Пари

Вести од светот на парите и финансиите.

Народна банка: Курсот на денарот е стабилен, менувачниците ќе можат да купуваат евра од банките

Народна банка: Курсот на денарот е стабилен, менувачниците ќе можат да купуваат евра од банките

За да се заштити јавноста од ширење непотребна вознемиреност во однос на можноста за купување ефективни странски пари ‒ евра, покрај засилената супервизорска контрола на менувачниците се воведува уште еден дополнителен заштитен механизам на менувачкиот пазар, соопшто денеска Народната банка. „Имено, со измени и дополнувања на Одлуката за менувачки работи, …

Прочитајте повеќе »

Две компании од Украина го селат производството во Северна Македонија

Деспотовски

Две компании од индустриските зони побарале да им се овозможи фирмите ќерки од Украина целосно да ги преселат во земјата. Директорот на Дирекцијата на технолошко индустриските развојни зони, Јован Деспотовски, вели дека доколку нема промена во ваквото барање за кое е разговарано со компаниите пред околу две недели, трансферот на капацитетите би …

Прочитајте повеќе »

Дизелот поевтинува за 3 денари, бензините остануваат на иста цена

Бензинска станица горива гориво

Дизелот поевтинува за 3 денари, екстра-лесното масло за домаќинства поевтинува за 2,5 денари, а бензините се продаваат по цената утврдена на 14 март годинава, утврди вчеравечер Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ). Според најновата одлука, која што се припишува на падот на курсот на …

Прочитајте повеќе »

ММФ: Руската инвазија врз Украина ќе влијае на глобалната економија

ММФ

Руската инвазија врз Украина ќе влијае на целата глобална економија со забавување на растот и зголемување на инфлацијата и би можела суштински да го преобликува глобалниот економски поредок на подолг рок, објави Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). „Надвор од човечкото страдање и историските бегалски текови, војната ги зголемува цените на храната …

Прочитајте повеќе »

Народна банка – Банкарскиот систем има капацитет да се справи со евентуалните шокови

Народна банка - Банкарскиот систем има капацитет да се справи со евентуалните шокови

Банкарскиот систем има капацитет да се справи со евентуалните шокови, а истовремено и да му пружи солидна кредитна поддршка на реалниот сектор. Ова било посочено на средбата меѓу гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска и регионалната директорка на Светска банка за Западен Балкан, Европа и Централна Азија, Линда Ван Гелдер, …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Пакет од 26 мерки во вредност од 400 милиони евра за економска заштита на граѓаните и компаниите

Ковачевски: Пакет од 26 мерки во вредност од 400 милиони евра за економска заштита на граѓаните и компаниите

Претседателот на Владата на Северна Македонија Димитар Ковачевски, заедно со заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, со министерот за финансии Фатмир Бесими, министерот за економија Крешник Бектеши, и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, ги презентираа мерките за заштита …

Прочитајте повеќе »

Димитар Ковачевски: За 10 -11 денари се намалуваат цените на нафтата и бензинот, се намалува ДДВ-то на лебот и месото

Ковачевски

„Донесовме 26 антикризни мерки и препораки за заштита на стандардот на граѓаните и фирмите во Република Северна Македонија. Преку намалувањето на акцизата на горивата, цената на нафтата и бензините се намалува за 10 до 11 денари за литар, а со намалувањето на ДДВ-то од 5% на 0%“, се намалуваат цените …

Прочитајте повеќе »

„Морган Стенли“ прогнозира дека Русија може да банкротира до 15 април

„Морган Стенли“ прогнозира дека Русија може да банкротира до 15 април

Шансите Русија да го отплати својот надворешен долг се намалуваат, бидејќи цените на обврзниците паѓаат, се наѕира рецесија во државата и се натрупуваат разни ограничувања за плаќања откако Русија изврши инвазија врз Украина, прогнозираат од американската инвестициска банка „Морган Стенли“, пренесува Блумберг. Неисполнувањето на обврските се зема како  најверојатно сценарио за …

Прочитајте повеќе »