Македонија

Вести и новости од Македонија.

Сончево, суво и топло време

Сончево, суво и топло време

Времето во нашата држава денеска ќе биде стабилно и суво, со мала до умерена локална облачност и слаб до умерен ветер, претежно од југозападен правец. Температурата на воздухот ќе биде во постепен пораст и ќе се движи во интервалот помеѓу 14 и 18 степени Целзиусови. Сончево и топло време ќе …

Прочитајте повеќе »

СДСМ ја потврди кандидатурата на Пендаровски

СДСМ ја потврди кандидатурата на Пендаровски

СДСМ ја потврди кандидатурата на Стево Пендаровски за претседателските избори. Делегатите на партијата на денешниот 23. Конгрес во хотелот Александар Палас со 712 гласови „за“ од вкупно 783, го потврдија изборот на Пендаровски за кандидат за претседател. Ми дадовте огромна политичка одговорност, рече Пендаровски пред делегатите на СДСМ заблагодарувајќи се …

Прочитајте повеќе »

Пендаровски: Ми давате голема одговорност, одиме заедно кон напредокот и иднината

Пендаровски: Ми давате голема одговорност, одиме заедно кон напредокот и иднината

Обраќање на Стево Пендаровски, кандидат за претседател на Република Северна Македонија, на 23.Конгрес на СДСМ: Почитувани делегати, почитувано раководство на  СДСМ, Почитуван Премиер, почитувани претставници од сите коалициони партнери, Почитувани претставници на дипломатскиот кор во земјава, Почитувани претставници на медиумите,  Драги пријатели, Сакам најискрено, да ви се заблагодарам на изборот …

Прочитајте повеќе »

Со децении имаме лабораторија за борба со аерозагадувањето, но не сме ја акредитирале

Со децении имаме лабораторија за борба со аерозагадувањето, но не сме ја акредитирале

Иако постои повеќе уште од 1980 година, Централната лабораторија во составот на Министерството за животна средина нема статус на акредитирана национална лабораторија. Централната лабораторија за животна средина, која е постара од самото Министерство, наследена од некогашната Железарница е организационо поставена во Секторот за животна средина во Управата за животна средина …

Прочитајте повеќе »

Првиот дел од пругата кон Бугарија ќе биде завршен до крајот на годината

Првиот дел од пругата кон Бугарија ќе биде завршен до крајот на годината

Заменик претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и директорот на ЈП МЖ-Инфраструктура, Ирфан Асани, денеска, извршија увид во изградба на првата фаза на пругата кон Република Бугарија, делницата Куманово – Бељаковце. Инвестициите во изградба на железничката …

Прочитајте повеќе »

Лажна информација и конструирана содржина е наводната преписка меѓу премиерот Заев и измислен „разочаран член на владејачката партија“

Лажна информација и конструирана содржина е наводната преписка меѓу премиерот Заев и измислен „разочаран член на владејачката партија“

Канцеларијата на Претседателот на Владата на Република Северна Македонија категорично ја отфрла како неточна и конструирана наводната преписка на електронски канал за комуникација која се прикажува како наводно да била водена меѓу премиерот Зоран Заев и измислен „разочаран член на владејачката партија“. Категорично тврдиме дека се работи за лажна вест, …

Прочитајте повеќе »

Втор обид на Пендаровски, овојпат како консензуален кандидат

Втор обид на Пендаровски, овојпат како консензуален кандидат

Националниот координатор за НАТО, Стево Пендаровски е заедничкиот кандидат на партиите од владејачката коалиција за претседател на Северна Македонија. Премиерот Заев говори за историска одлука за консензуален кандидат. Предлогот на СДСМ, Стево Пендаровски да биде заеднички кандидат на претседателските избори, покрај најголемиот партнер во владата, ДУИ, го поддржаа и 20-тина …

Прочитајте повеќе »

Заев: 30 партии застануваат зад Пендаровски, зеаднички кандидат за претседател на сите граѓани

Заев: 30 партии застануваат зад Пендаровски, зеаднички кандидат за претседател на сите граѓани

Изјава на претседателот на СДСМ Зоран Заев, после средбата на лидерите на 30 партии кои му дадоа поддршка на Стево Пендаровски за кандидат за Претседател на државата: Почитувани граѓани, Се обединивме повторно! Сите, Македонци, Албанци, Турци, Власи, Роми, Срби Бошњаци и сите други! За прв пат во македонската историја различните …

Прочитајте повеќе »