Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ: Денеска е денот кога ВМРО-ДПМНЕ треба да реши дали ќе застане зад криминалот или зад Законот за јавно обвинителство?

Соопштение за јавност на СДСМ: Предлог Законот за јавно обвинителство од денеска е во собраниска процедура и закажана е јавна дебата во Комисијата за политички систем. Ова е последен повик до деструктивната партија ВМРО-ДПМНЕ да престане да ја држи земјата во заложништво, како што тоа го прави со Законот за …

Прочитајте повеќе »

Љупчо Николовски: Годинава постигната историски највисока откупна цена на тутунот

Оваа Влада држи до својот збор. Во 2016 година рековме дека ќе ги зголемиме субвенциите за тутунот и тоа го направивме уште во првата година од почетокот на мандатот. Во изминатите 3 години субвенционирањето се одвива по нов модел: 80 денари за прва класа, 70 за втора и 60 денари …

Прочитајте повеќе »

Љупчо Николоски: На изборите ќе се спротистават два концепта, прогресивниот на СДСМ и ретроградниот на ВМРО-ДПМНЕ против ЕУ и НАТО

 На овие избори ќе има два концепта: едниот, кој е против Преспанскиот договор, против ЕУ и НАТО и другиот концепт за кој се најголемиот број од политичките партии, граѓаните и прогресивните сили кои силно стојат зад Преспанскиот договор, зад храбрите одлуки кои ги донесовме, кои го трасираат патот кон …

Прочитајте повеќе »

Љупчо Николовски: Рекордна искористеност на европските фондови и ИПАРД програмата

На средбите со граѓаните до израз доаѓа позитивниот ефект од мерките кои Владата на СДСМ, преку разни законски решенија, ги донесе во изминатиот период: решавање на прашањата на стечајните работници, зголемување на минималната плата, дополнителни мерки за субвенционирање на платите, зголемување на платите во редица сектори. Парите се враќаат кај …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Бројни инвестиции и темелни реконструкции во прилепските градинки и училишта

Прес конференција на Весна Аџулеска, член на комисија за образование при ОО СДСМ – Прилеп: Почитувани, Со чесни и одговорни политики, власта на СДСМ покрај што ги покачи платите на вработените во образованието и градинките, темелно ги подобри и условите за одвивање на едукативниот процес и за грижа на најмладите. …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ продолжува да блокира, сега се против отписот на камати и долгови

сдсм

Соопштение за јавност на СДСМ:  ВМРО-ДПМНЕ продолжува со штетните политики кои значат блокирање на сите проекти и решенија коишто се во интерес на граѓаните. Уште една потврда за тоа е поднесувањето на околу 3000 амандмани за Предлог – законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Платите на вработените во градинките покачени до 5.744 денари

Прес конференција на Гордана Бошкоска, член на Комисија за труд и социјална политика при ОО СДСМ Прилеп: Почитувани, Со посветено и одговорно работење, Социјалдемократскиот сојуз на Македонија за само две и пол години владеење го унапреди системот на детска заштита и драстично ги зголеми платите на вработените во градинките. Само …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Одбраната на криминалот во сопствените редови, за ВМРО-ДПМНЕ е поважна од судските реформи

сдсм

Соопштение за јавност на СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш покажа дека не се грижи за напредокот на државата, туку дека е против правдата, против правната државата и против неселективното владеење на правото. Недвосмислена потврда за тоа е јавно изнесениот став на Христијан Мицковски во однос на Законот за јавно обвинителство со …

Прочитајте повеќе »