Македонија

Денеска Алтернатива носи одлука за влегување во Влада

Централниот совет на Алтернатива на денешната седница треба да донесе одлука дали оваа партија ќе биде дел од Владата, најави вчера партискиот портпарол Орхан Муртезани, наведувајќи дека партиска средба ќе почне во 19 часот во седиштето на партијата во Тетово. Лидерот на партијата Африм Гаши имаше три средби досега со …

Прочитајте повеќе »

Посмртните останки на 45 македонски граѓани ќе бидат пренесени од Софија во Скопје

Посмртните останки на 45 македонски граѓани кои загинаа во сообраќајната несреќа во Бугарија на 23 ноември се очекува денеска во девет часот да пристигнат на Меѓународниот аеродром Скопје, соопшти Министерството за надворешни работи. Останките на загинатите, како што претходно беше соопштено, ќе бидат пренесени со два бугарски воени авиона. Министерството …

Прочитајте повеќе »

Денеска и за викендот локален дожд, од понеделник снег

Во нашата земја денеска ќе преовладува променливо облачно време со умерен, повремено засилен јужен ветер. Попладне и во вечерните часови ќе има локални врнежи од дожд, а на повисоките планини од снег. Температурата ќе се движи од 6 до 16 Целзиусови степени. Од денеска следува период на променливо облачно време …

Прочитајте повеќе »

Армијата доби 23 нови офицери, од кои 10 девојки

Со денешната свеченост во касарната „Гоце Делчев“ во Скопје, свечена заклетва дадоа питомци од 25. класа, а во прв офицерски чин беа промовирани питомците од 21. класа на Академијата. Северна Македонија денеска доби 23 нови офицери, од кои 10 се девојки. Претседателот Стево Пендаровски и министерката за одбрана Радмила Шекеринска …

Прочитајте повеќе »

Утре на плоштадот Скендербег граѓаните ќе можат да оддадат почит на загинатите во автобуската несреќа

Утре во 9 часот, на меѓународниот аеродром Скопје, се очекува да пристигнат посмртните останки на 45 граѓани кои загинаа во трагичната несреќа во близина на Струма, Република Бугарија, соопшти попладнево Министетството за надворешни работи. По пристигнувањето, поворката ќе се движи по однапред утврдена патека до и низ главниот град. Граѓаните ќе можат да оддадат последна почит преку положување цвеќе …

Прочитајте повеќе »

Претседателот Пендаровски по повод Ханука: Северна Македонија е особено горда на својата Еврејска заедница

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на еврејскиот празник Ханука, се одржа виртуелен настан на кој учествуваа претставници на Државата Израел и потомци на преживеани македонски Евреи од Холкаустот. Претседателот Пендаровски упати порака со која го честита празникот на светлината, а како централен чин во одбележувањето на Ханука, традиционално беа запалени …

Прочитајте повеќе »

Довчерашни вработени во општински јавни институции во Прилеп реагираат до новата власт: Што стана со ветувањето дека нема да има партиски реваншизам?

Прес конференција, Билјана Спироска, поранешна вработена во ЈОУ Детска градинка „Наша иднина“ Прилеп Почитувани граѓани на општина Прилеп, Во текот на изборната кампања како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Прилеп, Борче Јовчески лично изјави дека доколку биде избран нема да има политички реваншизам кон вработените во јавните установи и …

Прочитајте повеќе »

Балканот се обединува за чист воздух: итно да се затворат електраните на јаглен

С. Македонија и годинава, ќе биде дел од регионалната кампања „Обединет Балкан за чист воздух“, со цел да се подигне свеста на граѓаните во регионот за причините и последиците од аерозагадувањето, можните начини за подобрување на квалитетот на воздухот и борбата за поздрава животна средина преку регионална солидарност. Оваа година, …

Прочитајте повеќе »