Ненадејно почина македонската ракометна репрезентативка Јулија Николиќ

Поранешната македонска ракометна репрезентативка Јулија Николиќ (Портјанко), ненадејно почина на 38-годишна возраст.

Портјанко играше во „златните времиња“ за женскиот ракометен клуб Кометал Ѓорче Петров од 2003 до 2009 година, а потоа доби и македонско државјанство, при што играше и за македонската репрезентација.

Последниот настап за репрезентацијата беше во 2012 година, а потоа кариерата ја продолжи во неколку клубови во странство.

Во 2015 година таа ја заврши ракометната кариера, но продолжи да живее во Македонија.

Извор:МЕТА

Прочитајте повеќе

Македонската репрезентација во снукер го започнува учеството на ЕП во Шенѓин, Албанија

Четворица македонски репрезентативци во сениорска конкуренција денеска ќе го започнат својот настап на Европското првенство …