Пари

Вести од светот на парите и финансиите.

Во среда започнува исплатата на јануарските пензии

Пензионери во парк пензии

На последната седница, Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец јануари 2022 година. Деловните банки ќе обезбедат пензионерите да може да располагаат со јануарските пензии преку мрежата на банкомати и во трговската мрежа од среда, 26.01.2022 година, а готовинската исплата на пензии за клиентите кои …

Прочитајте повеќе »

Спиралата на инфлацијата продолжува да се врти

Спиралата на инфлацијата продолжува да се врти

Инфлацијата се задржува на високо ниво, како во еврозоната, така и во САД. Од другата страна на Атлантикот цените во декември пораснале за 7 %, најголем скок во последните 40 години. Колку е опасен овој раст на цените? Според мислењето на многу економисти, инфлацијата деновиве го достигна својот врв и …

Прочитајте повеќе »

„Гласен текстилец“ – 46 македонски компании воопшто не исплатиле К-15

„Гласен текстилец“ - 46 македонски компании воопшто не исплатиле К-15

Работници од 62 фирми низ земјава пријавиле до невладината „Гласен текстилец“ дека не им е исплатено или добиле минимален износ од 100 или 500 денари регрес за годишен одмор, познат како К-15. Според податоците на „Гласен текстилец“ 46 македонски компании воопшто не исплатиле регрес за годишен одмор до законски предвидениот …

Прочитајте повеќе »

Од среда исплата на јануарските пензии

Од среда исплата на јануарските пензии

На синоќешната седница, Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец јануари 2022 година и го задолжи Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 25.01.2022 година. Деловните банки ќе обезбедат пензионерите да може …

Прочитајте повеќе »

Од полноќ бензините поскапи за денар, дизелот за денар и половина

бензин дизел бензинска горива

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,94 отсто. Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 од полноќ се зголемуваат за 1 денар за литар, додека малопродажните цени на Еуродизел (Д-Е …

Прочитајте повеќе »

Битиќи во „Економски магазин“: Подигнувањето на животниот стандард е највисок приоритет на Владата, минималната плата ќе продолжи да расте

Битиќи

Заменик претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, гостуваше во емисијата „Економски магазин“, на телевизијата Алсат, кадешто за актуелни економски теми дискутираше со Билјана Дукоска од „Македонската платформа против сиромаштијата“ и Слободан Трендафилов од Сојузот на синдикати на Северна Македонија. Помеѓу останатите …

Прочитајте повеќе »

Бензините поскапуваат за половина денар, дизелот за два денара

бензинска станица бензини горива

Бензините од полноќ ќе поскапат за половина денар, додека дизелот и екстра-лесното масло ќе поскапи за два денари. Според последната одлука за цените на горивата на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ), станува збор за покачување во просек за 2,24 отсто во однос на Одлуката од 3.1.2022 година. …

Прочитајте повеќе »

Во тек е пријавувањето за првите награди за е-трговија организирани од АЕТМ

ријавувањето за првите награди за е-трговија

За да ја препознае успешната работа на македонските е-трговци како и да поттикне што повеќе компании да се вклучат во е-трговцијата и да го унапредат своето работење, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија ги организира првите награди за е-трговија Ecommerce Awards. Пријавувањето на е-трговците кое е бесплатно веќе започна и ќе …

Прочитајте повеќе »