Пари

Вести од светот на парите и финансиите.

СТАВ НА FINANCE THINK ЗА ПРЕДЛОЖЕНИТЕ ИЗМЕНИ ВО ЗАКОНОТ ЗА ПЕНЗИСКО И ИНВАЛИДСКО ОСИГУРУВАЊЕ И ЗА ЗГОЛЕМУВАЊЕТО НА ПЕНЗИИТЕ

Finance Think

Владата на Република Северна Македонија објави дека е постигната согласност со засегнатите страни околу формулата за усогласувањето на висината на пензиите, од сегашното решение за нивно усогласување со порастот на трошоците на живот, на ново решение за усогласување според просекот на порастот на трошоците на живот и порастот на просечната плата. Дополнително, владата …

Прочитајте повеќе »

Виза и Мастеркард се повлекуваат од Русија, ограничувања за корисниците на нивните картички

Виза и Мастеркард се повлекуваат од Русија, ограничувања за корисниците на нивните картички

Глобалните гиганти во бизнисот со кредитни и дебитни картички Виза и Мастеркард објавија дека ги прекинуваат трансакциите во Русија како резултат на руската инвазија врз Украина, јавува Би-би-си. Овие два гиганти контролираат над 90 отсто од плаќањата со кредитни и дебитни картички во светот, без територијата на Кина. Сите корисници коишто …

Прочитајте повеќе »

Русија крвари од санкциите

Илустрација

Санкциите од Западот ја погодија Русија посилно од кога било досега. Без разлика дали се работи за елити или обични граѓани – засегнати се сите. Некои бранши се пред изумирање. Една недела по руската инвазија на Украина, животот во Русија радикално се промени. Западните санкции без преседан ја погодија речиси …

Прочитајте повеќе »

Руската Сбербанк група го напушта европскиот пазар

Сбербанк

Главната руска банка Сбербанк група денеска соопшти дека се повлекува од европскиот пазар, зашто е погодена од огромните финансиски санкции воведени како одговор на руската инвазија врз Украина, пренесуваат руските новински агенции. Во соопштението од банката се наведува дека нивните филијали се „соочуваат со абнормален одлив на средства и закани …

Прочитајте повеќе »

Прилепскиот Тутунски Комбинат оствари добивка од 2,2 милиони евра

Тутунски Комбинат Прилеп

Тутунски комбинат АД Прилеп во 2021 оствари добивка во износ од 134,7 милиони денари, или околу 2.2 милиони евра, информира компанијата преку Македонската берза. Ова е трета година по ред, по 20 години поминати како еден од најголемите загубари во земјава, прилепскиот Тутунски Комбинат да прокнижува добивка од работењето. Во …

Прочитајте повеќе »

Горивата поскапуваат за еден и пол денари по литар

Горива

Според најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија, од ноќеска на полноќ бензините и дизелот ќе поскапат за 1,5 денари по литар, а екстра-лесното масло за домаќинства ќе поскапи за еден денар по литар. Со тоа, од полноќ на бензинските станици низ земјава …

Прочитајте повеќе »

ЕУ-санкциите против Руската централна банка во сила, рекорден пад на рубљата

ЕУ-санкциите против Руската централна банка во сила, рекорден пад на рубљата

Европската унија ги стави во сила најавените остри санкции против Руската централна банка. Рубљата падна на рекордно ниско ниво. Санкциите на ЕУ против Руската централна банка, кои стапија во сила во текот на ноќта, предвидуваат забрана за трансакции со банката. Освен тоа, замрзнат е и имототна банката со цел да се …

Прочитајте повеќе »

САД, ЕУ и Британија ќе исфрлаат руски банки од СВИФТ системот

САД, ЕУ и Британија ќе исфрлаат руски банки од СВИФТ системот

Висок функционер на американската администрација предупреди дека мерките, меѓу најстрогите досега најавени против Русија поради нејзината агресија врз Украина, ќе ја пробијат руската финансиска одбрана изградена во последните осум години и ќе ја испратат руската рубља во „слободен пад“ Група западни земји, предводени од Соединетите Американски Држави, Европската Унија и …

Прочитајте повеќе »