Македонија

Почнува Велигденскиот пост

Од денеска до 7 април, во текот на седум седмици, православните христијани ќе ги одбележуваат Велигденските пости, со воздржување од мрсна храна, лошо однесување и лоши помисли. Вчера на Прочка, тие побараа простување еден од друг. Македонските владици преку веб страници на епархиите со коишто управуваат, порачуваат поради различната состојба, …

Прочитајте повеќе »

Креативни маски продефилираа на детскиот карневал „Прочка 2018“

Креативност, инвенција, колоритност, со автентичка кореографија, преку 200 ученици од сите училишта во Прилеп, продефилираа во центарот на Прилеп. „Европска Унија, „Маша и Медо“, „Фроузен“, ликови од цртаните филмови, од детските приказни, прекрасни весели танчерки … забавно, разиграно, весело, со насмевки придружени со добро расположение и од публиката, го ставија …

Прочитајте повеќе »

Прилепските мечкари канат на карневалска забава

Утревечер ќе биде организирана карневалска забава, на која жирито ќе ги избере најуспешните маски во различни категории, а на кои здружението „Прилепски мечкари“ ќе им додели парични награди и дипломи. Пишува Зоран Милошески, Прилеп Во Прилеп почна Меѓународниот карневал „Прочка 2018“, кој во градот под Марковите Кули се одржува по …

Прочитајте повеќе »

Премиера во најава: Прилепскиот актер Милан Секулоски ја подготвува монодрамата „Пофалба на лудоста“

Пишува: Зоран Милошески Милан Секулоски е актер, фриленсер, кој во моментов е актуелен со неговиот ангажман во две претстави: „Клетници“ на прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ и во претставата „Алан Форд“, во продукција на театарската работилница на Игор Трпчески. На “штиците што живот значат“, на сцената на театарот „Војдан Чернодрински“, Секулоски …

Прочитајте повеќе »

Груевски до Ристоска: Кадија те тужи, кадија те суди

„Кадија те тужи, кадија те суди“ и реплицираше поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на обвинителката на СЈО, Ленче Ристоска, во продолжението на денешното рочиште за случајот „Тенк“, откако обвинителката претходно му се обрати на Груевски со народната поговорка „На човек на сила можеш да му земеш, но …

Прочитајте повеќе »

Одземена лиценцата на водичот од „Трансверзалец“, Зоран Костадиновски

Федерацијата на планински спортови му ја одзеде лиценцата на водичот Зоран Костадиновски од планинарското друштво „Трансверзалец“ и забрани организирање планински тури на планини повисоки од 2.000 метри до 21 март, откако во саботата при качување на планината Ниџе животот го загубија Калина Велевска и Александар Миновски. Одлуката е донесена на …

Прочитајте повеќе »

Прилеп живее со карневалот „Прочка 2018“

Со традиционалната изложба на рачно изработени трaдиционални маски, што се одржа во центарот за култура „Марко Цепенков“, денеска почна меѓународниот карневал „Прочка 2018“, во Прилеп. Градоначалникот, Илија Јованоски беше меѓу првите посетители на изложбата со над 700 креации, што ги изработија учениците од сите основни и средни училишта во градот …

Прочитајте повеќе »