Македонија

Вести и новости од Македонија.

Владата ја одржува редовната 88 седница

Владата на Република Северна Македонија, денеска, 09.10.2022 година, ќе ја одржи редовната 88 седница. На дневен ред на седницата ќе бидат точки поврзани со мерките за поддршка на граѓаните и компаниите во време на економско-енергетска криза.

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: По неколку децении имаме стратешки инвестиции за енергетска независност, но и јасен план за производство на струја

Премиерот Димитар Ковачевски во интервју за КликПлус на ТВ 21 одговарајќи на прашање за инвестициите во енергетиката посочи дека во Република Северна Македонија со децении не се инвестирало во енергетски капацитети. Премиерот истакна дека сепак е многу важно што после 36 години имаме инвестиции во стратешки енергетски проекти кои ќе …

Прочитајте повеќе »

Во декември истекува мандатот на уште еден судија, работaта на Уставниот суд ќе биде блокирана

Алармантната состојба со неизбрани судии во Уставниот суд продолжува, при што државата ќе се најде во уставна криза што ќе има за последица од декември да нема услови за одржување на седници и Уставниот суд ќе биде оневозможен да врши контрола на законите и прописите и да ги штити правата …

Прочитајте повеќе »

„Цар Борис Трети“ внесе немир во Охрид

„Инструирани се, не знаат што прават. Го копаат гробот на Македонија“, изјавија дел од учесниците на протестот. Од бугарскиот клуб повикаа на разум – тврдат дека ќе градат мостови на соработка, а не раздор и провокации. Искршени јајца по улиците, камења и тврди предмети расфрлани пред охридскиот Амам сведочат за …

Прочитајте повеќе »

Дизелот поскапува за 3 денари по литар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ) денеска донесе нова одлука за цените на нафтените деривати, со која цената за литар дизел ја покачи за 3 денара по литар во однос на претходното поскапување, што го одреди завчера. Тоа, инаку, е второ поскапување на дизелот оваа седмица. Со денешната …

Прочитајте повеќе »

Грковска: Транспарентноста е процес кој постојано мора да се унапредува и надградува

Транспарентноста не е еднаш засекогаш дефинирана категорија, туку тоа е процес кој постојано мора да се унапредува и да се надградува и затоа меѓународната и регионалната соработка и размена на искуства се од исклучително значење, порача заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, на …

Прочитајте повеќе »

ЗАПОЧНА ГОЛЕМИОТ САЕМ ЗА ХРАНА И ПИЈАЛАЦИ ИНТЕРФУД & ДРИНК, ВИТАМИНКА Е МЕЃУ РЕДОВНИТЕ ИЗЛОЖУВАЧИ

Со целосниот асортиман веќе достапен на бугарската јавност, Витаминка и оваа година се претставува на Интерфуд & Дринк,  една од најголемите саемски манифестации за храна и пијалаци во Југоисточна Европа што одржува во Бугарија. Најголемата кондиторска компанија во земјава го претставува своето богато портфолио, составено од производи од сите сегменти и од …

Прочитајте повеќе »

Идејата да се врати воениот рок е личен став на началникот на Генералштабот на АРМ, а не некаков план за во иднина

На овој пост му недостига контекст. Точно е дека началникот на Генералштабот на АРМ изјавил дека е потребно да се врати задолжителниот воен рок во Македонија, но тоа е негов личен став, а не некаков предлог или план како тоа би изгледало. Идејата за враќање на воениот рок не се …

Прочитајте повеќе »