Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

Костадинов: Следуваат инвестиции од околу 400 милиони евра во две фабрики за преработка на отпад, Интервентниот план на инвестиции обзбедува нови работни места и почиста животна средина

Прес-конференција на СДСМ, Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ Почитувани, Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев постојано покажува што значи силна посветеност и реализација на мерки и политики што значат развој на економијата, нови работни места и унапредување на животниот стандард. Во таа насока е и Интервентниот …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Преку интервентниот план за инвестиции вреден над 8 милијарди евра, реализираме проекти за силен развој на економијата

Соопштение за јавност на СДСМ Владата предводена од СДСМ е силно посветена на раст и развој на економијата, креирање на нови работни места и континуирано подобрување на квалитетот на животот на сите македонски граѓани. Интервентниот план за инвестиции – ИПИ 2021-2027 е одлучен чекор преку кој го трасираме патот на …

Прочитајте повеќе »

Георгиевска: Нов инвестициски циклус во вредност од 8 милијарди и 175 милиони евра

Прес-конференција, Марија Георгиевска, пратеничка на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани медиуми Владата предводена од СДСМ е силно посветена на развојот на економијата, отворање нови работни места и постојано подобрување на животниот стандард за сите македонски граѓани. Во услови кога здравствената криза одминува следува голем инвестициски циклус, на десетици и десетици проекти. …

Прочитајте повеќе »

Талевски: Тутунарите ги добија субвенциите, навремено и неселективно

Прес конференција на Миле Талевски – Претседател на ОО СДСМ Прилеп Почитувани граѓани, СДСМ продолжува со вистинска грижа и поддршка за земјоделството и земјоделците. Исплатени се субвенциите за произведен и предаден тутун од реколтата 2020 година. На сметките на над 28.000 тутунари се уплатени субвенции од 1.7 милијарди денари. Оваа …

Прочитајте повеќе »

Васев: Лицемерие на дело, ВМРО-ДПМНЕ пред избори ветуваа дигитални учебници и сеопфатно сексуално образование, а денес се против овие проекти

Изјава за медиуми, Стефан Васев од СДСМ Почитувани граѓани, почитувани медиуми Нема крај на деструктивното однесување на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски кое е на штета на образованието и наставниот процес. Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ по секоја цена се противат на секоја реформа што значи унапредување на квалитетот на образовниот систем. Денес, …

Прочитајте повеќе »

Прва седница на новизбраниот Извршен одбор: СДСМ е со граѓаните, следат нови политики, почнуваат подготовки за почеток на постапката за избор на кандидати за локалните избори

Соопштение за јавност Синоќа се одржа првата седница на новоизбраниот состав на Извршниот одбор на СДСМ каде се разговараше за повеќе актуелни теми и прашања во интерес на граѓаните, како и за внатрепартиското делување на партијата. Извршниот одбор ја усвои Стратегијата и Планот за активности на СДСМ во наредниот период, …

Прочитајте повеќе »

Каевски: Ниту еден обид за блокада на ВМРО-ДПМНЕ нема да ги закочи реформите во образованието и дигитализација на наставниот процес

Прес-конференција на СДСМ, Дарко Каевски, пратеник на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани медиуми Откако им се случи фијаско на партиските протести, откако им пропадна нелегитимниот обид за собирање потписи, од ВМРО-ДПМНЕ повторно најавуваат нови обиди за референдум и блокада на реформите во образованието и дигитализација на наставниот процес. Во нашата држава …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Пуштен во употреба новиот булевар Босна и Херцеговина во должина од 1.700 метри, изграден по сите светски стандарди

СДСМ

Изјава за медиуми на Васко Лазаревски, советник во Советот на Град Скопје Почитувани граѓани, Градската власт предводена од СДСМ и градоначалникот Петре Шилегов во континуитет инвестира во унапредувањето на сообраќајната инфраструктура во градот. Се наоѓаме на булевар Босна и Херцеговина каде претходната недела целосно беше завршен и пуштен во употреба …

Прочитајте повеќе »