Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

Кузеска: Сериозно ја зголемивме транспарентноста, градиме институции отворени за граѓаните

Прес-конференција на СДСМ, Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани, По 11 годишната изолација на земјата, затворени институции и забранети за важни информации за јавноста, транспарентност и отчетност беше еден од главните приоритети на СДСМ. Успешните политики кои ги презема Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев насочени кон зголемување …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Со невистини Мицкоски ги поткопува државните позиции, прави штета на националните интереси

СДСМ

Изјава за медиуми на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани, Секогаш кога земјава се наоѓа во исклучително важен момент за интеграциите, за иднината, Христијан Мицкоски излегува со груби невистини и ги поткопува државните позиции. Наместо да застане на иста страна, на страната на граѓаните, на страната на државните интереси, Мицкоски …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Блокадата на ВМРО-ДПМНЕ за изградбата на Клинички центар е крајно антинароден и антидржавнички чин

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ ВМРО-ДПМНЕ свесно, злонамерно и на штета на граѓаните ја опструира и блокира изградбата на нов Клинички центар, најголемата инвестиција во здравството во последните 80 години. Тешките невистини на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски преку кои се обидуваат да најдат алиби за нивните деструктивни и антинародни блокади за …

Прочитајте повеќе »

Тасевска: Инвестиции од 1,6 милијарди евра во патна инфраструктура преку ИПИ 2021-2027

Прес-конференција на СДСМ, Лидија Тасевска, пратеничка на СДСМ Почитувани, Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев започнува со реализација на Интервентниот план на инвестиции за периодот 2021 – 2027 година. Овој инвестициски план е реален, остварлив во предвидените рокови и во првите фази на реализација ќе биде моторот на …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Следува инвестиција на „Лидл“ од 300 милиони евра, со Интервентниот план за инвестиции го трасираме патот кон раст на македонската економија

Соопштение за јавност на СДСМ Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев посветено работи на реализација на мерки и политики што значат економски развој, нови работни места и унапредување на животниот стандард. Интервентниот план на инвестиции во вредност од над осум милијарди евра кои треба да се реализираат во …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Со инвестиции од 400 милиони евра во две фабрики за преработка на отпад ставаме крај на проблемот со депониите во државата

Соопштение за јавност на СДСМ Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев со силна политичка посветеност континуирано реализира мерки и политики кои резултираат со развој на економијата, нови работни места и унапредување на животниот стандард. Во таа насока е и Интервентниот план на инвестиции во вредност од над осум …

Прочитајте повеќе »

Костадинов: Следуваат инвестиции од околу 400 милиони евра во две фабрики за преработка на отпад, Интервентниот план на инвестиции обзбедува нови работни места и почиста животна средина

Прес-конференција на СДСМ, Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ Почитувани, Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев постојано покажува што значи силна посветеност и реализација на мерки и политики што значат развој на економијата, нови работни места и унапредување на животниот стандард. Во таа насока е и Интервентниот …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Преку интервентниот план за инвестиции вреден над 8 милијарди евра, реализираме проекти за силен развој на економијата

Соопштение за јавност на СДСМ Владата предводена од СДСМ е силно посветена на раст и развој на економијата, креирање на нови работни места и континуирано подобрување на квалитетот на животот на сите македонски граѓани. Интервентниот план за инвестиции – ИПИ 2021-2027 е одлучен чекор преку кој го трасираме патот на …

Прочитајте повеќе »