Спорт

Кадетите на РК „Прилеп“ – светла точка на прилепскиот спорт

Пишува: Зоран Милошески Кадетската екипа на РК „Прилеп“, втора година по ред постигнува резултати достојни за внимание и почит. Имено, откако минатата година после “фајнал форот“ одржан на домашен терен станаа државни прваци, оваа година младите прилепски ракометари се на добар пат да ја одбранат шампионската титула. Тоа го навестуваат …

Прочитајте повеќе »

„Победа“ ги започна подготовките за пролетната полусезона, опстанокот приоритет

„Од вас барам максимална дисциплина. Сите ќе добиете шанса, но само од вас зависи кој и како ќе ја искористи дадената шанса“. Со овие зборови Шефот на стручниот штаб, Јане Николоски на првиот собир во 2019 година ги дочека фудбалерите на „Победа“. На првата прозивка со која беше означен стартот …

Прочитајте повеќе »

Од Државното првенство во Скопје, џудистите на прилепски СЕИШИН се враќаат со 12 медали

Во неделата, во спортската сала на ООУ „Невена Георгиева – Дуња“ во Скопје, се одржа Државно првенство во џудо за деца и сениори. На првенството учество зедоа десетина клубови од Македонија, со над 100 натпреварувачи. Со вкупно 17 натпреварувачи во двете возрасни категории, на првенството учествуваше и џудо клубот СЕИШИН …

Прочитајте повеќе »

Одложеното финале на „Копа Либертадорес“ ќе се игра вечерва во 21 часот

Вториот натпревар од финалето на „Копа Либертадорес“ помеѓу Ривер Плата и Бока Јуниорс, кој синоќа беше одложен заради напад на автобусот со кој играчите на Бока Јуниорс одеа на натпреварот, ќе се игра вечерва со почеток во 21.00 часот по средноевропско време. Причина за одложувањето се серијата на инциденти, каменувањето …

Прочитајте повеќе »

12 медали за КК „Бонсаи“ на Државното првенство во карате

Минатиот викенд во Скопје се одржа Државното карате првенство за кадети, јуниори и јуниори до 21 година. На ова првенство, прилепскиот карате клуб „Бонсаи“ учествуваше со 15 натпреварувачи, при што освои 12 медали, од кои 7 поединечно во кати и 5 екипно во борби. Со медали се закитија: Матеа Талеска …

Прочитајте повеќе »

Екипата на НКБ и Pound for Pound team првопласирана на Скопје Open 2018 во Бразилска Џиуџицу

На меѓународниот турнир „Скопје опен 2018“, Нинџуцу клубот Битола и Поунд фор Поунд теам Македонија имаа тотална доминација во бразилско џиу џицу – не ваза. Паунд фор паунд го освои првото место, а вкупно освои 19 медали – 11 златни, 3 сребрени и 5 бронзени, односно имаше 27 победи и …

Прочитајте повеќе »

Општина Битола ги заврши подготовките за ракометниот спектакл

Општина Битола заедно со неколку компании помагатели, ги завршија сите подготовки во спортската сала „Боро Чурлевски“ пред престојниот натпревар на македонската ракометна репрезентација, со репрезентацијата на Турција. Деновиве заврши поправката на инсталацијата, се изврши сервисирање на рефлекторите, се уредија соблекувалните и тоалетите, а поставена е и специјалната подлога на теренот. …

Прочитајте повеќе »

Со фуриозен старт, кадетите на РК „Прилеп“ тргнаа во одбрана на шампионската титула

Пишува: Зоран Милошески На самиот почеток на новата сезона од ракометната лига на Македонија во кадетска конкуренција, младите ракометари на РК „Прилеп“ најавија дека и оваа натпреварувачка сезона, исто како и минатата, “нишанат“ кон самиот врв. За потсетување, минатата сезона на завршниот турнир на четирите најдобри екипи во државата, кадетите …

Прочитајте повеќе »