Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

ЗНМ повика на брза реакција на институциите по заканите кон новинарката Јордановска

Здружението на новинарите на Македонија најостро ги осудува заканите и навредите упатени кон новинарката и заменик-уредничка на „А1он“, Мери Јордановска. Според пораките кои ги објави Јордановска, заканувачот со погрдни зборови ја навредувал притоа заканувајќи се дека “ќе ја искреира на некролог“. Ги повикуваме Министерството за внатрешни работи и Основното јавно …

Прочитајте повеќе »

Одржана 38 итна седница на Советот на општина Прилеп

Усогласувањето на сопствените приходи на Основниот буџет со забелешките на Министерството за финансии, беше причина за одржување на итна седница на Советот на општина Прилеп. На дневниот ред на седницата се најде само една точка, усвојување на Предлог-буџетот на Општина Прилеп за 2020 година. „Со доставените забелешки, денеска беше усвоен …

Прочитајте повеќе »

Министерот Димковски во посета на Прилепскиот регион: Откупот тече без проблеми, откупени 80 отсто од произведениот тутун

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски денеска беше во работна посета на Прилепскиот регион. Заедно со директорот на Државниот земјоделски инспекторат, Зоран Шапуриќ, градоначалникот Илија Јованоски и претседателот на Совет на општина Прилеп, Миле Талевски, министерот Димковски го посети откупниот пункт на Тутунскиот Комбинат и изврши увид во …

Прочитајте повеќе »

Средба на градоначалниците на Прилеп и Сараево, Илија Јованоски и Абдулах Скака

Градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски деновиве престојуваше во неофицијална посета на Сараево, при што оствари средба со градоначалникот на главниот град на БиХ, Абдулах Скака. Покрај разговорите за актуелните состојби во двете држави, на средбата беше констатирано дека од двете страни постои добра волја за продлабочување на соработката. Двајцата …

Прочитајте повеќе »

Девојчето со кибритчињата

Пишува: Зоран Милошески Се сеќавате ли на најубавата, но и најтажна новогодишна приказна на Ханс Кристијан Андерсен, „Девојчето со кибритчињата“? Сказната за сиромашното, гладно и босоного девојче, кое во студената и глува новогодишна ноќ, плашејќи се да се врати дома од гневот на својот татко заради непродаденото макар и едно …

Прочитајте повеќе »

Јованоски: На Божик се потсетуваме на универзалните вредности – човекољубие, милосрдие и солидарност

Божикна честитка на градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски: Почитувани сограѓани, Големиот христијански празник Рождество Христово – Божик, е Денот кога сите се потсетуваме на универзалните вредности: човекољубието, милосрдието, солидарноста, а кои се наша водилка на патот кон создавањето на сплотено и подобро општество, втемелено на меѓусебното почитување, толеранција, љубов …

Прочитајте повеќе »

Крушево по седми пат ја одбележа „Дева“

На ден пред Бадник, крушевчани ја слават „Дева“, празник кој своите корени ги влече од Русија и Украина, но пред сѐ од Романија. „Дева“ е, всушност, предвесник на раѓањето Христово, чиј главен симбол е Витлеемската ѕвезда. Оттаму „Дева“ е славење на ѕвездата која ја следеле мудреците. Легендата вели дека кога …

Прочитајте повеќе »

Прилепската Гимназија „Мирче Ацев“ го одбележа патрониот празник

Со полагање цвеќе на Могилата на непобедените, Алејата на народните херои и пред бистата на Мирче Ацев во училишниот двор, учениците и професорите од прилепската Гимназија го одбележаа својот патрон празник. По повод 77 годишнината од загинувањето на народниот херој Мирче Ацев, почит му оддадоа претставници на Гимназијата и касарната …

Прочитајте повеќе »