Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ: Мицкоски договара зделки во име на Арсовска, институциите да истражат и да постапат

Сдсм знаме

Соопштение за јавност на СДСМ Христијан Мицкоски кажа дека преговарал со компании и дека бил во завршна фаза за подготовка на тендерска документација за набавка на автобуси за Град Скопје. Зошто Мицкоски преговарал во име на Арсовска за набавка на автобуси и како може претседател на партија да подготвува меѓународни …

Прочитајте повеќе »

СДСМ до Арсовска: Дали поради диловите на Мицкоски за автобуси е прекинат проектот БРТ?

Арсовска со Мицковски

Изјава за медиуми на Дарко Каевски, пратеник и портпарол на СДСМ Почитувани граѓани, Вчера, Христијан Мицкоски јавно кажа дека преговарал со компании и дека бил во завршна фаза за подготовка на тендерска документација за набавка на автобуси за Град Скопје. Оваа изјава е основа за можна корупција и криминал. Затоа, …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Арсовска да каже во кое својство Мицкоски преговара за набавка на автобуси?

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Градоначалничката Арсовска треба да одговори во кое својство и во чие име Христијан Мицкоски најавува дека преговарал за набавка на нови автобуси за Град Скопје? Како преговарал Мицкоски за оваа набавка со пари на скопјани? Како Јанушев и Груевски со кинеските автобуси? Или како Гордана …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Пратениците од коалицискиот партнер на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ, Левица, против Декларацијата за Украина

Апасиев Крмов

Соопштение за јавност на СДСМ Пратениците од коалицискиот партнер на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ, Левица, гласаа против Декларацијата за Украина во македонското Собрание. Левица ја поддржува Русија во агресијата врз Украина. Коалицискиот партнер на Мицкоски, Димитар Апасиев веќе ги користи зборовите на Путин, а пратеникот Крмов ги нараче Украинците неонацисти. Да …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Мицкоски отворено ги оправдува сите кои ја поддржуваат агресијата врз Украина

Мицкоски

Соопштение за јавност на СДСМ Христијан Мицкоски во скандалозна изјава ги оправда сите кои ја поддржуваат агресијата на Русија врз Украина. Според Мицкоски, сите кои ја поддржуваат агресијата врз Украина тоа го направиле поради тоа што читале „статуси од Заев, од Ахмети, од Артан Груби, од Османи, Ковачевски, Пендаровски и …

Прочитајте повеќе »

Јован Митревски: СДСМ и Коалицијата имаат одговорност да овозможат нормална работа на Собранието

Јован Митревски

СДСМ и парламентарното мнозинство имаат одговорност да овозможат нормална работа на Собранието и неговите работни тела, посочи во своето обраќање на денешната седница, координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески, осврнувајќи се на точката за составот на Комисијата за избори и именувања. „Веќе три месеци, на координациите овде во …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Во услови на светска економска и енергетска криза, Владата презема мерки за заштита на стандардот на граѓаните

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Владата предводена од СДСМ и надлежните институции во континуитет преземаат мерки за заштита на стандардот на домаќинствата во услови на енергетска криза. Успеавме и во време на кризи да обезбедиме 80.000 работници од први април да добиваат минимална плата од 18.000 денари. Следува и ново …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Судот го потврди криминалот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски да поднесе оставка

СДСМ

Прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани, Судот го потврди криминалот на ВМРО-ДПМНЕ. Пресудите за Титаник се јасна потврда за злосторничкото здружение. За тоа како ја фалсификувале волја на граѓаните, за изборниот поткуп, злоупотреба на пари и институции, за незаконско финансирање изборна кампања. По денешните пресуди, Христијан Мицкоски мора …

Прочитајте повеќе »