Балкан

Вести од Балканот

Nisam Tražila: Четири жени се борат против родовото насилство во Босна и Херцеговина

Иницијативата „Нисам тражила“ започна кога четворица студенти по уметност од Босна и Херцеговина (БиХ) — Матеја Маврак, Асја Крсмановиќ, Ана Тиквиќ и Надина Мичиќ — реагираа на откритијата за случаи на силување во соседна Србија. Претходно, српската актерка Милена Радуловиќ и уште неколку жени го пријавија сопственикот на белградската школа за …

Прочитајте повеќе »

Регистрирани нови земјотреси кај Лерин

Карта Балкан Лерин

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денеска повторно регистрираше серија на земјотреси од пограничното епицентрално подрачје Битола – Лерин. Епицентрите се наоѓаат 120 километри јужно од Скопје, во соседна Грција. Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата, од населението во градот Битола и околината најсилно беше почувствуван земјотресот во …

Прочитајте повеќе »

Состанок на бугарскиот Совет за национална безбедност за Северна Македонија

Претседателот на Бугарија Румен Радев за денеска свика состанок на Советодавниот совет за национална безбедност. Како што соопшти прес-службата на претседателот, темата е „Интеграција на Западен Балкан во ЕУ. Улогата на Бугарија во проширувањето на ЕУ и во процесот на стабилизација и асоцијација: Република Северна Македонија и Албанија“. Премиерот Кирил …

Прочитајте повеќе »

Нови блокади против проектот Рио Тинто во Србија

Здружението на еколошки организации на Србија денеска организираше нови блокади низ земјата во знак на протест против ископот на литиум и проектот „Јадар“ на компанијата Рио Тинто. Како што јави дописникот на МИА, во Белград во близина на Сава центарот и во Нови Сад во близина на автопатот Белград- Суботиќ …

Прочитајте повеќе »

Дали Владата на Петков ќе го надмине популизмот кон Северна Македонија?

Новата про-европска влада во Софија ветува дека ќе најде начин да го надмине ќорсокакот поради ветото за отворање на преговорите на С. Македонија со ЕУ. Какви се шансите за компромис? Не постои рационално објаснување за бугарското вето за отворањето пристапни преговори на Северна Македонија. Националистите во претходната влада едноставно сакаа да си …

Прочитајте повеќе »

САД со нови санкции кон Додик

Американското Министерство за финансии објави проширени санкции кои го опфаќаат и членот на босанските Срби на тричленото претседателство на Босна и Херцеговина, Милорад Додик. Санкциите за дела за корупција се воведени против самиот Додик, но и против Алтернативната телевизија од Бања Лука, која е поврзана со Додик. Додик претходно денеска …

Прочитајте повеќе »

Трампата на Слави Трифонов: Безвизно патување за Бугарите во замена за почеток на преговори за Македонците

Трифонов

Бугарскиот шоумен и политичар бара од ЕУ и САД да ја примат неговата земја во Шенген зоната и да ги укинат визите за нејзините граѓани во замена за подигање на ветото за Северна Македонија. Лидерот на движењето Има таков народ, Слави Трифонов преку Фејсбук статус побара на Бугарија да и …

Прочитајте повеќе »

Во Црна Гора поригорозни услови за влез во земјата од 2 јануари

Црногорската влада ги заостри мерките за спречување на ширењето на пандемијата на коронавирус, откако 24 часа беше регистриран рекорден број на заразени, а од 2 јануари влез во Црна Гора, без разлика дали некој е вакциниран и дали прележал ковид-19 ќе мора да има негативен ПЦР тест кој не е …

Прочитајте повеќе »