Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ Прилеп: Со криминалци и осуденици на партиски функции, ВМРО-ДПМНЕ останува деструктивна партија

Соопштение за јавност Почитувани, Партијата која за претседател на централната партиска Комисија за локална самоуправа го поставува осудениот екс градоначалник на Општина Прилеп, Марјан Ристески, нема кредибилитет да зборува за криминал, чесност и одговорност. Се’ додека хидро – Мицкоски, е опкружен со криминалци и осуденици, на кои им ги доверува …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Именувани 40 претседатели на општински организации

Согласно статутарните овластувања, претседателот на СДСМ Зоран Заев назначи нови 40 претседатели на Општински организации на партијата. Новоименувани претседатели на Општински организации се: 1. Марко Ѓоргиоски – ОО Гази Баба 2. Златко Ќурчиевски – ОО Битола 3. Јане Трајков -ОО Неготино 4. Борче Минов – ОО Босилово 5. Драгољуб Филиповски …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Димовски да одговори за неговото учество во бизнисот со хидроцентрали со Мицкоски

Реакција на СДСМ на пресот на Димитар Димовски од ВМРО-ДПМНЕ: ВМРО-ДПМНЕ и Димитар Димовски, од белиот дворец, од симболот за криминалот и корупцијата денеска требаше да се извинат за безобразниот начин на одбрана на криминалот, да се повлечат и да повикаат на одговороност во сопствените редови. Да биде лицемерието на …

Прочитајте повеќе »

Избран новиот состав на Извршниот одбор на СДСМ

На седницата на Централниот одбор на СДСМ која се одржува во хотелот „Инекс Горица“ во Охрид, избран е новиот состав на Извршниот одбор, кој ќе биде намален во однос на претходниот и ќе брои 16 членови.Во новиот состав на Извршниот одбор влегоа Фросина Ременски, Благојче Бочварски, Рената Десковска, Костадин Костадинов, …

Прочитајте повеќе »

Новото раководство на СДСМ ќе се бира денеска во Охрид

Денеска со почеток во 16 часот, во хотелот „Инекс Горица“ во Охрид ќе се одржи деветтата седница на Централниот одбор на СДСМ. На седницата ќе се дебатира за суштинските промени во партијата, новот систем на делување и работа на партијата, напредокот на државата, а се очекува и заокружување на внатрепартиските …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Класична лажна вест е тврдењето на Мицкоски дека буџетот не се полни

Реакција на СДСМ на прес конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ: Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се единствените кои не можат да се помират со успешните економски политики потврдени преку официјални податоци, релевантни финансиски институции, како и преку најпозитивниот извештај на Европската комисија. Одново се покажува дека Мицкоски не само што …

Прочитајте повеќе »

Tасевска: За 2 години изградени 23 градинки, буџетот за изградба е зголемен за 300 отсто

Прес конференција на Лидија Тасевска, пратеничка на СДСМ: Во првите две години од мандатот на Владата предводена од СДСМ реализирани се бројни мерки и проекти со кои ја унапредуваме детската заштита и ги подобруваме условите за детски развој и работа на воспитувачкиот кадар. За две години изградени се 23 градинки. …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Мицкоски да ги повика пратениците Вељановски, Милошоски и Димовски да поднесат оставки

Соопштение за јавност на СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ покажува дека кај нив не само што ништо не се менува, туку напротив, остануваат заглавени во матрицата на Никола Груевски, деструкција и антидржавно однесување. Оставката на Павле Богоевски од функцијата пратеник од морални причини е пример за висок морален чин и силно чувство на …

Прочитајте повеќе »