Актуелно

Достоевски ни е потребен и денес

Фјодор Достоевски до денес се смета за еден од најголемите светски писатели, филозофи и психолози. И се чини дека на 200-годишницата од неговото раѓање делата кои ги напишал се поактуелни од кога било. Русија и светот деновиве одбележуваат 200 години од раѓањето на Фјодор Михаилович Достоевски, од чие перо излегоа познати …

Прочитајте повеќе »

СДСМ најавува проширување на мнозинството, Мицкоски се прашува дали вреди да се занимава со политика

Изјавите на координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески, на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, како и обраќањето преку Фејсбук на пратеникот на БЕСА, Кастриот Реџепи, укажуваат дека наместо да се изгласа недоверба на владата, владеачките партии ќе го прошират мнозинството. Пратеникот на Движењето БЕСА, Кастриот Реџепи, кого денеска …

Прочитајте повеќе »

Кастриот Реџепи од БЕСА нема да учествува на собраниската седница за доверба на владата

Еден од пратениците на БЕСА, Кастриот Реџепи, на социјалната мрежа Фејсбук објави дека нема да учествува на денешната седница на Собранието на која се гласа за доверба на владата. Главна причина, според објавата на Фејсбук, е тоа што тој верува во Евро-атланската интеграција на земјата, која во моментов нема потреба …

Прочитајте повеќе »

Финансова полиција го демантира ВМРО-ДПМНЕ: Претресот не е во домот на Јаулески

„Целосно ги демантираме и отфрламе изјавите на пратеникот Јован Јаулески дека претресот е извршен кај него дома, ниту пак кај некој друг претставник на политичка партија. Предистражната постапка се однесува на вработени лица во ЕВН ЕЛЕКТРАНИ МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ Скопје и ЕВН МАКЕДОНИЈА АД Скопје“, соопштија од Финансовата полиција. Од таму појаснија и дека во рамките на предистражната постапка, …

Прочитајте повеќе »

Утре гласање за доверба на владата, ИФИМЕС пишува за операција „Коњички скок“ за враќање на Груевски на власт

Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС) од Љубљана подготви опсежна анализа за актуелната политичка ситуација во Северна Македонија, во која се наведува дека пред очите на македонската и меѓународната јавност се одвива завршната фаза од тајната разузнавачка операција „Коњички скок“ со крајна цел за враќање на Никола Груевски …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Заев беше домаќин на историската посета на холандскиот премиер Марк Руте

Премиерот Зоран Заев беше домаќин на премиерот на Холандија Марк Руте во првата официјална посета на Северна Македонија. На средбата премиерот Заев го изрази своето и задоволството на Владата од интензивираниот политички дијалог на високо ниво во последните неколку години. Холандија е важен партнер на Северна Македонија во НАТО. Постигнавме …

Прочитајте повеќе »

Костадинов: На државата и’ е потребна нормализација за да не го напушти демократскиот пат и да западне во ретроградни процеси

На седниците на Извршниот одбор, а потоа и на Централниот одбор на СДСМ се отворија многу прашања, но имајќи го предвид моментумот во кој се наоѓаме едногласно препорачавме претседателот на партијата и премиер Зоран Заев да ја одложи оставката, истакна претседателот на ЦО, Перо Костадинов во гостувањето на „Утрински брифинг“. …

Прочитајте повеќе »

Оштетен автомобилот на досегашната претседателка на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева

Доцна синоќа, на паркингот пред зградата во која живее во населбата „Аеродром“, со пур пена бил оштетен автомобилот на досегашната претседателка на Советот на Град Скопје и претседателка на ОО на СДСМ Аеродром, Љубица Анчева. „Ова почитувани, е вистинското лице на ВМРО-ДПМНЕ, партија која не е поместена од режимската матрица …

Прочитајте повеќе »