Пари

Вести од светот на парите и финансиите.

Во вториот квартал значително намалена побарувачката за кредити кај граѓаните

Во второто тримесечје на 2020 година, во екот на пандемијата на ковид-19 во земјава, банките укажуваат на значително нето-намалување на побарувачката на вкупните кредити на секторот „домаќинства“, наспроти малото нето-зголемување во претходната анкета, покажува најновата анкета на Народната банка за кредитната активност за периодот април-јуни 2020 година, пишува МЕТА. Имено, околу …

Прочитајте повеќе »

Компаниите имаат уште четири дена за аплицирање на јавниот повик за финансиска поддршка за зајакнување на конкурентноста

Компаниите кои инвестирале за време на пандемијата имаат уште четири дена да аплицираат за финансиска поддршка од државата. Министерството за економија ги повикува сите компании кои што во текот на 2020 година и покрај пандемијата и економската криза продолжија да работат и да инвестираат во раст и развој на својот …

Прочитајте повеќе »

Цените на бензините се намалуваат по половина денар, цената на дизелот останува непроменета

Цените на горивата повторно одат надолу. Во согласност со методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените, малопродажните цени се намалуваат во просек за 0.26%. Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се намалуваат за по половина денар, па еден литар 95-октански бензин ќе чини 59.50 денари, а еден литар …

Прочитајте повеќе »

Како ќе се делат милијардите евра во ЕУ и кој ќе ги враќа долговите?

Лидерите на земјите на ЕУ направија голем исчекор со договорот за фондот за економско опоравување. Но, дистрибуцијата на 750 милијарди евра заеми и грантови ќе биде тешка задача, а враќањето на парите- уште потешка. Тоа беше најдолгиот самит на ЕУ во последните, речиси, 20 години. Па кога претседателот на Советот на ЕУ …

Прочитајте повеќе »

Просечната нето-плата во мај 2020 година, или во сред Covid-19 кризата, е за 1.120 денари повисока во однос на истиот месец лани

Министерката за финансии, Нина Ангеловска на Фејсбук објави дека просечната нето-плата во мај 2020 година, или во сред COVID-19 кризата, е за 1.120 денари повисока во однос на истиот месец лани. Конкретно, во мај: Со мерката финансиска поддршка од 14.500 денари по вработен, со 1,7 милијарди денари поддржани се 19.956 …

Прочитајте повеќе »

Предметите за приватизација од 2018, 2019 и 2020 можат да се проверат на privatizacija.finance.gov.mk

министерство за финансии

Сите предмети поднесени за приватизација на градежно земјиште во државна сопственост во 2018, 2019, 2020 граѓаните можат да ги следат до која фаза на решавање се на порталот privatizacija.finance.gov.mk. Станува збор за околу 11.500 предмети поднесени во овој период. Постапката за користење е многу едноставна. Потребен е архивскиот број на …

Прочитајте повеќе »

Еврообврзницата ги наполни македонските девизни резерви

На крајот на јуни 2020 година, македонските девизни резерви изнесуваат 3,6 милијарди евра и во однос на претходниот месец бележат зголемување за 560,7 милиони евра, покажуваат најновите податоци на Народната банка. Оттаму за „Мета.мк“ објаснуваат дека зголемувањето на девизните резерви во текот на јуни, во најголем дел произлегува од средствата обезбедени од државата …

Прочитајте повеќе »

Прифатени се околу 5.000 приговори за домашна платежна картичка за млади лица до 29 години

онлајн купување

Околу 5.000 приговори се прифатени за домашната платежна картичка од категоријата Млади лица – средношколци и студенти од 16 до 29 години, напиша на својот Фејсбук профил, министерката за финансии, Нина Ангеловска. „Проверка на сите поднесени приговори од оваа категорија граѓани ја врши Министерството за образование и наука, а во …

Прочитајте повеќе »