Македонија

Вести и новости од Македонија.

Голем број на награди освоија младите каратисти од карате клубот „Бонсаи“

Со освоени  2 први, 6 втори и 8 трети места  карате клубот „Бонсаи“ од Прилеп, учествуваше на Интернационалниот карате турнир “Голден куп” во Тетово.      16 -те медали во поединечна и екипна конкуренција ги освоија со 430 натпреварувачи  од земјава и странство. „Како тренер, сум премногу горда на моите натпреварувачи. Се …

Прочитајте повеќе »

БЕГ: Потрошувачите да проверат дали зградите се подготвени за грејната сезона

Согласно законските прописи, грејната сезона може да почне секој ден по 01 октомври, доколку временските услови тоа го наложуваат. Од „Балкан енерџи“ информираат дека сите подготовки на системот за централно греење се направени и истиот е целосно подготвен за новата грејна сезона 2018/2019 година. „За да може грејната сезона да започне …

Прочитајте повеќе »

Спасовски од Куманово: Недела е ден за историска одлука, излезете и гласајте за европска Македонија!

Министерот за внатрешни работи и потпретседател на СДСМ Оливер Спасовски денеска беше во посета на општина Куманово ,каде што се сретна со стачјни работници и со граѓани од повеќе населени места од оваа општина. ,,Членството во НАТО и ЕУ е безбедност и стабилност. Но членството во НАТО и во ЕУ …

Прочитајте повеќе »

Завршно обраќање на Претседателот на Владата Зоран Заев до граѓаните на Република Македонија за референдумот на 30 септември

Почитувани граѓани, Во недела ќе се соочите со историска одлука. Треба да направите избор. Запаметете, тоа не е избор меѓу две политички партии. Тоа е избор за вашата иднина, за иднината на вашите деца. Тоа е избор за иднината на нашата сакана Македонија. Овој споменик, Македониум, нè потсетува дека македонскиот …

Прочитајте повеќе »

Османи, Дескоска и Маричиќ се обратија на отворањето на дводневниот скрининг за Поглавјето 23 во Берлејмонт

Денеска формално започна објаснувачкиот скрининг за Македонија и Албанија, како подготовка за почеток на преговорите за полноправно членство во Европската унија. Заменик Претседателот на Владата на Република Македонија и главен политички преговарач и Шеф на Делегацијата за преговори со Европската унија д-р Бујар Османи, Министерката за правда Рената Дескоска и …

Прочитајте повеќе »

Заев: Обезбедуваме нови 6 милиони евра во македонскиот спорт преку ваучерскиот систем

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски и советниците за спорт, Ѓорги Тасев и Даниел Димевски, денес заеднички го промовираа новиот систем на финансирање во спортот. На овој настан беа присутни спортски работници, претставници на спортските федерации и …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Заев од Прилеп: Ајде и нашата генерација да ја пишува во книгите дека се одважила и донела вистинска одлука, масовно, За европска Македонија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, на завршниот митинг на коалицијата “За европска Македонија” во Прилеп, ги повика граѓаните на одлука и акција за иднината на државата. Еве дел од неговото обраќање во Прилеп. -Ајде и оваа генерација наши Македонци и граѓани на Македонија да ја пишува во книгите …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Заев од Крушево: На 30-ти септември со секој глас ЗА им обезбедуваме сигурна иднина на нашите деца

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев попладнево се обрати на граѓанска трибина во Крушево. Пред жителите на градот, кои се собраа пред Македониумот – едно од обележјата на Република Македонија, Премиерот Заев истакна дека како што во 1903-тата нашите дедовци храбро се бореле и пролеале крв за нашата татковина, …

Прочитајте повеќе »