Македонија

Вести и новости од Македонија.

Столтенберг повикува на флексибилност во преговорите за името

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска на прес-конференција во Брисел повика на флексибилност во преговорите меѓу Македонија и Грција за спорот со името. – Јас би бил многу внимателен и не би шпекулирал околу можноста за договор. Имаме посредник на ОН, кој сега изложува некои предлози како да се …

Прочитајте повеќе »

Руско МНР: Балканските држави не треба да се тераат да брзаат кон ЕУ

Принципиелен став на Русија е дека најкомлицираните проблеми во регионот мора да ги решат самите балкански држави независно, без да се тераат да брзаат и да се ограничуваат само на формалните критеруми, или со други зборови – без никакво надворешно мешање. „Ова се однесува на прашањата за границите, темата со …

Прочитајте повеќе »

Министерство за култура повика да се пријавуваат неправилностите, „доколку ги има“

Министерството за култура, по бројните реакции од опозицијата и од јавноста за наводни злоупотреби и непотизам во Годишната програма, упати јавен повик да му се достават таквите информации. „Наша недвосмислена определба е процесите на одлучување да бидат целосно транспарентни, да бидат фер и објективни, согласно начелата, критериумите и пропозициите на …

Прочитајте повеќе »

За 7,3 милиони евра „Витаминка“ го купи имотот на штипски „Брилијант“

Денеска „Витаминка“ потпиша договор за купопродажба на имотот на „Брилијант“ од Штип со Комерцијална Банка АД Скопје. Во сопственост на „Витаминка“ АД Прилеп преминува недвижен имот, објекти од 4.956 метри квадратни и земјиште со право на сопственост од 21.592 метри квадратни, подвижни ствари како и пренос на права од индустриска …

Прочитајте повеќе »

Шекеринска и Димитров ќе учествуваат на Минхенската безбедносна конференција

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и министерот за надворешни работи, Никола Димитров од 16 до 18 февруари ќе учествуваат на 54. Минхенска безбедносна конференција, која ќе се одржи во Минхен, Сојузна Република Германија. Во фокусот на овогодишната конференција ќе бидат дебатите за улогата на Европската Унија како глобален …

Прочитајте повеќе »

Судии се јавувале кај Караџовски да прашаат дали навистина ќе има масовни разрешувања

Судскиот совет на денешната седница нема да одлучува по барањата за разрешување на судии, туку ќе ја почне постапката со избор на членови на Советот кои ќе ги застапуваат барањата за разрешување и ќе се бираат комисии кои ќе истражуваат дали има основи за разрешување, по што ќе реферираат од …

Прочитајте повеќе »

Со новиот Закон за тутун, ќе бидат укинати “белите картони“

Пишува: Зоран Милошески Подрачното Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство од Прилеп, како регион каде производството на тутун е најголемо во државата, денеска на прес конференција ги информираше граѓаните за измените на висината на субвенциите за предадениот тутун од ланската реколта. Зоран Пачешкоски, овластениот раководител на подрачното Министерство, рече дека …

Прочитајте повеќе »

Третиот минтинг за иметo ќе биде „цунами“, предупредуваат грчки здруженија

За прашањето на името повторно се огласија грчките „светски семакедонски здруженија“, Сегрчката федерација на културните здруженија и организаторите на претходните две митинга во Солун и Атина, кои предупредија дека, ако е неопходно, ќе се организирал и трет митинг, кој немало да биде „мирно море од народ, туку цунами“. Во соопштението …

Прочитајте повеќе »