Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

Кадетите на РК „Прилеп“ на чекор од одбрана на шампионската титула

Кадетите на РК „Прилеп“ на чекор од одбрана на шампионската титула

Машката ракометна екипа на „Прилеп“ се наоѓа на чекор од одбрана на шампионската титула во кадетска конкуренција, откако денеска во првиот полуфинален натпревар од фајнал форот кој се игра во Струга, ја совладаа екипата на „Еурофарм Работник“ од Битола со 33 : 27. Во финалето, кое се игра вечерва во …

Прочитајте повеќе »

Кадетите на РК „Прилеп“ во среда на фајнал форот во Струга ќе ја бранат шампионската титула

Кадетите на РК „Прилеп“ во среда на фајнал форот во Струга ќе ја бранат шампионската титула

Пишува: Зоран Милошески „Ако дадеш сѐ од себе, секогаш ќе бидеш победник“ – гласи мотото на ракометната кадетска екипа на РК „Прилеп“, која втора година по ред успеа да избори пласман меѓу четирите најдобри екипи во државата. Имено, откако минатата година кадетите на РК „Прилеп“ под тренерската палка на Адријано …

Прочитајте повеќе »

„Семејни приказни“ – нова премиера на прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“

„Семејни приказни“ – нова премиера на прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“

По повод премиерата на претставата „Семејни приказни“ од Биљана Србљановиќ, во режија на Милош Б. Андоновски, денеска во театарот „Војдан Чернодрински“ се одржа прес конференција. На режисерот на претставата, Милош Б. Андоновски ова му е прва соработка со прилепскиот театар, за која вели дека била онаква каква што отсекогаш посакувал, …

Прочитајте повеќе »

Во Прилеп започна дводневниот ракометен турнир за ветерани „Таста – Лара“

Во Прилеп започна дводневниот ракометен турнир за ветерани „Таста – Лара“

На ракометното игралиште на хотелот „Сонце“, денеска започна првиот Меморијален меѓународен ракометен турнир за ветерани „Таста – Лара“, кој се одржува во чест на прилепските ракометни легенди Петар Кузманоски-Таста и Влатко Коруноски-Лара. Турнирот, на кој во машка и женска конкуренција ќе се натпреваруваат екипи од Србија, Косово и Македонија, за …

Прочитајте повеќе »

Утре во Прилеп започнува првиот Меморијален меѓународен ракометен турнир за ветерани „Таста – Лара“

Утре во Прилеп започнува првиот Меморијален меѓународен ракометен турнир за ветерани „Таста – Лара“

На отвореното ракометно игралиште на хотелот „Сонце“, утре и другиден, петок и сабота ќе се одржи првиот Меморијален меѓународен ракометен турнир за ветерани „Таста – Лара“. Турнирот се одржува во чест на ракометните легенди Петар Кузманоски – Таста и Влатко Коруноски – Лара. Организаторите на турнирот, Здружението на спортисти „Млади …

Прочитајте повеќе »

BMW со една од најинспиративните реклами во авотиндустријата

BMW со една од најинспиративните реклами во авотиндустријата

Извршниот директор на Мерцедес, Dieter Zetsche, овој месец официјално замина во пензија. Во BMW одлучија да му се заблагодарат на Zetsche како на најголемиот “инспиративен конкурент” од Mercedes. Целата приказна започнува со пензионирањето на Zetsche во компанија каде што ги поздравува своите вработени и си заминува со својот официјален возач …

Прочитајте повеќе »

Почина легендата на Формула 1, Ники Лауда

Почина легендата на Формула 1, Ники Лауда

Вчера на 71 годишна возраст, почина трикратниот шампион во Формула 1, Ники Лауда. Неговата здравствената состојба беше нарушена минатото лето, кога беше објавено дека го прекинал својот одмор поради напади од кашлица, за потоа да биде хоспитализиран во Виена и да му биде направена операција за трансплантација на белодробно крило.  …

Прочитајте повеќе »

„Арапска ноќ“, ново уметничко достигнување на прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“

„Арапска ноќ“, ново уметничко достигнување на прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“

Пишува: Зоран Милошески „Арапска ноќ“ се состои од 5 монолози кои се вешто испреплетени во една комплексна целина. Ваквата форма ја истакнува изолираноста и осаменоста која ја носи модерниот живот во градовите, каде што луѓето живеат толку бликсу едни до други, а толку ретко комуницираат меѓу себе. Оваа приказна е …

Прочитајте повеќе »