Актуелно

Заев и СДСМ на чекор до формирање на парламентарно мнозинство

Премиерот Заев утре ќе се сретне со лидерот на Алтернатива, Африм Гаши. Најавите се дека идната недела ќе се официјализира новото парламентарно мнозинство. За распределбата на министерските места допрва ќе се разговара. Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев е на чекор до формирање на парламентарно мнозинство. Тој утре во Клубот на …

Прочитајте повеќе »

Заев: Сработивме на реформски план, покажавме лидерство во решавањето на добрососедските односи, очекуваме од ЕУ да го испорача ветеното

Претседателот на Владата, Зоран Заев, се сретна со Михаел Линхарт, федерален министер за надворешни работи на Република Австрија. На состанокот беше нагласен и поздравен посебниот придонес на премиерот Заев во стабилноста на нашата држава и на регионот. Исто така е истакната силната поддршка од Република Австрија за продолжување на процесот …

Прочитајте повеќе »

Следните денови 19.060 тутунари ќе добијат финансиска поддршка од 300 милиони денари

На денешната прес-конференцијата на владините портпароли, Душко Арсовски и Муамет Хоџа беше соопштено дека Владата, преку Генералниот Секретаријат, наредните денови ќе изврши исплата на финансиска поддршка за 19.060 тутунари со вкупна вредност од 300 милиони денари, во рамки на пакетот поддршка за намалување на последиците предизвикани од КОВИД-19. Се работи …

Прочитајте повеќе »

На работа во јавен сектор само со негативен ПЦР или со потврда за примена една доза вакцина

Сите вработени во јавниот сектор, односно вработените во локалната самоуправа, во државните институции, при одење на работно место ќе мора да прикажат потврда за примена најмалку една доза вакцина или пак, да имаат негативен ПЦР тест направен на соствен трошок. Ако тоа го немаат, ќе треба да прикажат потврда дека …

Прочитајте повеќе »

Заев: Во развојот на нашата државност, денешниот ден е запишан како ден кога во 1991 година беше усвоен Уставот на Република Македонија

Фејсуб статус на претседателот на Владата, Зоран Заев по повод 30-годишнината од усвојувањето на првиот Устав на Република Македонија:  Во временската линија на развојот на нашата државност, денешниот ден, 17 ноември, е запишан како ден кога во 1991 година, во Собранието на Социјалистичка Република Македонија беше усвоен Уставот на Република …

Прочитајте повеќе »

Комисијата за заразни болести предлага задолжителна вакцинација за вработените во јавниот сектор и за здравствените работници

На денешната прес конференција министерот Венко Филипче најави дека, по анализата на трендовите и бројките поврзани со состојбата со ковид-19, Комисијата за заразни болести на денешниот состанок со консензус ги донела следните одлуки: „Сите вработени во јавниот сектор, во локалната самоуправа, во сите институции, за одење на работно место да …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Каква е врската на Мицкоски со скандалозната препродажба на парцели за фотоволтаични централи?

Соопштение за јавност на СДСМ Излегува на површина нов скандал во кои се поврзани функционери на ВМРО-ДПМНЕ. Како што е запознаена јавноста, лица купиле или добиле на дар парцели земјиште во општина Делчево. Истите парцели само неколку денови подоцна ги продале и за 40 пати повеќе од пазарната вредност за …

Прочитајте повеќе »

Битиќи: Ќе имаме нова Влада предводена од Заев, ќе бидат сменети 6-7 министри

Вицепремиерот за економски прашања и потпретседател на СДСМ, Фатмир Битиќи, во гостувањето на „Утрински брифинг“ рече дека наскоро ќе добиеме нова влада која како и досегашната ќе биде предводена од актуелниот премиер Зоран Заев, но ќе има промени на министерските функции. „Во нашето општество скоро е невозможно да имате премиер …

Прочитајте повеќе »