски се поразени од граѓаните на Градот Херој

Прес конференција на Миле Талевски, претседател на ОО на СДСМ Прилеп и пратеник во Собранието на РСМ Почитувани граѓани, ВМРО-ДПМНЕ денеска го покажа своето виситнско режимско и насилничко лице. Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ повторно застанаа зад насилството, зад осудените насилници. Луѓето кои вооружени, жедни за крв упаднаа насилно во Собранието …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе протестира за одбрана на насилство

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе протестира за одбрана на насилство

Соопштение за јавност на СДСМ ВМРО-ДПМНЕ предводена од губитникот Христијан Мицкоски, упорно стои на браникот на криминалот и криминалците. Со денешниот протест тие уште еднаш докажуваат дека се за одбрана на насилство, за одбрана на обидите за државен удар, за одбрана на обидите за убиство на пратеници, новинари и вработени …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ продолжува со својата „влези-излези“ партиска математика

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ ВМРО-ДПМНЕ се изгуби во својата влези-излези партиска математика, пратениците од опозициската партија избегаа кога сфатија дека ќе направат кворум за закони за кои биле против. Познато е и многу пати докажано дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ бегаат од собраниската сала секогаш кога треба да се гласаат …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Преку трите линии обезбедени 44,1 милиони евра бескаматни кредити за над 4.000 компании, грижата за работниците и компаниите продолжува

СДСМ: Преку трите линии обезбедени 44,1 милиони евра бескаматни кредити за над 4.000 компании, грижата за работниците и компаниите продолжува

Прес-конференција, Даниела Маркоска, пратеничка на СДСМ Почитувани, Владата предводена од СДСМ е посветена на помош и поддршка на компаниите со цел одржување на ликвидноста и зачувување на работните места. Еден од механизмите за поддршка на стопанството се и бескаматните кредити наменети за мали и микро компании, за трговци поединци и …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Апасиев, лажниот борец за работнички права кој прима државна плата, правеше сè помошта за плати да не стигне до работниците

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Димитар Апасиев е лажен борец за работнички права, лажен борец за социјална правда. Левица, партијата која се декларира како левичарска и која наводно се бори за работниците, во Собранието правеше сè за да се загубат работни места и работниците да останат без плата. Апасиев со …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Усвоени законите за петтиот пакет мерки, победи народот, деструкциите на опозицијата одново поразени

Сдсм знаме

Соопштение за јавност на СДСМ Собранието денеска ги усвои Законите за реализација на петтиот пакет мерки, од утре, помошта конечно пристигнува кај граѓаните. Денеска повторно победи народот, повторно се поразени деструкциите на опозицијата во Собранието предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Пратениците на СДСМ и парламентарното мнозинство сторија сѐ помошта што е обезбедена …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Водејќи се од интересите на студентите, поднесуваме измени на Закон за субвенциониран студентски оброк

СДСМ

Прес-конференција на Никола Јакимовски, потпретседател на СДММ Почитувани граѓани, почитувани млади, Водејќи се од интересот на студентите, Социјалдемократската младина на Македонија поднесe Иницијатива за измена на Законот за субвенциониран студентски оброк, до Собранието на Република Северна Македонија. Со пандемијата предизвикана од КОВИД-19 и рестриктивните мерки кои се во сила, студентите …

Прочитајте повеќе »