Македонија

Вести и новости од Македонија.

Анѓушев: Во 2019 започнуваме сериозен градежен процес на патна, железничка и енергетска инфраструктура

Во организација на Канцеларијата на Претседателот на Владата на Република Македонија се одржа неформална предновогодишна средба и дружба на економскиот тим министри во Владата на Република Македонија со претседателите на стопанските комори и претставници на бизнис секторот во Република Македонија. Во рамките на оваа средба заменик претседателот на Владата задолжен …

Прочитајте повеќе »

Илјада новогодишни пактечиња за дечињата во Делчево

Денеска во детската градинка „Весели цветови“ градоначалникот Горан Трајковски со помош на Дедо Мраз поделија 350 новогодишни пакетчиња на сите дечиња кои ја посетуваат градинката. Оваа активност е дел од одбележувањето на новогодишните празнувања во Делчево што традиционално започнува со најмладите, бидејќи на новогодишните празнувања и на Дедо Мраз кој е …

Прочитајте повеќе »

Последни пратенички прашања годинава, утре обраќање на Иванов

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 72 седница на која пратениците ќе поставуваат прашања. Собранието вчера по скратена постапка ги донесе Законот за задолжително капитално финансирано пензиско осигурување, Законот за пензиско и инвалидско осигурување и Законот за лековите и медицинските средства. Претседателот на Собранието Талат Џафери потоа ја …

Прочитајте повеќе »

Мијалков, Камчев и останатите осомничени во „Империја“ ќе излезат од Шутка

Сашо Мијалков

Специјалното јавно обвинителство дало позитивно мислење дека притворот на осомничените во предметот „Империја“ може да се замени со куќен притвор, пишува „Макфакс“ повикувајќи се на свои извори. Ограничената слобода на осомничените сега е во рацете судиите од Апелација и од кривичниот суд. Ако тие одлучат, ќе бидат пуштени од притвор Сашо …

Прочитајте повеќе »

Заев од изборот на спортисти за 2018 година: Спортистите се пример на сите нас

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, синоќа присуствуваше и се обрати по повод свечениот настан „Спортисти на годината 2018“ кој го организираше Агенцијата за млади и спорт и Сојузот на спортски федерации. Тој беше придружуван од директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски и министерот за …

Прочитајте повеќе »

Сончево време со мала облачност, од недела снег

Времето денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 2 до 10 Целзиусови степени, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Во Скопје ќе преовладува слично време, сончево со мала до умерена облачност и …

Прочитајте повеќе »

Усвоен буџетот на Општина Прилеп за 2019 година

Советот на Општина Прилеп денеска ја одржаа 22 Седница, на која беше усвоен буџетот за 2019 година, како и Одлуката за извршување на буџетот за следната година. Образложувајќи го предложениот буџет, неговиот предлагач, градоначалникот Илија Јованоски рече дека во буџетот е вградена развојната компонента, која е препознатлива по високото учество …

Прочитајте повеќе »

Градоначалникот Јованоски ги посети детските градинки „Наша Иднина“

Градоначалникот  Илија Јованоски денеска ги посети детските градинки при Јавната општинска установа за деца Детска градинка „Наша Иднина“. Честитајќи им ги Новогодишните и Божикните празници, на вработените и децата кои ги посетуваат градинките, градоначалникот им посака многу здравје, среќа и успех во Новата 2019 година. За сите деца од ЈОУДГ …

Прочитајте повеќе »