Македонија

Небезбедна водата за пиење од јавните чешми во с.Плетвар и крајпатната кај „Че“

Врз основа на направеното тестирање на водата за пиење од мерното место Плетвар крајпатната чешма кај ресторанот „Че“, од Центарот за јавно здравје ги информира граѓаните дека водата од оваа чешма не е здравствено исправна и не смее да се користи за пиење. Исто така, од прилепскиот Центар за јавно …

Прочитајте повеќе »

Најави за поинтензивна соработка меѓу Општина Прилеп и владини институции од Република Унгарија

Воспоставување соработка меѓу Општина Прилеп и владини институции на Република Унгарија, како и имплементација на проекти од областа на екологијата и заштита на животната средина, беа тема на денешната средба на градоначалникот Илија Јованоски со почесниот конзул на Република Македонија во Република Унгарија, Сашо Јанакиевски. Градоначалникот Илија Јованоски при тоа …

Прочитајте повеќе »

Градоначалниците да подготват проекти за гасифицирање на општините

Градоначалниците да подготват проектна документација за гасификација на општините и да одлучат дали сами ќе инвестираат, дали ќе најдат инвеститори или тоа ќе го сторат преку јавно-приватно партнерство, порача премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција во Министерство за финансии. Прашан за гасификацијата на Скопје, Заев додаде дека има гасоводна цевка …

Прочитајте повеќе »

Заев им порача на инвеститорите: 2018-та нема да биде изборна, туку година на работа

Премиерот Зоран Заев рече дека 2018 ќе биде година на економски развој и инвестиции и им порача на домашните компании да инвестираат, бидејќи нема да има избори, туку ќе биде година на работа. Првата работна средба во оваа година Заев ја оствари со министерот за финансии Драган Тевдовски, кој го …

Прочитајте повеќе »

Ципрас е оптимист за спорот со името, но смета дека се потребни дела, а не зборови

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервјуто за грчкото радио „Real FM“ вели дека е оптимист за прашањето за името, но очекува и конкретни чекори од македонска страна. – Оптимист сум дека можеме ефикасно и одговорно да управуваме со прашањето кое го наследивме од претходните влади. Сѐ додека од другата страна …

Прочитајте повеќе »

Бугарскиот амбасадор на 15 јануари во Собранието ќе ја презентира програмата за ЕУ

Амбасадорот на Бугарија во Македонија, Иван Великов Петков, на седница закажана за 15 јануари пред собраниската Комисија за европска прашања ќе ги презентира програмата и приоритетите на бугарското претседателство со Советот на Европската Унија. Инаку, Бугарија претседавањето со ЕУ во следните шест месеци ќе го посвети на четири приоритети – …

Прочитајте повеќе »

Македонија и вечерва се гуши

Многу високи концентрации на честичките ПМ 10 вечерва има на сите мерни места во Скопје и кај наплатната рампа Петровец, како и во Куманово, Тетово и во Кавадарци, покажуваат резултатите на веб-страницата „Квалитет на воздухот“ на Министерството за животна средина и просторно планирање. Високо ниво на овие честички е регистрирано …

Прочитајте повеќе »

Владата и СДСМ ја одбележаа годишнината од смртта на Киро Глигоров

Со положување цвеќе на гробот на Киро Глигоров, првиот претседател на независна Македонија, Владата и СДСМ денеска ја одбележаа шестгодишнината од неговата смрт. Во владината делегација на гробиштата Бутел беа министерот за култура Роберт Алаѓозовски, министерката задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска и заменик-министерот за локална самоуправа Дејан Павлески. Делегацијата …

Прочитајте повеќе »