Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

Митрески: СДСМ е за воведување фингерпринт, ВМРО-ДПМНЕ да не бара алиби за поразот што ги очекува на локалните избори

Митрески: СДСМ е за воведување фингерпринт, ВМРО-ДПМНЕ да не бара алиби за поразот што ги очекува на локалните избори

Соопштение за јавност СДСМ е за фингерпринт на локалните избори и не е против како што лаже ВМРО-ДПМНЕ, но секогаш кога станува збор за измени на Изборниот законик тогаш мора да обезбедиме консензус како и сите политички чинители треба да се согласат за измени во Изборниот Законик, изјави координаторот на …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да се откажат од блокади и да се престројат на страната на граѓаните

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ: Со месеци Христијан Мицкоски живееше во фатаморгана дека станува премиер. Заради остварување на неговите хирови, тој и неколку негови соработници, со месеци ја лажеа јавноста дека има ново парламентарно мнозинство, дека Владата предводена од СДСМ само што не паднала. Мицкоски и неговите поддржувачи со месеци …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Откако се разби фатаморганата на Мицкоски, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да се откажат од блокадите

Сдсм знаме

Прес-конференција на Мартин Костовски, пратеник на СДСМ Се’ што ВМРО-ДПМНЕ прави со месеци, и овде во Собранието е деструкција, неодговорно дејствување на штета на граѓаните и државата и безобразно ширење невистини. Христијан Мицкоски, заедно со неколку негови поддржувчи со месеци ги тормозеа граѓаните со фатаморганата дека станува премиер. Ја лажеа …

Прочитајте повеќе »

Костадинов: Парламентарното мнозинство е стабилно, нов дебакл на Мицкоски и антинародното ВМРО-ДПМНЕ

Костадинов: Парламентарното мнозинство е стабилно, нов дебакл на Мицкоски и антинародното ВМРО-ДПМНЕ

Прес-конференција, Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани новинари, Пред целата јавност, овде во законодавниот дом, во храмот на демократијата се распадна една голема, долго повторувана лага на ВМРО-ДПМНЕ предводена од губитникот Христијан Мицкоски. Ја расчистивме маглата, се потврди реалноста, победи вистината. Владејачкото мнозинство е стабилно и …

Прочитајте повеќе »

Талевски: Акцискиот план за борба против корупција е силен системски чекор во обезбедување ред, правда и дисциплина

Талевски: Акцискиот план за борба против корупција е силен системски чекор во обезбедување ред, правда и дисциплина

Прес-конференција на СДСМ, Миле Талески , пратеник на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани новинари, Владата предводена од СДСМ, премиерот Зоран Заев, вицепремиерот Љупчо Николовски се силно посветени на реализација на заложбите за градење праведно општество и ред, правда и дисциплина на сите нивоа. Таквите заложби се преточуваат во јасни и конкретни …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Единствен договор е договорот на Мицкоски и Мијалков за спас на криминалите на ВМРО ДПМНЕ, сите лаги се поразени

Мицкоски

Соопштение за јавност Пропаднаа обвинувањата, лагите и спиновите кои доаѓаа од белиот дворец, за наводни договори со власта за бегството на Сашо Мијалков. Единствена вистина е договор помеѓу Мицкоски и Мијалков, аминуван од осудениот криминалец, Никола Груевски, за спас на криминалното ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ води грчевита борба за опстанок кога во …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Правдата се случува, изречени пресуди за „Тврдина-Таргет“, заврши времето на недопирливите за законот

СДСМ лого

Соопштение за јавност Правдата е тука, законите важат подеднакво за сите, повеќе нема недопирливи, има силна, ефикасна правна држава, која ги спроведува законите и испорачува правда за сите подеднакво. Пресудата за нелегалното прислушување што Сашо Мијалков и врвот на ВМРО-ДПМНЕ со години го практикувале, зададе силен удар на остатоците на …

Прочитајте повеќе »

Правдата е тука, пропадна мисијата на Мицкоски поради која Груевски и Мијалков го поставија во ВМРО ДПМНЕ

Правдата е тука, пропадна мисијата на Мицкоски поради која Груевски и Мијалков го поставија во ВМРО ДПМНЕ

Прес-конференција, Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани претставници на медиумите, Правдата е тука, правдата е обезбедена, ќе ја има се повеќе и се почесто. Јавноста вчера сведочеше на нов дебакл на Сашо Мијалков и неговиот потрчко Христијан Мицкоски. Мицкоски, кој претходно ги призна сите криминали на ВМРО-ДПМНЕ за …

Прочитајте повеќе »